Naše obľúbené miesto pre zaslúžený relax si určite zaslúži viac starostlivosti. Všetci odborníci nás pravidelne upozorňujú na roztoče a iné drobné tvory, ktoré sa v matracoch môžu nachádzať. Okrem nich sa však na nich nachádza aj krv, pot, moč a iné telesné tekutiny spolu s rôznymi druhmi plesní.
Ako vyčistiť matrac rýchlo a jednoducho?
Či sa večer pred spaním osprchujeme alebo nie, aj tak sa na matrac prenáša špina, peľ, prach, oleje a rôzne chemikálie z kozmetiky, ktorú používame. Vieme, čo si myslíte. No vôbec sa nemusíte vzdať svojho spánku v pohodlí.
Stačí, ak sa budete riadiť našimi radami a pravidelne sa starať o svoje kráľovstvá relaxu. Pri dobrej starostlivosti si tak budete môcť vychutnávať nerušený spánok na čistých a voňavých matracoch.
Odporúčame: Jednoduchý spôsob ako vybieliť podprsenku. Bude ako nová!
Príprava na čistenie
Predtým, ako začnete čistiť matrac, vyperte všetky návliečky, plachtu, či prikrývky, ktoré sa na vašej posteli nachádzajú. Rovnako tak operte ochrannú podložku na matrac.
Najprv skontrolujte štítky výrobcu a pokiaľ je to možné, použite najvyššie nastavenie teploty vody. Teplo zabraňuje roztočom v rozmnožovaní. Zatiaľ čo práčka a sušička urobia časť práce za vás, môžete sa vrhnúť na hlavného aktéra nášho článku.
Odporúčame: Čistá domácnosť: Zoznam vecí, ktoré musíme čistiť každý týždeň
Stačia na to 3 jednoduché kroky
- Príslušenstvo vášho vysávača vám bude v tomto prípade veľkým pomocníkom. Pokiaľ však nevlastníte násadu na vysávanie čalúnených častí, postačí vám samozrejme aj klasická základná násadka. Začnite navrchu matraca a postupujte od vrchu smerom dole, respektíve v smere prešívania. Nevynechajte záhyby a strany. Matrac ešte neotáčajte.
- Vlastné telesné vône si zvyčajne nevšímame, no verte nám, postupom času sa náš pot zmieša s najrôznejšími "arómami", čo napokon môže viesť k zápachu. V tomto prípade nastupuje sóda bikarbóna. Posypte ňou matrac a jemne ju rozotrite štetcom, aby sa dostala medzi jemné vlákna, ktoré sú rajom pre usadený zápach. Nechajte sódu pôsobiť takých 10 minút. Schnutím sa však sóda bikarbóna môže spojiť s niektorými vlhkými a olejovými časticami. Preto je potrebné druhé kolo vysávania.
- Druhé vysávanie vytiahne aj usadenejšiu vlhkosť. Čo sa týka agresívnejších telesných tekutín, tu bohužiaľ nepomôže ani sóda bikarbóna, ani dvojité vysávanie. Škvrny od potu, moču, krvi, či iných tekutín je potrebné vyčistiť v okamihu, ako sa na matrac dostanú. Inak si celé čistenie poriadne skomplikujete. O čistení takýchto druhov škvŕn si povieme už čoskoro.
- Matrac otočte a všetky kroky zopakujte.
Nezabúdajme na to, že matrace by sa mali aj pravidelne otáčať. Matrace, ktoré kúpite zvinuté, by sa mali otáčať počas prvých troch mesiacov každý týždeň.
Ostatné matrace by sa mali otáčať každú sezónu, čiže štyrikrát ročne. Pri tomto štvrťročnom otáčaní by sme mali matrac zároveň aj vyčistiť.
V prípade, že sa vám ho nechce tak často čistiť, zaobstarajte si aspoň kryt matraca, ktorý ho ochráni pred špinou a poškodením.
Odporúčame: Babské triky v domácnosti, ktoré nefungujú!