Tetovanie a piercing, ako všetci vieme, sú pomerne výrazné zásahy do tela. Zatiaľ čo piercing si vieme kedykoľvek vybrať alebo odstrániť podľa potreby a nálady, tetovanie je trvalou záležitosťou. A to často aj vtedy, keď sa pôvodne javí ako dočasná ozdoba. Sú ľudia, ktorí plánujú a zvažujú takýto zásah do svojho tela mesiace či roky. Ale potom sú aj takí, ktorí si zmyslia zo dňa na deň ozvláštniť sa krúžkom v obočí alebo menom svojho milovaného na zápästí.
Nuž, a práve ten druhý prípad so sebou prináša riziko, že si nie úplne dostatočne zvážime všetky pre a proti.
Rozhodli ste sa pre tetovanie?
V tom prípade myslite na to, že kvalitnú a bezpečnú ozdobu vášho tela treba vložiť do rúk tatérovi s vlastným štúdiom v čistom a sterilnom prostredí. Tatér musí pracovať v rukaviciach a miesto, na ktoré vám pribudne tetovanie, musí vydezinfikovať. Takisto si overte, že naozaj používa sterilné jednorazové ihly, pretože pri zanedbaní ktoréhokoľvek z uvedených faktorov vám môže spôsobiť mimoriadne nepríjemné následky. Z tetovacieho štúdia si tak môžete odniesť, okrem ozdoby tela, aj vírus hepatitídy typu C či vírus HIV. V prípade zanedbania zdravotných rizík však tetovanie môže spôsobiť aj rôzne bakteriálne a plesňové infekcie, kožné zápaly, úplne v najhoršom aj rakovinu kože a lepru. Faktom ale zostáva, že tatér je rovnako ohrozený, ako aj zákazník.
Odporúčame: Žena bez make-upu? Aj celebrity dokazujú, že sú obyčajné ženy ako my!
Hojenie potetovaného miesta zvyčajne trvá až mesiac a treba ho po celý čas potierať masťou, ideálne s prídavkom vitamínu E. Kým sa rana hojí, treba sa vyhýbať priamemu slnku, bazénom, vírivkám, ale aj jazerám. To isté platí pri piercingu, keďže v lete a v období nadmerného potenia sa rana hojí podstatne dlhšie a horšie.
Možno si spomínate na kauzu, kedy vyšli na verejnosť informácie o tom, že ľudia, ktorí majú tetovanie alebo piercing, sú pre zdravotné poisťovne v jednej skupine s užívateľmi alkoholu a návykových látok. Dôsledkom malo byť obmedzenie ľudí s tetovaním a piercingom pri preplácaní určitých liekov. Našťastie však bolo napokon všetko uvedené na pravú mieru a pre týchto „ozdobených" ľudí nevyplývali žiadne obmedzenia zo strany poisťovní. A to je dobre, pretože inak by sa tieto obmedzenia museli týkať drvivej väčšiny nás – žien, od malých dievčat po naše babky, ktoré nosia náušnice.
Prečítaj si: Ako využiť staré tričko? Určite ho nevyhadzuj, ale inšpiruj sa!
Viete, prečo je tetovanie permanentné? Môže za to farba, ktorá zostáva akoby zamurovaná pod kožou. Množstvo žien sa aj v období tehotenstva pohráva s myšlienkou dopriať si (ďalšie) tetovanie. Je to však krok, ktorý sa určite odporúča odložiť na neskôr, konkrétne na obdobie niekoľkých mesiacov po pôrode. V tehotenstve ste totiž náchylnejšia na infekcie a je tu aj veľká pravdepodobnosť vzniku alergickej reakcie.
Čo môže spôsobiť skrášlenie tela piercingom?
V prípade, že sa rana zle hojí, môže dôjsť k rôznym infekciám, výronom alebo opuchom. Nakoľko materiál, použitý pri zavádzaní piercingu, vniká priamo do kože, musí spĺňať prísne pravidlá v oblasti sterility a bezpečnosti. Objaviť sa môže alergická reakcia na kov, z ktorého je piercing vyrobený. Ak máte piercing v bradavke, pred dojčením ho určite vyberte. Nejde tu však o vplyv piercingu na množstvo mlieka, skôr o komfort vás a vášho bábätka. V prípade, že po čerstvom aplikovaní piercingu sa vaša rana zle a dlho hojí a nepomôžu ani špeciálne obklady, na rad prichádzajú, v lepšom prípade, antibiotiká, v tom horšom chirurgický zákrok.
Bude ťa zaujímať: Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!
Skôr, než sa rozhodnete skrášliť si telo permanentným tetovaním či piercingom, nezabudnite si zistiť všetky informácie o prípadných zdravotných rizikách, ktoré so sebou prinášajú. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tomto zásahu do vášho tela, neunáhlite sa, naopak, doprajte si viac času na premyslenie. Tetovanie a piercing vás má predsa tešiť a skrášľovať, nie narušiť či zničiť vaše zdravie.