Každý, kto má doma psíka, už zažil nejakú jeho chorobu. Kým my vieme povedať, čo a kde nás bolí, náš domáci miláčik to nedokáže. Zrazu si len všimneme, že viac spí, je apatický, večere sa ani nedotkne, je nervóznejší či viac prítulný alebo práve naopak utiahnutý vo svojom pelechu. Ak zvracia, má hnačku, kríva či si trie ucho, vieme odhadnúť jeho chorobu. Horšie je to, keď nemá žiadne iné príznaky. V dobrej viere a v snahe pomôcť mu, ste už možno mali nutkanie siahnuť po humánnych liekoch, teda liekoch určených pre ľudí. Je to ale bezpečné?
Odporúčame: Čo spôsobuje zlyhanie obličiek? Príčinou môže byť aj toto ochorenie!
Humánne lieky so sebou nesú riziká
Dávkovanie humánnych liekov je stanovené pre ľudí s priemernou váhou, ktorú malý psík sotva dosiahne, čo môže ľahko viesť k predávkovaniu. Zvieratá majú iné zloženie žalúdočných kyselín, čím sa účinné látky vstrebávajú inak ako u ľudí. Niektoré látky obsiahnuté v bežných liekoch môžu mať pre ne dokonca fatálne následky. A to sú hlavné dôvody, prečo sa vyrábajú špeciálne veterinárne lieky, ktoré majú iné dávkovanie, iné účinné látky, prípadne obsahujú ešte ďalšiu pomocnú látku na správne vstrebávanie.
Tieto im nikdy nedávajte!
Humánne lieky, ktoré sú vyslovene nebezpečné pre vašich domácich miláčikov, sú pre nich toxické a ich podanie môže byť pre psa v niektorých prípadoch až fatálne. Ide hlavne o lieky proti bolesti a teplote, ktoré môžu spôsobiť poškodenie pečene, žalúdočné vredy a v niektorých prípadoch dokonca žalúdočné krvácanie. Pri upokojujúcich liekoch môže ľahko nastať predávkovanie, odporúčaná dávka vitamínov je iná a antikoncepčné tabletky sú z dôvodu inej hormonálnej hladiny absolútne neúčinné, ba naopak môžu spôsobiť nezvratné zdravotné problémy.
Pozri aj: Štvornohý liek: Povieme ti, prečo mať psa a čo to s tebou urobí
Tieto lieky sú bezpečné pre nás ľudí aj pre psíkov
Existujú aj lieky, ktoré sa nevyrábajú zvlášť pre psov. Ide hlavne o antiepileptiká, kvapky do očí, preháňadlá, živočíšne uhlie, niektoré antibiotiká a ďalšie. Ani tieto však nepodávajte svojmu psovi svojvoľne, vždy len na odporúčanie alebo so súhlasom veterinára, ktorý upraví ich dávkovanie s prihliadnutím na stav, vek a váhu psíka. Veľmi často sa psom podávajú práve homeopatiká, ktoré môžu byť vhodnou alternatívou k bežným liekom.
V prípade náhody treba konať ihneď
Čo robiť, ak pes našiel odkotúľanú tabletku a s chuťou ju rozchrúmal? Ak viete, aká to bola, okamžite kontaktujte veterinára a ten vás usmerní, čo ďalej. Ak naopak netušíte, akú tabletku našiel, nečakajte a ihneď odvezte svojho miláčika k veterinárovi, a to hoci aj v noci. Nikdy nečakajte, čo sa bude diať, môže to mať fatálne následky!
Nikto nechce, aby jeho domáci miláčik trpel. Ak vidíte, že psík nie je práve vo svojej koži a jeho stav sa nezlepšuje, má bolesti, kríva, trie si očká či ušká, prípadne spozorujete iný problém, zavolajte veterinárovi a poraďte sa s ním o ďalšom postupe alebo za ním priamo zájdite. Vždy je na lekárovi, aby zistil príčiny problému a určil najvhodnejšiu liečbu pre zmiernenie bolesti, odstránenie zápalu či liečbu vážnejšieho zdravotného problému. Na experimentovanie s humánnymi liekmi už doplatilo mnoho psov.