Ženy veľmi dobre poznajú, čo je to zápal močových ciest a aká bolestivá dokáže byť každá návšteva toalety. Infekcia močových ciest sa môže prejaviť v akejkoľvek časti močového systému. U žien, ktoré sú náchylnejšie na zápal „močákov“, sa infekcia prejavuje najmä v močovom mechúre. V tomto prípade je táto infekcia ešte viac-menej neškodná, no problém nastáva vtedy, keď sa rozšíri do obličiek. Veru, v tomto prípade vám už žiadne čajíky alebo brusnice nepomôžu.
Vo väčšine prípadov je naša liečba obmedzená na antibiotiká, ktoré dokážu zápal potlačiť a vyliečiť ho. Avšak, čo ak sa vám zápal močových ciest opakovanie vracia a vám už ani samotné antibiotiká nepomáhajú? Poprípade, čo ak sa nechcete dopovať antibiotikami a neoslabovať tak svoj imunitný systém? Ako sme už naznačili, exituje aj alternatívna liečba, ktorú využívali naše staré mamy.
Okrem spomínaných brusníc, je to aj cesnak, zlatobyľ, praslička, ale aj petržlen. V prípade zápalu močových ciest by ste sa mali vyhýbať konzumácii kávy, alkoholu, mäsu, mlieku či pikantným koreninám – tie by mohli totižto zápal močových ciest zhoršiť.
Pozri aj: Zadržiavanie vody v tele: Máme užitočné rady, ako sa ho zbaviť
Zápal močových ciest a známa bylinka
Naši starí rodičia pri všetkom využívali bylinky. Chodili si ich zbierať, sušili ich a pripravovali si z nich liečivé čaje. Aj v prípade zápalu močových ciest sa môžete spoľahnúť na bylinky. Nemusíte ani chodiť ďaleko, pretože bylinku, o ktorej je dnes reč, si môžete vypestovať aj sami doma. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že ju často využívate pri varení. O akej super bylinke je reč?
Tentokrát máme na mysli petržlen, ktorý predstavuje prírodné diuretikum. Vďaka svojim vlastnostiam pomáha prečistiť obličky, a to tým, že pomáha zvyšovať produkciu moču, vďaka čomu dochádza k vyplavovaniu všetkých toxínov a baktérií z močového systému. Úplne postačí, ak si z neho pripravíte čaj!
Na prípravu petržlenového čaju budete potrebovať:
- 1 liter vody
- 5 lyžíc posekanej petržlenovej vňate
Vodu nalejte do hrnca a ten postavte na zapnutý sporák. Keď vodu privediete do varu, pridajte do nej posekanú petržlenovú vňať a nechajte variť približne 5 minút. Následne sceďte a popíjajte tento čaj počas celého dňa.
Čaj by ste mali užívať aspoň sedem dní, no už po troch dňoch by ste mali pociťovať rapídne zlepšenie. Síce čaj nemá veľmi lahodnú chuť, nakoľko je príliš aromatický, dá sa však naň zvyknúť a uvidíte, že vám nakoniec aj zachutí a budete si ho pripravovať preventívne aspoň raz do mesiaca.
Neprehliadni: Vieš, čo je divertikulóza? Zisti, ktorú časť tela môže postihnúť!