Balantidióza: Ako sa prejavuje táto črevná infekcia a čo ju spôsobuje?

Parazitárne ochorenia, respektíve choroby spôsobené rozličnými druhmi parazitov, sú značne rozšírené naprieč celým svetom. Do tejto kategórie radíme napríklad ochorenie spôsobené mrľou detskou, ktoré odborne nazývame enterobióza. Taktiež sem patrí i toxoplazmóza, ktorej pôvodcom je jednobunkovec zvaný Toxoplasma gondii. Podobných chorôb je skutočne neúrekom. Parazit sa pritom spravidla usídľuje na nejakom konkrétnom mieste v tele človeka a zvyčajne spôsobuje viaceré zdravotné ťažkosti. My sa v nasledujúcom článku pozrieme na to, čo konkrétne spôsobuje takzvanú balantidiózu. Zistite, akým spôsobom môže dôjsť k nákaze, aj aké príznaky sú pre toto ochorenie typické. 

Čo je balantidióza?

Pod pojmom balantidióza rozumieme infekčné ochorenie čriev, ktoré je spôsobené prvokom, a to vakovkou ľudskou s latinským názvom Balantidium coli, ktorú radíme medzi nálevníky. Vyskytuje sa buď vo forme cýst, ktoré sú nepohyblivé, no infekčné, alebo vo forme trofozoitu, čo je jej neinfekčné a pohyblivé štádium. Tento parazitický nálevník sa môže bežne vyskytovať napríklad v črevách ošípaných, prípadne dobytka. V ich tráviacom trakte predstavuje neškodného parazita. Človek sa môže nakaziť práve prostredníctvom spomínaných silne infekčných cýst.

Tie sa vyskytujú vo výkaloch nakazených zvierat, pričom nimi môže byť kontaminovaná voda, predmety či potraviny, prípadne samotné ruky človeka. Keď sa vakovka dostane do ľudského organizmu, usídli sa v hrubom čreve, produkuje ďalšie cysty i toxické látky, čo má vplyv na rozvoj viacerých zdravotných ťažkostí. Vyššie riziko nákazy je prítomné u jedincov, ktorí priamo pracujú hlavne s mäsom ošípaných a hovädzieho dobytka, pričom výrazným rizikovým faktorom je nedostatočná hygiena. Balantidióza sa najčastejšie vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach.

Odporúčame: Vážne zápalové ochorenie srdca: Aké sú prejavy endokarditídy?

prejavy balantidiózy

Zdroj: Shutterstock®

Aké môžu byť príznaky?

Ako sme spomenuli vyššie, Balantidium coli sa usídľuje v črevách, kde spravidla vyvoláva jeho zápal. Vytvára ďalšie a ďalšie cysty produkujúce toxické látky, ktoré majú negatívny vplyv na činnosť tráviaceho traktu. Spôsobiť môžu až krvácanie v stene čreva a tvorbu hlbokých vredov, rovnako znižujú funkciu trávenia. Zároveň tento parazit spôsobuje to, že črevá prichádzajú o mnohé dôležité živiny. Niekedy môže infekcia prebiehať asymptomaticky, prípadne postihnutého trápia len mierne ťažkosti.

Medzi charakteristické príznaky balantidiózy však radíme bolesti brucha, nechutenstvo, pocity na zvracanie a nevoľnosti. Vo vážnejších prípadoch sa môžu objavovať aj hnačky, pričom stolica je spravidla s prímesou hlienu alebo aj krvi. Pri výrazných hnačkách môže dochádzať k dehydratáciu organizmu aj istému úbytku na váhe. Okrem menovaných tráviacich ťažkostí môže postihnutého trápiť bolesť hlavy, väčšia únava až vyčerpanosť, svalová slabosť, prípadne zvýšená telesná teplota. Spravidla má balantidióza veľmi ťažký priebeh u jedincov s HIV alebo ochorením AIDS.

liečba balantidiózy

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha liečba?

Liečbu balantidiózy neradno podceňovať. Hlboké vredy v črevách môžu prispieť až k perforovaniu čreva. Tým sa zvyšuje riziko peritonitídy, čo je život ohrozujúci zápal pobrušnice. Pri diagnostike sa prizerá na sprievodné ťažkosti pacienta, pričom sa zisťuje možný kontakt so zvieratami či kontaminovanými predmetmi. Vyšetruje sa vzorka stolice, v prípade potreby i vzorka odobratá zo sliznice čreva. Liečba balantidiózy zvyčajne prebieha pomocou antibiotík. Cieľom je eliminovať prítomnosť parazita v črevách. Jedinec by mal mať pokoj na lôžku a mal by dbať na dostatočný pitný režim. 

Dôležite je však v prvom rade dbať na prevenciu tohto ochorenia. Podobne ako pri iných parazitárnych ochoreniach, tak i v tomto prípade je v rámci prevencie najdôležitejšie dodržiavanie základných hygienických zásad. Zvýšená opatrnosť je potrebná pri kontakte a práci so zvieratami či mäsom alebo konzumácii vody z neznámych zdrojov. Hlavne v pracovnom prostredí s vyšším rizikom infekcie je nevyhnutné dodržiavať predpisy o bezpečnosti pri práci. 

Pozri aj: Trápi ťa bolesť v podbrušku a výtok? Príčinou môže byť toto gynekologické ochorenie!

2 komentárov
Anna Tlachova

Anna Tlachova

16.02.2020 08:54

Ďakujem za užitočné informácie

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

17.02.2020 22:08

Zas som sa dozvedela niečo nové

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE