Ako znížiť hladinu cukru v krvi? Spoznaj prírodnú pomoc pre diabetikov!

Problémy so zvýšenou hladinou cukru v krvi sú príznačné pre cukrovku, no nemusia byť prítomné len pri spomínanom metabolickom ochorení. Hyperglykémia, ako tento stav odborne nazývame, pritom predstavuje riziko pre naše zdravie, a preto je nevyhnutná liečba. Je mnoho spôsobov, ako znížiť hladinu cukru v krvi, respektíve podporiť jej normálnu hladinu, a to okrem liekov aj prírodnou cestou. Potrebná je úprava stravy a dostatočný pitný režim. Pomôže i pravidelný pohyb, prípadne úprava hmotnosti. Veľkým pomocníkom sú aj rozličné bylinky. Medzi najlepšie bylinky na úpravu hladiny cukru v krvi radíme napríklad bazalku posvätnú, jastrabinu lekársku či gymnemu lesnú. A práve o gymneme lesnej, ako prírodnom pomocníkovi pri cukrovke, si niečo viac povieme v dnešnom článku.

Poznáte gymnemu?

Gymnema lesná, latinsky Gymnema sylvestre, je tropická rastlina, respektíve liana, ktorá môže dorastať do dĺžky až okolo 8 metrov. Jej domovinou je najmä India, kde rastie i divoko. Celkovo je rozšírená predovšetkým v tropickej časti Ázie, nájdeme ju v Číne, na Arabskom poloostrove, taktiež v niektorých častiach Afriky a Austrálie. Charakteristická je jednoduchými oválnymi listami a drobnými bielymi až žltkastými kvetmi, ktoré sú usporiadané do vrcholíkových súkvetí. Gymnema je už od nepamäti súčasťou tradičnej ajurvédskej medicíny. Už pred viac ako 2000 rokmi ju využívali pri liečbe rozličných zdravotných problémov, a to najmä cukrovky, taktiež ako protiparazitický či horúčku znižujúci prostriedok. Je tiež známa pod názvom gurmar, čo v preklade znamená ničiteľ či zabijak cukrov. V indickej aj čínskej medicíne sa tiež využívajú i ďalšie druhy rastlín z rodu Gymnema. Liečebne najpoužívanejšou časťou týchto tropických rastlín sú ich listy, ktoré majú výraznú a pomerne horkú chuť. 

Odporúčame: Ako podporiť libido u žien i mužov? TOP pomocníkom je táto bylinka!

gymnema lesná

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky tejto ajurvédskej byliny?

Gymnema lesná obsahuje množstvo účinných látok, vďaka čomu blahodarne ovplyvňuje zdravie človeka vo viacerých smeroch. Najdôležitejšími látkami sú najmä rozličné glykozidy a kyseliny. Obsiahnutá kyselina gymnemová napomáha spomaľovať absorpciu molekúl glukózy v krvi. V listoch sa tiež ukrýva peptid gurmarín, horčiny, stopové prvky a ďalšie účinné látky. Gymneme sa ničiteľ cukrov nehovorí len tak. Ide totižto o bylinku, ktorá predstavuje prírodnú pomoc práve pri liečbe vysokých hladín cukru v krvi a cukrovky. Účinne normalizuje hladinu glukózy v krvi. Podporuje tvorbu inzulínu a zvyšuje aktivitu enzýmov podieľajúcich sa na metabolizme glukózy. Táto bylinka podporuje správnu funkciu pankreasu a regeneráciu jeho buniek, ktoré vylučujú inzulín.

Vďaka svojmu pôsobeniu môže byť vítaným podporným prostriedkom pri liečbe cukrovky 1. aj 2. typu. Napomáha zmierňovať symptómy cukrovky a rôznych metabolických porúch. Látka gurmarín v listoch gymnemy znižuje chuť na sladké. Pre tento účel sa v rámci tradičnej medicíny už od nepamäti tieto liečivé listy prežúvali. Kedže gymnema znižuje chuť na sladké a zároveň pozitívne vplýva na metabolizmus, môže byť nápomocná pri chudnutí a liečbe obezity. Bojuje proti zlému cholesterolu, taktiež podporuje pečeň a srdcovo-cievny systém. V rámci tradičnej medicíny sa tiež využíva pri nepravidelnej menštruácii.

gurmar

Zdroj: Shutterstock®

Ako ňou podporiť zdravie?

Gymnemu lesnú je možné zohnať i v našich zemepisných šírkach, a to v lekárňach, na internete alebo v predajniach so zdravou výživou. V ponuke je v rozličných formách, napríklad ako sypaný čaj, mletý prášok z listov či kapsule s extraktom z listov. Pri užívaní takýchto výživových doplnkov vždy dodržujte odporúčané dávkovanie a neprekračujte množstvá! Nie sú však určené na to, aby nahrádzali klasickú liečbu cukrovky, a teda lieky či prípadné podávanie inzulínu. Prípravky z gurmaru však môžu byť použité ako podporné prírodné liečivo, ktoré napomáha regulovať hladinu krvného cukru prirodzenou cestou. Pri dlhodobom užívaní môžu prispievať k zníženiu potreby podávania inzulínu či užívania liekov.

Gymnema môže byť nápomocná nielen pri poruchách metabolizmu cukrov, ale aj pri redukcii nadmernej hmotnosti. Opäť však platí, že rôzne výživové doplnky z tejto byliny nie sú náhradou pestrej a vyváženej stravy. Popri zdravom stravovaní a dostatočnom pohybe však môžu pomáhať eliminovať chute na sladké a prispievať k regulácii telesnej hmotnosti. Užívanie tejto bylinky pri konkrétnych zdravotných problémoch vždy môžete prekonzultovať s lekárom či odborníkom.

Odporúčame: Domáci upokojujúci kúpeľ s bylinkami: Z vane sa ti nebude chcelo vyliezť!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.11.2020 06:14

Gymnemu nepoznám, vďaka za článok!

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

06.11.2020 14:27

Tak to som netušila, ďakujem za podnetný článok.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.11.2020 21:10

Nie som diabetička,ale rada som si článok prečítala.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

08.11.2020 23:55

Tiež sa prikláňam k prírodnej liečbe, ale gymnemu nepoznám.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

09.11.2020 07:50

Ako podporné prírodné liečivo určite .

Vaše meno:

Milan Štefan

Milan Štefan

20.11.2020 22:25

mne sa osvecil caj gurmar

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.