Bazový ocot: Recept, účinky a využitie liečivého zázraku z bazy

Bazový ocot

Bazové kvety sú symbolom jari a liečivej sily prírody. Zbierame ich na sirup, čaj aj med, no málokto vie, že sa z nich dá pripraviť aj výnimočný ocot s mnohými zdravotnými benefitmi.

Bazový ocot je tradičný domáci elixír, ktorý spája silu antioxidantov a octu. Pomáha pri horúčke, bolestiach svalov a hodí sa aj do kuchyne. V tomto článku vám prinášame jednoduchý recept, jeho využitie a dôvody, prečo by nemal chýbať vo vašej domácnosti.

Jeho príprava je jednoduchá a chuť nenahraditeľná. Prečo však kaziť niečo také sladké a lahodné niečím iným a hlavne kyslím, čo málokto ocení? Verte či nie, naše babičky si každý rok do zásoby pripravovali aj bazový ocot, ktorý je pomocníkom pre naše zdravie. 

Prečo vyskúšať bazový ocot?

Rozhodne nenechajte bazu odkvitnúť! Ešte stále máte možnosť využiť bazové kvety na prípravu domáceho bazového medu, čaju, likéru a pod. Jednoducho, vyskúšajte tie najlepšie recepty z bazy, ktoré ocení aj vaše zdravie alebo krása.

Kedy a ako zbierať bazové kvety

Bazu čiernu môžeme nájsť kdekoľvek – v parkoch, záhradách a dokonca aj pri cestách ako divo rastúcu. Avšak, keď sa vyberiete na jej zber, hľadajte miesta, ktoré sa nachádzajú ďalej od prašných ciest. Zberajte predovšetkým kvety za slnečného počasia, nikdy však nie hneď ráno. Ideálne je zbierať suché bazové kvety, ktoré nie sú nasiaknuté vodou, aby vám nesplesniveli kým ich spracujete.

Spojenie tradície a liečivej sily

Už Egypťania dokázali oceniť bazu čiernu, ktorej účinky využívali pri liečbe popálenín. Hippokrates zase prisahal na jej močopudné a potopudné účinky, ktoré pomáhali znižovať horúčku pri chrípke alebo prechladnutí a dokonca tvrdil, že kvety bazy majú posilňujúce účinky. Bazové kvety ukrývajú antioxidanty, vitamín C, minerály a mnohé cenné zložky.

Ale čím vyniká bazový ocot, ktorý by mal mať v domácnosti úplne každý? Ak sa spoja účinky bazových kvetov s účinkami octu, získate skvelý prostriedok s príjemnou chuťou a vôňou, ktorý využijete ako v kuchyni, tak aj pre svoje zdravie.

bazový ocot recept
Shutterstock®

Aké účinky má bazový ocot na zdravie?

Spojením bazových kvetov a octu vzniká produkt, ktorý sa výborne hodí nielen do kuchyne, ale aj do domácej lekárničky. Obsahuje množstvo bioaktívnych látok – antioxidanty, vitamín C, triesloviny aj flavonoidy. 

Tie spoločne podporujú prirodzené obranné mechanizmy organizmu a pôsobia protizápalovo. Bazový ocot môže byť výborným doplnkom pri bežných zdravotných ťažkostiach, najmä ak preferujete prírodné riešenia. 

Pomoc pri horúčke a nachladnutí

Bazové kvety sú známe svojimi potopudnými a močopudnými účinkami. V kombinácii s octom môžu pomôcť znížiť horúčku a urýchliť zotavenie pri nachladnutí či chrípke. Ocot s bazou sa tradične používa vo forme obkladov – namočené bavlnené vreckovky sa prikladajú na zápästia, chodidlá alebo čelo. Účinkujú príjemne chladivo a pomáhajú regulovať teplotu tela prirodzeným spôsobom.

Úľava pri bolesti svalov a kĺbov

Domáci bazový ocot môžete využiť aj zvonka ako obklad pri bolestiach pohybového aparátu. Jeho protizápalové účinky uľavujú pri natiahnutí svalov, únave alebo miernych opuchoch. Stačí ho zriediť s vodou, naliať na gázu či handričku a priložiť na boľavé miesto. V ľudovom liečiteľstve sa takýto obklad používal aj pri bolestiach kolien či ramien po fyzickej námahe. 

Posilnenie imunity a detoxikácia

Bazový ocot má vďaka obsahu antioxidantov a kyseliny octovej pozitívny vplyv na imunitný systém. Pravidelná konzumácia v malých dávkach (napr. lyžička v pohári vody ráno nalačno) môže podporiť trávenie, jemne detoxikovať organizmus a prispieť k lepšiemu vstrebávaniu živín. Tento ocot môže tiež slúžiť ako prevencia pred sezónnymi ochoreniami, najmä v prechodových obdobiach.

