Chystáte sa na spoločenskú udalosť a chcete, aby bolo vaše správanie ukážkové? Spoločenská etiketa sa však nevyžaduje iba na plesoch alebo významných udalostiach.
Možno netušíte, ale etiketa sa vyžaduje každý deň, a to aj pri tých najbežnejších situáciách.
Kontakt s osobami si vyžaduje isté spoločenské správanie. Slušným a príkladným správaním prospievame nielen ostatným, ale predovšetkým aj sebe. Slušnosti je teda možné sa naučiť, ale dôležitá je, samozrejme, aj výchova, v ktorej sme od malička vedení. Pretože spoločenská etiketa je naozaj rozsiahlym vzorcom správania sa v mnohých situáciách, dnes si opíšeme klasické situácie, ktoré môžu nastať počas bežných dní.
Odporúčame prečítať: Čo robiť, keď vás páli záha?
Predstavovanie sa...
Predstavovanie je samostatnou kapitolou, o ktorom sa toho dá popísať naozaj veľa. Predstaviť by sme sa mali rozhodne v rámci pracovných stretnutí a formálnych záležitostí. V prípade, že rozhovor muža s neznámou ženou presiahne viac než zdvorilostné frázy, je povinnosťou muža predstaviť sa.
Odporúčame prečítať: Elektronické cigarety: škodia nášmu telu menej?
Ako sa správať na verejnosti počas bežných dní
Aj kontakt s bežnou verejnosťou si vyžaduje slušné správanie. Pri strčení do osoby na ulici je potrebné sa ospravedlniť formulkou – ospravedlňte ma, prepáčte mi. V prípade, že nás vodič nechá na frekventovanej ceste prejsť cez prechod, mali by sme sa mu poďakovať kývnutím hlavy. V mestskej hromadnej doprave by sme mali svoje miesto automaticky ponúknuť staršej osobe v prípade, že sú ďalšie voľné miesta obsadené (raz to budeme potrebovať aj my:-))
V sakrálnych budovách a kostoloch by sme mali svoju úctu prejvovať vhodným oblečením, ktoré nie je pohoršujúce a vyzývavé. Dámy by mali mať počas letných dní na svojich pleciach prehodenú šatku či sveter.
Odporúčame prečítať: Podprsenka: neviditeľný spoločník každej ženy
Návšteva divadelných predstavení či koncertov si vyžaduje istý bontón v obliekaní. Rifle či športové oblečenie nie je prípustné. Na premiéru predstavenia by sa mali páni dostaviť vo večernom obleku, dámy v dlhých večerných šatách.
Návšteva reštaurácie je jednou z bežných udalostí, ktoré sa môžu počas dňa vyskytnúť. Prvý by mal do reštaurácie vstúpiť pán, pričom by mal dáme dvere podržať. Muž ženu do cudzieho prostredia uvedie a pomôže jej s vyzlečením kabáta a odsunutím stoličky. V prípade prisadnutia si k stolu, pri ktorom sa nachádzajú muži, je ich povinnosťou sa pri privítaní postaviť.
Odporúčame prečítať: Darovanie krvi: Čo všetko obnáša?
Pred platbou účtu by malo byť vopred jasné, či bude platiť muž alebo bude zvlášť platiť aj žena. Slušnosť, samozrejme, káže, aby za ženu platil muž. V prípade, že ide o obed počas pracovnej pauzy, kedy ide o kolegov, nie je nutné, aby za kolegyňu platil jej kolega. Pri platení by ste nemali zabúdať na tringelt, korý by mal zhruba predstavovať 5-10% z účtu.
Nabudúce si povieme niečo o správnom stolovaní a predstavovaní sa pri významnejších udalostiach.
Odporúčame prečítať: Ako si zahriať studené ruky a nohy?
OTÁZKA PRE VÁS:
Snažíte sa dodržiavať zásady spoločenského správania?
www.thinkstockphotos.com