Nenáročné a štýlové: Ktoré druhy kaktusov sú vítané v interiéri?

Máte radi kaktusy? Určite sa medzi nami nájdu viacerí milovníci týchto jedinečných rastlín. Mnohé druhy kaktusov sú dnes bežne pestované v domácnostiach ako izbové rastliny. Ich veľkou výhodou je ich nenáročnosť. K životu takmer nepotrebujú nič. Na zálievku si potrpia len zriedka, stačí im nájsť príjemné teplé miestočko a budú nám robiť radosť dlhý čas.

Kaktusy patria v podstate medzi sukulenty. Pojmom kaktus sú pritom označované primárne rastliny z čeľade Cactaceae, čiže kaktusovité, respektíve opunciovité. Ku kaktusom sú niekedy radené ešte niektoré druhy z čeľade mliečnikovité (latinsky Euphorbiaceae). Samotná čeľaď kaktusovité zahŕňa stovky rodov a tisíce konkrétnych druhov, pričom neustále nové a nové pribúdajú.

V dnešnom článku sa pozrieme síce len na pár z nich, no pôjde o veľmi pekné kaktusy, ktoré sú vítané v každej domácnosti. 

Echinocactus

Zdroj: Shutterstock®

Echinocactus grusonii

Značne rozšírené, často pestované a pravdepodobne najznámejšie sú kaktusy z rodu  Echinocactus. Spomenúť  môžeme konkrétne druh Echinocactus grusonii (na fotkách vyššie), ktorému sa tiež hovorí Echinokaktus Grusonov, rebrovec či ľudovo svokrina stolička alebo zlatá guľa.

Pochádza z Mexika. Je charakteristický guľovitým tvarom a spravidla výraznými žltými tŕňmi. V prírode môže dorastať až do výšky dvoch metrov. Môže tiež kvitnúť, no kvety sa spravidla objavujú na kaktusoch, ktoré majú desiatky rokov. 

Odporúčame: Obľúbená izbová rastlina s nízkymi nárokmi: Ako sa starať o svokrin jazyk?

Opuntia

Zdroj: Shutterstock®

Opuntia microdasys

Vskutku nádherné sú kaktusy z rodu Opuntia, bežne nazývané ako opuncie. Ich domovinou sú viaceré oblasti Ameriky. Opuncie sú charakteristické svojím jedinečným vzhľadom. Ich telo je totižto zložené z viacerých na seba nadväzujúcich článkov, ktoré bývajú vo väčšine prípadov skôr ploché, čím sa odlišujú od iných kaktusov. Krásny je napríklad druh Opuntia microdasys (na fotkách vyššie). V angličtine sa mu hovorí bunny ears (v preklade zajačie uši) cactus. Jeho jedinečný tvar skutočne pripomína vzhľad zajačích ušiek. 

Ako sa správne starať o opuncie? Aké druhy poznáme a kam ich v interiéri umiestniť? Je možné kaktusy, akými sú opuncie, nejakým spôsobom rozmnožovať? Všetko dôležité o starostlivosti o opuncie sa dozviete v článku – Opuncia – ozdob svoju domácnosť týmto pôvabným kaktusom

Mammillaria

Zdroj: Shutterstock®

Mammillaria

Medzi najkrajšie, ale aj často pestované kaktusy tiež môžeme zaradiť zástupcov z rodu Mammillaria (fotografie vyššie). Zástupcom sa vo všeobecnosti hovorí mamilária či bradavkovec. Sú rozšírené v Mexiku aj južných štátoch USA. Ide skôr o kaktusy menšieho až stredne veľkého vzrastu, ktoré majú guľovitý a niektoré aj valcovitý tvar. Radíme ich do skupiny bielovlasých kaktusov. Ich vlásky im slúžia na ochranu. Mamilárie sú vo väčšine prípadov skutočne nenáročné na pestovanie a bohato kvitnú aj v mladom veku. Kvety bývajú biele, ružové či cyklámenové. 

