Ananásová šťava: Zisti, aké skvelé účinky má na organizmus!

Okrem vody, minerálnej vody, bylinných či ovocných čajov môžeme pitný režim zdravo dopĺňať i pomocou zeleninových alebo ovocných štiav.

 

Tie sú navyše nabité vitamínmi a minerálnymi látkami a mnohé z nich majú blahodarné účinky na ľudský organizmus.

 

Ananásová šťava je tou správnou voľbou, keď chcete spraviť niečo dobré pre vaše telo. Má pozitívny vplyv na trávenie, podporuje imunitu a obsahuje množstvo potrebných látok a živín. Prečítajte si, prečo sa oplatí dopriať si pohár ananásovej šťavy pravidelne!

 

Na čom vlastne rastie ananás?

Ananás je plod ananásovníka chocholatého z čeľade broméliovité. Ide o tropickú rastlinu dorastajúcu do výšky približne jedného metra. Pochádza z Južnej Ameriky, pravdepodobne z Brazílie. Vyskytuje sa najmä v tropických a subtropických zemiach. Optimálnou teplotou pre rast ananásovníka je okolo 20 až 30°C. V súčasnosti sa pestuje napríklad v Mexiku, na Floride, Havaji i Kube, ale aj v západnej Afrike, Indii či Číne. Ananásovník je charakteristický pevnými, dužinatými listami, ktoré bývajú zvyčajne zúbkaté.

 

Sú usporiadané do prízemnej ružice, z ktorej vyrastá stonka. Na nej sa vytvára súkvetie fialových listov, ktoré sa postupne zrastá do dužinatého súplodia, čiže ananásu. Tento plod patrí medzi najlahodnejšie druhy ovocia. Ak je dozretý, jeho dužina je bielej až žltkastej farby a je sladká. Nevyzretý ananás je, naopak, trpký a horký. Dorastať môže až do dĺžky 30 centimetrov s hmotnosťou pokojne cez 3 kilogramy. Ananás je typický svojou tuhou kožovitou kôrou, ktorá na povrchu vytvára charakteristickú šesťuholníkovú štruktúru.

 

Odporúčame: Príjem vitamínov: Konzumujeme viac ovocia a zeleniny, no nestačí to!

plod ananásovníka chocholatého

Zdroj: Shutterstock®

Šťava je pre telo prínosom

Lahodný ananás sa v gastronómii používa veľmi často. Výborná je napríklad ananásová šťava, ktorá je plná živín. Obsahuje bielkoviny, sacharidy i vlákninu. Špecifická je však najmä obsahom látky zvanej bromelín. Ide o enzým, ktorý má protizápalové vlastnosti a podporuje telo pri odstraňovaní toxínov a potláčaní zápalov v orgánoch a tkanivách. Ananásová šťava je taktiež zdrojom omega 3 a 6 mastných kyselín, betakaroténu, cholínu a kyseliny listovej či pantoténovej. Doplní vám aj vitamín A, C i K a minerály a stopové prvky ako mangán, vápnik, železo, draslík, zinok či selén.

 

Šťava z ananásu podporuje obranyschopnosť. Má detoxikačné, antiseptické afrodiziakálne, a dokonca aj mierne antidepresívne účinky. Je skvelým pomocníkom pre trávenie. Dokáže nakopnúť metabolizmus a podporiť vyprázdňovanie. Vďaka svojim močopudným účinkom má schopnosť odvádzať z tela nadbytočnú vodu. Prečisťuje močové cesty aj pečeň a pomáha udržiavať zdravé dýchacie cesty a optimálnu hladinu cholesterolu. Ananásová šťava má blahodarný vplyv aj na kvalitu vlasov, pokožky, nechtov či kĺbov a kostí.

príprava domácej ananásovej šťavy

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte si šťavu či smoothie

Asi nebudete prekvapení, ak vám povieme, že najlepšia ananásová šťava je určite tá, ktorú si pripravíte doma. Aj v obchodoch či na internete sa dajú nájsť kvalitné šťavy, no taktiež sú mnohé plné pridaného cukru či konzervačných látok. Preto si treba vedieť dobre vybrať. Ak si chcete byť istý, že pijete to najlepšie, pripravte si takúto šťavu v pohodlí domova. Keď máte doma odšťavovač, ananás môžete jednoducho odšťaviť. Na prípravu chutného a zdravého ananásového nápoja vám však postačí i mixér.

 

Rozmixujte v ňom jeden na kúsky nakrájaný dozretý ananás, pridajte pol litra vody a čajovú lyžičku limetkovej šťavy. Ananás je prirodzene sladký, preto nepotrebujete nápoj sladiť. Podľa chuti však môžete pridať 2 lyžice trstinového cukru či iného sladidla. Ak ste fanúšikovia ešte hustejších nápojov, pripravte si smoothie. Tento nápoj má výhodu, že pri jeho výrobe môžete skombinovať viacero druhov ovocia. Ananás sa perfektne hodí napríklad k jednému banánu a zopár špenátovým listom.

 

Pozri aj: Aká je správna starostlivosť o plachty? Tomuto sa určite vyvaruj!

11 komentárov
Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

29.11.2017 07:41

ananas je super len v nasich obchodoch je plny chemikalie...manzela som s nim skoro zabila taku reakciu dostal, inak ananas na dovolenke jedol uplne normalne

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

29.11.2017 10:58

Dobrý deň, tak to je naozaj hrozné, dnes sa už môže stať naozaj hocičo. Mám známu, ktorá niečo podobné zažila, ale s pomelom. Treba asi dávať pozor, kto ovocie dováža. Horšie je, ak nie je v obchode z čoho vybrať. Želáme pekný a aby sa podobný zážitok už nezopakoval :)

benynka

benynka

29.11.2017 10:43

často si kupujem ananás a veľmi dobrý je aj v šumivom víne

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

29.11.2017 10:59

Dobrý deň, ďakujeme za super tip. Želáme pekný deň :)

Mária Frnová

Mária Frnová

29.11.2017 13:51

ananás mám veľmi rada, patrí medzi moje najobľúbenejšie ovocie

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

29.11.2017 14:10

Čas od času si ho kupujeme, dcéru po ňom vždy veľmi štípu ústa, tak ho jedáva len po troškách..

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

29.11.2017 16:54

ananás je skvelý a je len do plusu že má toľko priaznivých účinkov

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

29.11.2017 18:00

ja ananás až tak neobľubujem, na moju škodu

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

29.11.2017 19:23

mám rada jeho chuť..

Vaše meno:

Jana

Jana

29.11.2017 21:19

Mám ho rada pre jeho blahodárne účinky.

Vaše meno:

Peter Gavlas

Peter Gavlas

29.11.2017 23:39

Ananás milujem, najradšej čerstvý, aj nedvno som si doprial dva po sebe :)

Vaše meno:

Peter Maňák

Peter Maňák

29.11.2017 23:50

Som za všetkými desiatimi.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 15:13

ananás máme veľmi radi, pridávam ho aj do mixovaných nápojov

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE