Reďkovky patria do čeľade kapustovitých, čo znamená, že sú pomerne blízkou rodinou kapusty, brokolice či karfiolu. Ich chuť je však, ako všetci dobre vieme, iná – veľmi neutrálna, no napriek tomu veľmi dobrá. Ukázalo sa, že červené reďkovky sú nielen chuťovo dobré, ale aj veľmi zdravé a pre človeka výživné. Čo ponúkajú reďkovky ľudskému organizmu?
Hlavne veľa živín
Reďkovky sa tvária pomerne nenápadne, skrývajú však v sebe veľmi veľa dobrého. Úplne na úvod spomenieme, že sú vynikajúcou zložkou jedálnička pre tých, ktorí chcú schudnúť. Neobsahujú takmer žiadne kalórie a žiadny tuk a naopak, nájdeme v nich vlákninu aj bielkoviny.
Tieto plody, ktoré poznáme najviac v jasnej ružovej farbe, no môžu mať viacero podôb, sú doslova vitamínovo-minerálovou bombou. Obsahujú veľa vitamínu C, menšie množstvo vitamínov skupiny B a vzácne minerály ako draslík, vápnik, železo či horčík.
Odporúčame aj: Vieš, prečo jesť fenikel? Povieme ti aj to, ako ho správne konzumovať
Boj s radikálmi
Reďkovky obsahujú silné antioxidanty, o tom niet žiadnych pochýb. Práve tieto antioxidanty dokážu bojovať proti voľným radikálom, ktoré pre organizmus môžu v konečnom dôsledku znamenať niektoré z hrozivých chronických ochorení, napríklad rakovinu. Výskum ukázal, že zelenina z čeľade kapustovité dokáže v kombinácii s vodou vytvárať v tele také látky, ktoré pôsobia ako prevencia pred vznikom nádorov.
Nezabúdajme ani na to, že vitamín C je azda najznámejší bojovník proti naštrbeniu imunity. Konzumáciou reďkoviek sa teda približujete k silnej obranyschopnosti, čo v súčasnosti potrebuje každý z nás viac ako soľ či dokonca zlato. Aj keď diabetikov reďkovky spod pazúrov ochorenia nevymania, môžu im aspoň pomôcť pri znižovaní hladiny cukru v krvi.
Inšpiruj sa: Čo spôsobuje dýchavičnosť? Nejde len o problém s pľúcami!
Pečené či nakladané
Keď sa povie reďkovka, väčšina z nás si ju predstaví v čerstvej forme niekde v šalátiku, prípadne ako ozdobu chlebíčkov či ako prílohu k raňajkám. S reďkovky sa však dá pripraviť oveľa viac. Aj keď sa to možno bude dať čudné, môžete ju upiecť v rúre, spraviť z nej chrumkavé a zároveň výživné zeleninové chipsy a môžete ju dokonca i naložiť a skladovať ako zavarenú zeleninu. Za to rozhodne stojí vyskúšať napríklad reďkovkové maslo alebo reďkovkové muffiny.