Recept na domáci bazový ocot krok za krokom 

Čo budete potrebovať?

  • bazové kvietky
  • Ocot
  • Zaváraninová fľaša

Postup prípravy

Zámerne neudávame množstvo, pretože všetko závisí od veľkosti fľaše, v ktorej si plánujete bazový ocot vyrobiť. Do fľaše natlačte bazové kvety a zalejte ich octom tak, aby boli úplne prekryté. Fľašu prekryte gázou alebo bavlnenou utierkou a zagumičkujte. Postavte ju na teplé slnečné miesto a nechajte 2 týždne odstáť. Po 14 dňoch ocot preceďte a môžete používať.

Ako používať bazový ocot v kuchyni a domácej lekárničke? 

Bazový ocot nie je len príjemne aromatický, ale aj mimoriadne všestranný. Môžete ho využiť v každodennej kuchyni aj ako súčasť prírodnej prvej pomoci. Kombinuje chuťovú výnimočnosť s liečivými vlastnosťami, čím sa stáva praktickým pomocníkom v každej domácnosti.

Vnútorné použitie

V kuchyni sa bazový ocot uplatní najmä ako netradičná zálievka do zeleninových alebo ovocných šalátov. Jeho jemne kvetinová aróma s ľahkou kyslosťou výborne dopĺňa chuť listovej zeleniny, červenej repy či grilovaného ovocia. Stačí niekoľko kvapiek pridať aj do dresingov, marinád alebo omáčok, kde nahradí klasický ocot či citrónovú šťavu.

Zdravotné účinky bazového octu sa naplno prejavia pri pravidelnom vnútornom užívaní. Lyžičku octu môžete zmiešať s pohárom vody a vypiť ráno nalačno. Takýto nápoj podporuje trávenie, detoxikáciu organizmu a celkovo posilňuje imunitu. Ak vám prekáža jeho chuť, môžete pridať trochu medu alebo bazového sirupu.

Obklady a vonkajšia aplikácia

Bazový ocot má v ľudovej medicíne dlhú tradíciu ako prostriedok na vonkajšie použitie. Využíva sa najmä vo forme obkladov – pri bolestiach svalov a kĺbov, ale aj pri zvýšenej telesnej teplote. Do zriedeného octu (1 diel octu na 3 diely vlažnej vody) namočte bavlnenú handričku alebo vreckovku, ktorú následne priložte na zápästia, chodidlá, čelo alebo boľavé miesta na tele.

Ocot má prirodzený chladivý účinok, podporuje prekrvenie pokožky a pomáha uvoľniť napätie. Mnohé domácnosti si ho pripravovali ako prvú pomoc pri horúčkach u detí aj dospelých. Vhodný je tiež na potieranie štípancov, drobných odrenín či ako osviežujúci zábal počas horúcich dní.

zber bazových kvetov
Depositphotos

Čo ešte pripraviť z bazy čiernej? 

Okrem octu nedali naši predkovia dopustiť ani na bazovú tinktúru či masť ideálnu na ekzémy a iné kožné odreniny. Okrem octu či odvaru sa z bazových kvetov pripravuje aj masť na ekzémy a iné kožné problémy, no rovnako aj tinktúra na imunitu.

  • Bazová masť na kožné problémy – 250 g bravčovej masti nechajte roztopiť a pridajte 3 lyžice sušených kvetov bazy. Chvíľku povarte a nechajte odstáť do druhého dňa. Nasledujúci deň masť roztopte a preceďte do čistej nádoby.

  • Bazová tinktúra na imunitu – pripravuje sa ako iné bylinkové tinktúry. To znamená, že sa do fľaše nasype 150 g sušených kvetov bazy a zalejú sa alkoholom alebo liehom. Tinktúra sa necháva macerovať mesiac. Následne sa precedí a užíva sa po 1 čajovej lyžičke denne na posilnenie imunity v chrípkovom období.

Ďalšie recepty z bazy:

Aktualizovaný článok: 09.05.2025

6 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

13.06.2022 13:35

Bazový ocot je pre mňa novinka

Vaše meno:

Ingrid Štefanová

Ingrid Štefanová

10.06.2022 21:39

ocot som este nerobila

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

10.06.2022 16:13

Baza má naozaj všestranné využitie.

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

09.06.2022 14:04

Sirup sme robievali aj bazu zavárali no musím vyskušat aj toto a mast

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

08.06.2022 08:45

Sirup robievam xx rokov no o octe čítam prvý krát

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

07.06.2022 08:24

Veľmi zaujímavé čítanie. O bazovom octe som doteraz nepočula.

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.