Jarná alergia je v plnom prúde. Ako s ňou zatočiť?

Osoby trpiace sezónnymi alergiami sa na jar tešia asi o niečo menej ako ostatí. Navôkol všetko kvitne, vo vzduchu je peľ a alergické prejavy sú čoraz horšie.

 

Kýchanie, pálenie a slzenie v očiach, nádcha – to je len zopár z mnohých nepríjemných príznakov tohto zdravotného problému.

 

Jarná alergia, respektíve sezónna peľová alergia, patrí medzi rozšírenejšie alergické ochorenia. Trápite sa ňou aj vy? Dnes máme pre vás zopár tipov, ako si s týmto nepriaznivým stavom čo najlepšie poradiť.

 

Prevencia je základ

Alergia sa dá vyliečiť len veľmi ťažko. Je potrebné sa s ňou naučiť žiť a vybudovať si isté návyky, vďaka ktorým bude pre vás peľové obdobie čo najviac znesiteľné. Hlavnou zásadou je odstránenie alergénu, čiže látky, ktorá alergiu vyvoláva. Obmedzte vychádzky z domu, hlavne počas veterných dní. Vonku je vhodné sa zdržiavať v ranných alebo večerných hodinách. Rizikový môže byť aj pobyt na okrajoch lesa, tam sa totiž peľ koncentruje. V strede lesa je ho zase veľmi málo.

 

Rovnako sa snažte vyhýbať dráždeniu očí a dýchacích ciest inými látkami. Ide napríklad o čistiace prostriedky, očnú kozmetiku, prach a rôzne pachy či výpary. Naučte sa sledovať informácie o priebehu peľovej sezóny. Budete tak mať prehľad o situácii vonku, najmä o koncentrácii peľu v ovzduší. Ak je to následne možné, v kritickom období môžete odísť do vhodnejšieho prostredia.

 

Bude vás zaujímať: Módny priemysel - pravda, ktorú nemal nikto poznať

Pobyt pri vode môže zlepšiť váš stav

Zdroj: Shutterstock®

Voda je váš kamarát

Vychádzky v daždi alebo tesne po ňom sú ideálne, pretože sa v ovzduší zvyčajne nachádza iba nepatrné množstvo peľu. Vhodné je aj trávenie času pri vodných plochách, voľte však skôr piesočný či kamenistý breh než trávnatý. Ak je to možné, najlepší bude pre vás pobyt pri mori, ktoré je výborným filtrom rôznych alergénov.

 

Voda taktiež pomáha zmyť z tela i vlasov peľ, ktorý sa na vás počas pobytu vonku mohol zachytiť. Doprajte si pred spaním sprchu a premyte si vlasy. Alergény vás tak nebudú počas spánku dráždiť. Udržujte sliznicu nosa zvlhčenú. Rôzne nosné spreje, napríklad z morskej vody, účinne pomôžu nos prečisťovať.

 

Odporúčame: Nedostatok spánku môže viesť k týmto zdravotným problémom!

Dávajte si pozor na vetranie

Zdroj: Shutterstock®

Aj doma to treba mať pod kontrolou

Nielen vonku, ale aj doma na vás môže striehnuť nebezpečenstvo. Stačí priestory bytu či izby trochu vyvetrať a dnu sa dostanú aj látky, ktorým sa vonku vyhýbate. Peľ v ovzduší je vysoko koncentrovaný hlavne okolo obeda i medzi treťou a štvrtou hodinou poobede, preto majte v tomto čase okná radšej zavreté. Pomocníkom pri vetraní sú aj peľové sieťky na okná, ktoré udržia všetky alergény mimo vášho domova. Vhodné je si zaobstarať čističky vzduchu, ktoré odfiltrujú poletujúce semená rastlín a zbavia vás aj prípadných alergénov zo zvierat.

 

Po návrate zvonku je najlepšie izolovať použité oblečenie, aby ste si peľ a iné nevhodné čiastočky nenaniesli do obytnej zóny. Peľ totiž na látku odevu ľahko priľne a následne vás môže stále dráždiť. Na ochranu bielizne sa vyhnite jej sušeniu vonku. Sezónnym alergikom môžu priťažiť aj roztoče. Udržujte preto matrace a posteľnú bielizeň v čistote.

 

Bude vás zaujímať: Vitamín K2: U nás novinka, v zahraničí hit

Prejavy potlačí aj žihľavový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Úľavu nájdete v bylinkách

Potlačiť nepriaznivé prejavy alergií sa dajú aj pomocou byliniek. Protialergické účinky má žihľava. Potláča náznaky sennej nádchy ako upchaný nos či slzenie v očiach. Je potvrdené, že táto rastlina okrem iného blokuje účinky histamínu, ktorý je hlavným sprostredkovateľom alergických ochorení. Pre úľavu vyskúšajte napríklad čerstvý žihľavový čaj.

 

Alergický kašeľ a nádchu dokáže utlmiť bylinka s názvom divozel. Čaj so sladkým drievkom zatočí aj s dráždivým kašľom. Pestrec zase pomáha pri astmatických záchvatoch a tlmí zápaly. Ak sa vám počas alergie tvoria afty, ich liečbu urýchlite čajom z nechtíka lekárskeho. Všetky účinné bylinky a čaje nájdete v lekárni. Pred ich použitím je vhodné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.  

 

Odporúčame: Už žiadne tabletky na bolesť hlavy, ale akupresúra!

5 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

28.05.2017 01:19

Alergia trápi práve teraz aj mňa. Kýchanie, smrkanie a už sa k tomu pridal aj kašeľ. Aby som utlmila tieto príznaky, mám naordinované lieky na pravidelné užívanie.

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

28.05.2017 07:28

Poznám to dôverne,alergiu skoro na všetko má dcérka,tak bojujeme..

Vaše meno:

Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

28.05.2017 12:11

tiež to poznám aj keď to nie je také strašné ... bylinky sú super a teraz na jar hlavne žihľava...robím si z nej čaj

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

28.05.2017 17:16

Odkedy náš sused necháva zarastať záhradu burinou, máme o "zábavu" postarané. Kiežby existovala bylina aj na ľudskú ľahostajnosť...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.05.2017 18:08

môj syn mal alergiu práve na žihľavu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE