Medzi najčastejšie sa vyskytujúce gynekologické nádory radíme nádory prsníka či vaječníkov. K častejším druhom rakoviny u žien rovnako môžeme pridať rakovinu krčka maternice. Niektoré nádory sú však naopak pomerne neznáme, respektíve o nich nepočujeme často, a to najmä preto, že sa vyskytujú skutočne zriedkavo. Do tejto kategórie ochorení patrí napríklad aj rakovina vulvy, ktorá predstavuje približne len okolo 4 až 5 percent všetkých gynekologických nádorov. Ešte v menšej miere sa vyskytuje rakovina pošvy, o ktorej si niečo viac povieme v nasledujúcom článku. Ktoré ženy sú týmto ochorením ohrozené najviac a ktoré príznaky naň môžu poukazovať?
Rakovina pošvy je veľmi zriedkavá
Rakovina pošvy predstavuje zhubné nádorové ochorenie svalovo-väzivovej trubice, ktorá spája maternicu a ženské vonkajšie pohlavné orgány, teda vulvu. Pošva, respektíve vagína, je dlhá asi 7 až 10 centimetrov a plní funkciu vývodnej pôrodnej cesty a súčasne ženského kopulačného orgánu. Rakovina tohto orgánu sa vyskytuje len zriedkavo, približne len 1 až 1,5 % zo všetkých zhubných gynekologických nádorov tvorí rakovina pošvy. Častejšie sa pritom do oblasti pošvy rozšíri rakovina z okolia, napríklad z maternice pri rakovine krčka maternice. Nádory vznikajúce priamo vo vagíne sú veľmi vzácne.
Odporúčame: Rakovina obličiek – zákerná, no liečiteľná. Ako ju včas odhaliť?
Aké sú rizikové faktory rakoviny pošvy?
V prípade rakoviny pošvy je náročné stanoviť presné príčiny rozvoja nádoru, teda najmä v prípade primárnej rakoviny pošvy, nie nádoru, ktorý sa rozšíril z iných ženských pohlavných orgánov. Hovoriť je možné skôr o rôznych faktoroch, ktoré u ženy môžu zvyšovať riziko tohto druhu rakoviny. Medzi hlavné rizikové faktory radíme hlavne vyšší vek (nad 60 rokov), niektoré typy nádorov sa však môžu vyskytnúť aj u značne mladších žien. Taktiež je rizikovým faktorom infekcia HPV (ľudský papilomavírus), ktorá tiež zvyšuje riziko rozvoja rakoviny vulvy aj rakoviny krčka maternice. Vyššie riziko vzniku jedného typu rakoviny pošvy je prítomné u dcér žien, ktoré počas tehotenstva užívali diethylstilbestrol, ktorý bol pred rokom 1970 používaný aj v prípade hroziaceho potratu.
Rozlišujeme pritom niekoľko typov rakoviny pošvy, a to na základe druhu buniek, v ktorých nádorové ochorenie začalo. K najčastejším typom patrí:
- vaginálny spinocelulárny karcinóm (najbežnejší typ, súvisí s infekciou HPV) – z epitelových buniek na povrchu pošvy,
- vaginálny melanóm – z buniek produkujúcich pigmenty,
- vaginálny sarkóm – z buniek spojivového alebo svalového tkaniva,
- vaginálny adenokarcinóm – začína v žľazových bunkách vagíny.
Pozri aj: Prečo zaradiť sušené paradajky do jedálnička? Sú nádejou pri rakovine?
Ako sa rakovina pošvy prejavuje?
Rakovina pošvy počas prvých štádií na seba viac-menej neupozorňuje, priebeh ochorenia je v bežných prípadoch skôr asymptomatický. Prvé príznaky sa začínajú spravidla objavovať až v neskorších pokročilejších štádiách. Medzi prejavy rakoviny pošvy radíme hlavne rôznorodé gynekologické ťažkosti, ktoré sa bežne objavujú aj pri iných ochoreniach ženských pohlavných orgánov. Spozornieť treba pri nasledujúcich príznakoch:
- krvácanie mimo cyklu (po pohlavnom styku, po menopauze),
- bolesti v panvovej oblasti,
- pocit nepohodlia v podbrušku,
- pocit cudzieho predmetu v pošve (nárast tkaniva vnútri pošvy),
- vodnatý výtok,
- bolesť alebo ťažkosti pri močení,
- zápcha.
Odporúčame: Časté príčiny bolesti chrbta: Ide o maličkosť alebo je príčina vážna?
Ako prebieha liečba ochorenia?
Pri výskyte viacerých vyššie spomínaných ťažkostí je vhodné neodkladať návštevu gynekológie. Ako sme však spomínali vyššie, prvé štádia rakoviny pošvy sa spravidla vôbec neprejavujú, a tak ochorenie môže bez povšimnutia prejsť až do vážnejších štádií. Práve preto sú veľmi dôležité pravidelné každoročné gynekologické prehliadky, ktoré môžu pomôcť odhaliť rozvíjajúce sa ochorenie včas. Podobne ako mnohé iné druhy rakoviny, tak aj rakovina pošvy prechádza viacerými štádiami. V prípade primárnej rakoviny pošvy, kedy nádor vzniká priamo v pošve, je postihnutá v začiatkoch ochorenia len vaginálna stena. Nádor je spravidla ohraničený.
Neskôr rakovina postupne prerastá do okolitých tkanív, najskôr do oblasti panvy, neskôr aj do ďalších orgánov, napríklad do močového mechúra či konečníka, čo môže viesť k vyššie spomínaným ťažkostiam s močením a vyprázdňovaním. V posledných štádiách ochorenia môžu vznikať metastázy vo vzdialených orgánoch, napríklad v pečeni. Možnosti liečby ochorenia závisia od toho, o aký typ nádoru ide a najmä v ktorom štádiu bolo ochorenie diagnostikované. Potrebný býva spravidla chirurgický zákrok, podľa potreby sa odstraňujú jednotlivé nádory, vo vážnejších prípadoch môže byť potrebné odstránenie pošvy, ale aj maternice, vaječníkov či blízkych lymfatických uzlín, taktiež močového mechúra. Taktiež sa uplatňuje radiačná terapia alebo chemoterapia. Čím je ochorenie skôr objavené a liečené, tým je spravidla aj lepšia jeho prognóza.