Rázcestia

Mnohých inšpirovala, mnohým pomohla a niekoľkých pobúrila. Prečo práve táto kniha, ktorej mystérium niektorí čitatelia považujú za skutočný príbeh?

Druhý príbeh od autora prelomovej publikácie CHATRČ

 

Hneď po vydaní v roku 2009, si modrá kniha Chatrč začala intenzívne získavať sympatie slovenských čitateľov. V ankete Kniha roka 2009 organizovanej internetovým kníhkupectvom Martinus.sk získala medzi čitateľmi druhé miesto a o rok na to sa v televíznom formáte Moja naj kniha prebojovala do finálovej desiatky, kde v tvrdej konkurencií zloženej z mixu literárnej klasiky a najúspešnejších kníh posledných rokov, obsadila v pozícií outsidera siedme miesto.

 

 

Rázcestia

Eugene Peterson o nej povedal: ,,Táto kniha má potenciál urobiť pre našu generáciu to, čo urobila Bunyanova Cesta pútnika pre jeho generáciu!” A tak sa aj stalo, vo svete sa jej doteraz predalo 18 miliónov výtlačkov a doteraz patrí medzi najpredávanejšie knihy na svete. Na Slovensku sa jej predaj blíži k magickej hranici 100.000 výtlačkov. Mnohých inšpirovala, mnohým pomohla a niekoľkých pobúrila.

 

Prečo práve táto kniha, ktorej mystérium niektorí čitatelia považujú za skutočný príbeh? Upútala ich najmä autorova odvaha zobraziť Ježiša ako literárnu postavu a cez jeho slová porozumieť tým najzložitejším pojmom v našich životoch. A aj keď je kniha návratom ku koreňom kresťanskej viery, nie je spútaná žiadnou dogmou, ale je určená všetkým záujemcom o inšpiratívne myšlienky pre dnešnú uponáhľanú dobu.

 

Po piatich rokoch Wm. Paul Young napísal ďalší román Rázcestia. Zobrazuje tu schizofrenický svet dnešného podnikateľa, v ktorom mamon zdecimoval akýkoľvek ľudský cit natoľko, že osamotený človek stráca kontakt s bezprostredným okolím.

 

Tony je bystrý a bohatý podnikateľ, ktorý zruinoval toľko priateľských a rodinných vzťahov, až sám začína trpieť paranojou. Zabarikádovaný vo svojom súkromnom úkryte zisťuje, že okrem mŕtvych rodičov a Ježiša mu nezostal jediný blízky človek. Po nečakanej mozgovej príhode upadne do kómy a leží v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti. Vtedy jeho myseľ opustí telo a blúdi po svete, ktorý je odrazom jeho vlastného zničeného vnútra. Ocitá sa v ošarpanej a nehostinnej krajine, kde sa stretáva s ľuďmi, o ktorým predtým pochyboval – s Duchom Svätým a Ježišom, ktorý mu dáva obrovskú moc – podľa vlastnej úvahy môže uzdraviť jedného človeka. Ježiš takto prinúti Tonyho, aby sa vcítil do života iných ľudí, chápal ich radosť, starosti a láskavú pomoc, vlastnosti, ktoré už dávno vytesnil zo svojej duše.

 

Autor nás vtiahne do Tonyho súkromného života tak neuveriteľne citlivo, akoby sám prešiel všetkými bolestnými skúsenosťami. Tonyho telo leží v nemocnici, ale jeho duša blúdi po krajine a dostáva odpovede na otázky, ktoré hľadal a znepokojovali ho celý život. Odrazu objavuje, že život je niečo viac ako svet, ktorý poznal na vlastnej koži. Pohybuje sa na hranici medzi životom a smrťou a s Ježišovou pomocou prekoná bolesť a hnev, ktorý mu zatvrdil srdce po smrti vlastného syna. Youngovo posolstvo je určené najmä ľuďom, ktorí v minulosti prešli ťažkými skúškami a zanevreli na celý svet.

 

Ukazuje im cestu, ako znovu nájsť lásku a odpustiť.

 

 

Zdroj foto: www.martinus.sk, www.sheknows.com,
3 komentárov
dominika4848

dominika4848

28.08.2013 15:41

juj to musi byt skvela kniha ja mam precitanu chatrc preto si rada precitam aj tuto

Vaše meno:

Jana Komadova

Jana Komadova

28.08.2013 20:58

chatrč som čitala skvelá knižka odporúčam ale o tomto románe Rázcestia som nevedela určite si ju zoženiem

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

29.08.2013 18:50

Určite si ju prečítam...

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE