Borovicové ihličie: Čím dokáže prekvapiť a ako poslúži zdraviu?

Borovicové ihličie

Borovica lesná patrí medzi pomerne známe a ľahko rozoznateľné stromy. Mnohí si v súvislosti s borovicou hneď vybavia jej príjemnú vôňu, pre iných je akýmsi symbolom Vianoc. Vedeli ste však o tom, že jej ihličie má množstvo blahodarných účinkov na ľudský organizmus? Borovicové ihličie pozitívne vplýva na imunitný systém, dýchacie cesty aj krvný obeh.

Taktiež ide o skvelého pomocníka pri starostlivosti o vlasy aj pokožku. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké účinky má borovicové ihličie na naše telo a ako si z neho pripravíte čaj alebo tinktúru! Zbierajú sa len mladé výhonky borovice, alebo je možné zberať ihličie celoročne? Ako nám toto ihličie pomôže?

Borovica lesná

Borovica lesná, známa aj ako borovica sosna, je ihličnatý, stredne veľký strom dorastajúci do výšky 20 až 40 metrov. Vyskytuje sa najmä v miernejších oblastiach Európy či Ázie a niektoré druhy aj v Severnej Amerike. Borovica je svetlomilná, no dokáže sa prispôsobiť rozličným podmienkam. Dokáže rásť na skalách či piesočnatých pôdach a znesie suchú či chudobnú pôdu. 

Charakteristická je najmä vysoko posadenou a široko rozostrenou korunou. Ihličie vyrastá vo zväzkoch a je dlhé 4 až 8 centimetrov. Borovica lesná kvitne zvyčajne od mája až do júla. Jej šišky visia a sú vajcovito-kužeľovitého tvaru. Nedozreté šišky majú zelenú farbu, tie dozreté sú hnedé až sivohnedé. 

Drevo je plné živicových kanálikov. Živica z borovice sa často využíva na liečebné účely, napríklad ako prísada do rôznych mastí či prípravkov na inhaláciu. Drevo z tohto ihličnanu sa používa v nábytkárstve aj stavebníctve. Okrem toho sa borovica lesná často pestuje na lesnícke účely či ako dekoratívna drevina.

Odporúčame: Slacklining: Prečo vyskúšať tento druh cvičenia?

vykašliavanie hlienov
Shutterstock®

Účinné látky v  borovicovom ihličí –  vitamín C, karotenoidy

Borovicové ihličie je bohaté predovšetkým na vitamín C. Taktiež je zdrojom vitamínu A aj rozličných karotenoidov. Má antimikrobiálne, antibakteriálne, dezinfekčné aj protizápalové účinky. Ihličie z borovice je rovnako charakteristické svojimi silnými antioxidačnými vlastnosťami. 

Zdravotné účinky –  s čím nám borovicové ihličie pomôže?

Blahodarný vplyv má najmä na celú dýchaciu sústavu. Upokojuje podráždenú sliznicu a napomáha odstraňovať hlieny aj kašeľ. Používa sa tiež pri horúčke a na posilnenie imunitného systému. Borovicové ihličie má vďaka svojim účinným látkam vplyv na zvyšovanie počtu červených krviniek, takže je vhodným pomocníkom pre ľudí, ktorých trápi chudokrvnosť. 

Okrem toho zlepšuje krvný obeh, znižuje zápaly a zmierňuje bolesti aj opuchy. Účinné je pri rôznych svalových či kĺbových ochoreniach. Pomáha aktivovať svalstvo, zmierňuje únavu a má relaxačné a uvoľňujúce účinky. Ihličie z borovice sa dá taktiež použiť pri starostlivosti o vlasy, pleť i pokožku celého tela.

Zberajú sa mladé výhonky borovice alebo staršie ihličie?

Borovicové ihličie je cenný prírodný materiál, ktorý môžete využiť na rôzne účely, od prípravy čajov, tinktúr a domácich prípravkov až po mulčovanie v záhrade. Aby ste z neho vyťažili maximum, zber je potrebné robiť správne. Vhodný čas na zber borovicového ihličia je prakticky počas celého roka, no najlepšie účinky má ihličie zozbierané na jar a začiatkom leta, kedy obsahuje najviac živín a éterických olejov.

Zbierajte len čisté, zdravé ihličie bez známok plesní alebo poškodenia. Najlepšie je strihať alebo odtŕhať mladé konce vetvičiek priamo zo stromu, prípadne zbierať čerstvé ihličie z popadaných vetiev po vetre. Vyhýbajte sa veľmi starému ihličiu, ktoré už stráca svoju kvalitu.

Odporúčame: Rozdiel medzi 3D, 4D až xD mihalnicami – čo všetko treba vedieť pred aplikáciou?

čaj z borovicového ihličia
Shutterstock®

Príprava borovicového čaju

Približne 3 polievkové lyžice umytého ihličia borovice lesnej zalejte v hrnci pol litrom vody a varte po dobu asi 5 až 10 minút. Po prevarení nechajte lúhovať ďalších 20 minút a následne sceďte. Tento odvar nie je určený na dlhodobé vnútorné užívanie, no môžete si ho dopriať napríklad pri chorobe na posilnenie obranyschopnosti alebo na boj proti kašľu. 

Vyskúšajte ho, ak vás trápia bolesti hlavy, máte problém so zaspávaním alebo trpíte s nervozitou. Šálka borovicového čaju s lyžicou medu a trochou citrónovej šťavy je tiež skvelou voľbou v stresovom období.

Odvar z borovicového ihličia na vonkajšie použitie

Odvar z borovice lesnej je určený aj na vonkajšie použitie. Môžete ho použiť napríklad pri starostlivosti o pokožku. Stačí si s ním opláchnuť tvár, prípadne ho môžete na pleť naniesť vatovým tampónom. Jeho protizápalové aj antimikrobiálne účinky ocení najmä aknózna pleť

Odvar z ihličia odstráni prebytočnú mastnotu a vďaka sťahujúcim účinkom dokáže bojovať proti otvoreným pórom. Taktiež ho môžete použiť na opláchnutie vlasov. Ihličie vás zbaví lupín a uľaví od svrbenia pokožky hlavy.

Borovicové ihličie obsahuje vitamíny skupiny B, vápnik i fosfor, ktorý je nápomocný pri regenerácii vlasov i pokožky. Okrem toho je bohaté na antioxidanty, ktoré redukujú voľné radikály. Tie sú pre ľudský organizmus škodlivé, nakoľko môžu spôsobovať mnohé zdravotné problémy. 

Odporúčame: Ako na kruhy pod očami? Takto ich zmierniš a účinne zamaskuješ!

tinktúra z borovicového ihličia
Shutterstock®

Borovicová tinktúra z ihličia

Z borovicového ihličia si môžete v pohodlí domova pripraviť aj liečivú tinktúru. Budete na ňu potrebovať sklenenú nádobu, ihličie z borovice lesnej a aspoň 40-percentný alkohol. Vhodnú sklenenú nádobu, napríklad zaváraninový pohár, do polovice naplňte čerstvým alebo sušeným ihličím. 

Následne ho zalejte kvalitným alkoholom. Nádobu skladujte nasledujúcich 5 týždňov na teplom mieste a raz za pár dní ňou pretrepte. Po uplynutí doby alkohol sceďte a uschovajte v čistej nádobe. Takto pripravenú borovicovú tinktúru môžete využiť rôznymi spôsobmi. 

Ak vás trápia zápaly hrdla alebo infekcie úst, pridajte z nej zopár kvapiek do vody a zmes použite ako kloktadlo. Pri liečbe ochorení dýchacích ciest je vhodné využiť tinktúru na inhalovanie. Taktiež ju môžete priamo aplikovať na bolestivé miesta alebo opuchy. Je skvelá najmä na lokálne zmiernenie bolestí, ktoré sú spôsobené artritídou či reumou. Borovicovú tinktúru môžete pridať aj do vášho klasického šampónu, najmä ak vás trápia mastné vlasy či lupiny.

Borovicový sirup z ihličia

Borovicový sirup je nielen chutný, ale aj zdravý prípravok plný vitamínov a éterických olejov, ktorý podporuje imunitu a pomáha pri prechladnutí. Jeho výroba je jednoduchá a môžete ho pripraviť doma zo základných surovín.

Ingrediencie:

  • Čerstvé borovicové ihličie (cca 2 hrste)
  • Cukor (biely alebo trstinový) alebo med
  • Voda (500 ml)
  • Uzatvárateľná sklenená nádoba

Postup: Umyté a vysušené borovicové ihličie nasekajte na menšie kúsky, aby sa lepšie uvoľnili účinné látky. Do hrnca vložte nasekané ihličie a zalejte ho vodou. Privarte vodu k varu a nechajte ju na miernom ohni variť približne 15-20 minút, aby sa extrahovali všetky živiny. Po dovarení preceďte vývar cez jemné sitko alebo gázu, aby ste odstránili kúsky ihličia.

Do scedeného vývaru pridajte cukor (alebo med) v pomere 1:1 (na 500 ml vývaru 500 g cukru). Za stáleho miešania varte na miernom ohni, kým sa cukor nerozpustí a tekutina mierne nezhustne. Ak používate med, pridajte ho až po vychladnutí vývaru. Horúci sirup nalejte do sterilizovaných sklenených fliaš alebo pohárov, uzavrite a nechajte vychladnúť. Uchovávajte na tmavom a chladnom mieste.

Borovicový sirup je skvelý na sladenie čaju, ako prírodný liek pri kašli, alebo si ho môžete pridať do vody na osviežujúci nápoj. Jeho jemná borovicová aróma a sladká chuť poteší nielen počas chladných zimných dní. 

Aktualizovaný článok: 01.12.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

10 komentárov

Libuše Šumná

Libuše Šumná

28.02.2018 13:46

ten čaj vyzkouším

Vaše meno:

benynka

benynka

28.02.2018 17:25

ten čaj ma prekvapil, že z borovicového ihličia...vyskúšam aspoň jednu šálku

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

28.02.2018 20:16

aj mňa veľmi zaujal tento čaj a určite si ho urobíme

Vaše meno:

Andrejka Smutňáková

Andrejka Smutňáková

28.02.2018 20:18

tinktúry robím kadejaké, vyskúšam aj túto, a čaj tiež :)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.02.2018 20:35

Super, minimálne čajík vyskúšam, ďakujem za článok!

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

01.03.2018 19:00

Dobrý deň, sme radi, že sa vám článok páčil. Veríme, že u nás nájdete ešte množstvo zaujímavých tipov a informácií. Želáme pekný deň :)

Lenka Meravá

Lenka Meravá

28.02.2018 20:50

Caj uz sme kedysi davno skusali a uz radsej nebudeme

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

28.02.2018 21:47

Pokúsim sa urobiť si tinktúru z borovicového ihličia.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

28.02.2018 23:07

ja som si kedysi robila sirup.Natrhala som mladé končeky borovice a zasypala som ich cukrom.Takto som to vrstvila do pohára.Po pár dňoch sa objavila šťava a to som užívala proti kašľu.

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

01.03.2018 18:59

Dobrý deň, ďakujeme, že ste sa s nami podelili o taký super recept. S pozdravom :)

Mária Chromíková

Mária Chromíková

01.03.2018 09:06

Určite vhodná na inhalovanie .

Vaše meno:

Marie Gutmannová

Marie Gutmannová

01.03.2018 12:53

Verim v silu prirody a existuje mnozstvo vyrobkov ponukanych aj v prirodnom liecitelstve, bylinkarstve, ale aj v lekarnach prave s vyuzitim borovice, nielen ihlicia

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.