Máte radi kaktusy? Určite sa medzi nami nájdu viacerí milovníci týchto jedinečných rastlín. Mnohé druhy kaktusov sú dnes bežne pestované v domácnostiach ako izbové rastliny. Ich veľkou výhodou je ich nenáročnosť. K životu takmer nepotrebujú nič. Na zálievku si potrpia len zriedka, stačí im nájsť príjemné teplé miestočko a budú nám robiť radosť dlhý čas.
Kaktusy patria v podstate medzi sukulenty. Pojmom kaktus sú pritom označované primárne rastliny z čeľade Cactaceae, čiže kaktusovité, respektíve opunciovité. Ku kaktusom sú niekedy radené ešte niektoré druhy z čeľade mliečnikovité (latinsky Euphorbiaceae). Samotná čeľaď kaktusovité zahŕňa stovky rodov a tisíce konkrétnych druhov, pričom neustále nové a nové pribúdajú.
V dnešnom článku sa pozrieme síce len na pár z nich, no pôjde o veľmi pekné kaktusy, ktoré sú vítané v každej domácnosti.
Echinocactus grusonii
Značne rozšírené, často pestované a pravdepodobne najznámejšie sú kaktusy z rodu Echinocactus. Spomenúť môžeme konkrétne druh Echinocactus grusonii (na fotkách vyššie), ktorému sa tiež hovorí Echinokaktus Grusonov, rebrovec či ľudovo svokrina stolička alebo zlatá guľa.
Pochádza z Mexika. Je charakteristický guľovitým tvarom a spravidla výraznými žltými tŕňmi. V prírode môže dorastať až do výšky dvoch metrov. Môže tiež kvitnúť, no kvety sa spravidla objavujú na kaktusoch, ktoré majú desiatky rokov.
Odporúčame: Obľúbená izbová rastlina s nízkymi nárokmi: Ako sa starať o svokrin jazyk?
Opuntia microdasys
Vskutku nádherné sú kaktusy z rodu Opuntia, bežne nazývané ako opuncie. Ich domovinou sú viaceré oblasti Ameriky. Opuncie sú charakteristické svojím jedinečným vzhľadom. Ich telo je totižto zložené z viacerých na seba nadväzujúcich článkov, ktoré bývajú vo väčšine prípadov skôr ploché, čím sa odlišujú od iných kaktusov. Krásny je napríklad druh Opuntia microdasys (na fotkách vyššie). V angličtine sa mu hovorí bunny ears (v preklade zajačie uši) cactus. Jeho jedinečný tvar skutočne pripomína vzhľad zajačích ušiek.
Ako sa správne starať o opuncie? Aké druhy poznáme a kam ich v interiéri umiestniť? Je možné kaktusy, akými sú opuncie, nejakým spôsobom rozmnožovať? Všetko dôležité o starostlivosti o opuncie sa dozviete v článku – Opuncia – ozdob svoju domácnosť týmto pôvabným kaktusom
Mammillaria
Medzi najkrajšie, ale aj často pestované kaktusy tiež môžeme zaradiť zástupcov z rodu Mammillaria (fotografie vyššie). Zástupcom sa vo všeobecnosti hovorí mamilária či bradavkovec. Sú rozšírené v Mexiku aj južných štátoch USA. Ide skôr o kaktusy menšieho až stredne veľkého vzrastu, ktoré majú guľovitý a niektoré aj valcovitý tvar. Radíme ich do skupiny bielovlasých kaktusov. Ich vlásky im slúžia na ochranu. Mamilárie sú vo väčšine prípadov skutočne nenáročné na pestovanie a bohato kvitnú aj v mladom veku. Kvety bývajú biele, ružové či cyklámenové.
Pozri aj: Originálne a jedinečné kvetináče: Vyrob si ich jednoducho sama!
Astrophytum
Do čeľade kaktusovité patrí aj rod Astrophytum, u nás astrofyt (na obrázkoch vyššie). Kaktusy z tohto rodu sú rozšírené v strednom a severnom Mexiku či na juhu Texasu. Sú guľovité alebo krátko stĺpovité. Zároveň ich tvar býva hviezdicovitý. Konkrétne druhy sa môžu vzhľadom trochu odlišovať. Pekný je druh Astrophytum asterias, u nás astrofyt ježovkový. Známy je tiež druh Astrophytum myriostigma (astrofyt tisícbodkový), ktorý má tvar biskupskej čiapky, z čoho vzniklo anglické pomenovanie Bishop´s cap.
Pozri aj: Zelená hviezda Instagramu: Táto trendy izbová rastlina už očarila mnohých!
Pilosocereus azureus
Na fotografiách vyššie je zástupca z rodu Pilosocereus. Ide o druh Pilosocereus azureus, respektíve Pilosocereus pachycladus. Je to stĺpovitý kaktus, ktorý je charakteristický spravidla svojím modrastým až šedomodrým sfarbením. Ihličky bývajú zlatisté. Jeho domovinu možno hľadať v Mexiku aj Južnej Amerike. Vo voľnej prírode môže dosahovať značné rozmery, pokojne výšku okolo 10 metrov.
Euphorbia lactea
Ako posledný si ešte predstavíme kaktus s latinským názvom Euphorbia lactea. Rastliny z rodu Euphorbia nepatria do čeľade kaktusovité (Cactaceae), ale do vyššie spomínanej čeľade mliečnikovité (Euphorbiacae). Mnohé z nich s početnejšími bodlinami sú ku kaktusom bežne radené. Konkrétne ide o rod prýštec, niekedy sa tiež používa názov mliečnik.
Spomínaný druh Euphorbia lactea (Euphorbia lactea ´Cristata´) je často prezývaný ako koralový kaktus, z anglického coral cactus. Svojím jedinečným rozvetveným vzhľadom sa na koral skutočne podobá. Krásnym kaktusovitým druhom je aj Euphorbia trigona.
Pozri aj: TOP izbové rastliny s farebnými listami: Upriamia na seba všetku pozornosť!
Aktualizovaný článok: 5.3.2023