Pozri aj: Originálne a jedinečné kvetináče: Vyrob si ich jednoducho sama!

Astrophytum

Zdroj: Shutterstock®

Astrophytum

Do čeľade kaktusovité patrí aj rod Astrophytum, u nás astrofyt (na obrázkoch vyššie). Kaktusy z tohto rodu sú rozšírené v strednom a severnom Mexiku či na juhu Texasu. Sú guľovité alebo krátko stĺpovité. Zároveň ich tvar býva hviezdicovitý. Konkrétne druhy sa môžu vzhľadom trochu odlišovať. Pekný je druh Astrophytum asterias, u nás astrofyt ježovkový. Známy je tiež druh Astrophytum myriostigma (astrofyt tisícbodkový), ktorý má tvar biskupskej čiapky, z čoho vzniklo anglické pomenovanie Bishop´s cap.

Pozri aj: Zelená hviezda Instagramu: Táto trendy izbová rastlina už očarila mnohých!

Pilosocereus

Zdroj: Shutterstock®

Pilosocereus azureus

Na fotografiách vyššie je zástupca z rodu Pilosocereus. Ide o druh Pilosocereus azureus, respektíve Pilosocereus pachycladus. Je to stĺpovitý kaktus, ktorý je charakteristický spravidla svojím modrastým až šedomodrým sfarbením. Ihličky bývajú zlatisté. Jeho domovinu možno hľadať v Mexiku aj Južnej Amerike. Vo voľnej prírode môže dosahovať značné rozmery, pokojne výšku okolo 10 metrov. 

Euphorbia

Zdroj: Shutterstock®

Euphorbia lactea

Ako posledný si ešte predstavíme kaktus s latinským názvom Euphorbia lactea. Rastliny z rodu Euphorbia nepatria do čeľade kaktusovité (Cactaceae), ale do vyššie spomínanej čeľade mliečnikovité (Euphorbiacae). Mnohé z nich s početnejšími bodlinami sú ku kaktusom bežne radené. Konkrétne ide o rod prýštec, niekedy sa tiež používa názov mliečnik.

Spomínaný druh Euphorbia lactea (Euphorbia lactea ´Cristata´) je často prezývaný ako koralový kaktus, z anglického coral cactus. Svojím jedinečným rozvetveným vzhľadom sa na koral skutočne podobá. Krásnym kaktusovitým druhom je aj Euphorbia trigona.

Pozri aj: TOP izbové rastliny s farebnými listami: Upriamia na seba všetku pozornosť!

Aktualizovaný článok: 5.3.2023

11 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

08.03.2021 17:01

krásne sú, aj keď ja kaktusy nepestujem, obyčajne ich prelejem

Vaše meno:

Žofia Mažáriová

Žofia Mažáriová

08.03.2021 17:03

Zopár drobných mám. čím menší, tým lepšie

Vaše meno:

Juraj Podmanický

Juraj Podmanický

08.03.2021 17:20

Nikdy by som neveril, že existujú aj takéto krásne kaktusy. Vďaka za poznanie.

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

08.03.2021 18:06

Krásne, zvláštne, druhy

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

08.03.2021 22:57

krásne a pekné

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

09.03.2021 04:34

Kaktusy nepestujem,ale sú fakt krásne.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.03.2021 06:52

Naozaj nenáročné a štýlové, tiež pestujeme.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

09.03.2021 11:18

mám nejaké na kuchynskom okne a darí sa im

Vaše meno:

Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

09.03.2021 20:42

môj syn si v nich našiel záľubu

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

10.03.2021 22:54

Super, kaktusy to je moje, keďže často zabúdam polievať kvety, tieto mi vždy prežijú :D

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

15.03.2021 13:25

Opuncie sú síce krásne, ale tie pichliače človek nedostane z kože tak ľahko

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE