Spoločenská etiketa - ako si neurobiť hanbu?

Chystáte sa na spoločenskú udalosť a chcete, aby bolo vaše správanie ukážkové? Spoločenská etiketa sa však nevyžaduje iba na plesoch alebo významných udalostiach.

 

Možno netušíte, ale etiketa sa vyžaduje každý deň, a to aj pri tých najbežnejších situáciách.

 

Kontakt s osobami si vyžaduje isté spoločenské správanie. Slušným a príkladným správaním prospievame nielen ostatným, ale predovšetkým aj sebe. Slušnosti je teda možné sa naučiť, ale dôležitá je, samozrejme, aj výchova, v ktorej sme od malička vedení. Pretože spoločenská etiketa je naozaj rozsiahlym vzorcom správania sa v mnohých situáciách, dnes si opíšeme klasické situácie, ktoré môžu nastať počas bežných dní.

 

 

Odporúčame prečítať: Čo robiť, keď vás páli záha?

predstavovanie sa

Zdroj: Shutterstock®

Predstavovanie sa...

 

Predstavovanie je samostatnou kapitolou, o ktorom sa toho dá popísať naozaj veľa. Predstaviť by sme sa mali rozhodne v rámci pracovných stretnutí a formálnych záležitostí. V prípade, že rozhovor muža s neznámou ženou presiahne viac než zdvorilostné frázy, je povinnosťou muža predstaviť sa. 

 

 

Odporúčame prečítať: Elektronické cigarety: škodia nášmu telu menej?

zena v aute

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa správať na verejnosti počas bežných dní

 

Aj kontakt s bežnou verejnosťou si vyžaduje slušné správanie. Pri strčení do osoby na ulici je potrebné sa ospravedlniť formulkou – ospravedlňte ma, prepáčte mi. V prípade, že nás vodič nechá na frekventovanej ceste prejsť cez prechod, mali by sme sa mu poďakovať kývnutím hlavy. V mestskej hromadnej doprave by sme mali svoje miesto automaticky ponúknuť staršej osobe v prípade, že sú ďalšie voľné miesta obsadené (raz to budeme potrebovať aj my:-))

 

V sakrálnych budovách a kostoloch by sme mali svoju úctu prejvovať vhodným oblečením, ktoré nie je pohoršujúce a vyzývavé. Dámy by mali mať počas letných dní na svojich pleciach prehodenú šatku či sveter. 

 

 

Odporúčame prečítať: Podprsenka: neviditeľný spoločník každej ženy

slusnost

Zdroj: Shutterstock®

Návšteva divadelných predstavení či koncertov si vyžaduje istý bontón v obliekaní. Rifle či športové oblečenie nie je prípustné. Na premiéru predstavenia by sa mali páni dostaviť vo večernom obleku, dámy v dlhých večerných šatách.

 

Návšteva reštaurácie je jednou z bežných udalostí, ktoré sa môžu počas dňa vyskytnúť. Prvý by mal do reštaurácie vstúpiť pán, pričom by mal dáme dvere podržať. Muž ženu do cudzieho prostredia uvedie a pomôže jej s vyzlečením kabáta a odsunutím stoličky. V prípade prisadnutia si k stolu, pri ktorom sa nachádzajú muži, je ich povinnosťou sa pri privítaní postaviť. 

 

 

Odporúčame prečítať: Darovanie krvi: Čo všetko obnáša?

vecera

Zdroj: Shutterstock®

Pred platbou účtu by malo byť vopred jasné,  či bude platiť muž alebo bude zvlášť platiť aj žena. Slušnosť, samozrejme, káže, aby za ženu platil muž. V prípade, že ide o obed počas pracovnej pauzy, kedy ide o kolegov, nie je nutné, aby za kolegyňu platil jej kolega. Pri platení by ste nemali zabúdať na tringelt, korý by mal zhruba predstavovať 5-10% z účtu.

 

Nabudúce si povieme niečo o správnom stolovaní a predstavovaní sa pri významnejších udalostiach.

 

 

Odporúčame prečítať: Ako si zahriať studené ruky a nohy?

 

 

OTÁZKA PRE VÁS:

 

Snažíte sa dodržiavať zásady spoločenského správania?

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

2 komentárov
Mária Sedláková

Mária Sedláková

21.02.2015 17:01

určite sa snažím tieto zásady dodržiavať , malo by to byť samozrejmé aj keď každý si to asi nemyslí :-)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

17.05.2016 09:27

ano, snazim sa, je to super ked vieme, ako sa mame chovat, mohlo by sa to vyucovat aj na skolach

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE