Spánok je úžasným a univerzálnym pomocníkom vo chvíľach, kedy sa potrebujeme zregenerovať, úplne ,,vypnúť“ či aspoň na chvíľku zabudnúť na dotieravé problémy, ktoré nechcú ani na chvíľu opustiť našu myseľ.
Spánok je pre náš organizmus dôležitý, a preto by sme si mali počas neho oddýchnuť čo najkvalitnejšie. Každý z nás obľubuje inú spánkovú polohu.
V dnešnej rubrike o Zdraví si povieme práve niečo o nich, ale aj to, či neškodia vášmu zdraviu.
Odporúčame prečítať: Dostaňte sa do formy vďaka lyžovaniu
Medzi najobľúbenejšie spánkové polohy patrí:
- Spanie na chrbte
- Spanie na bruchu
- Spanie na boku
- Poloha plodu
- Poloha v náručí partnera
Odporúčame prečítať: Nápoje, ktoré podporujú vaše zdravie
Spanie na chrbte
Spanie na chrbte je obľúbenou spánkovou polohou mnohých z nás. Táto poloha je zo zdravotného hľadiska vhodná pre tých, ktorí trpia bolesťami kĺbov či artritídou. Počas spánku sa totiž váha rovnomerne po tele rozdelí. Na takúto polohu by však mali zabudnúť tí, ktorí trpia na srdcové poruchy, spánkové apnoe, astmu či chrápanie.
Odporúčame prečítať: Ako počas zimy udržiavať imunitu
Spanie na bruchu
Aj táto poloha si určite nájde svojich priaznivcov a taktiež tých, ktorí majú problém s chrápaním. Dávajte si však pozor v prípade, že nemáte vhodný vankúš. Ráno sa môžete zobudiť so zablokovanou krčnou chrbticou. Pri pravidelnom spaní na bruchu môžete riskovať i artritídu stavcov. Táto poloha najčastejšie privodzuje aj škrípanie zubov.
Odporúčame prečítať: Čaro zimného korčuľovania
Spanie na boku
Výhodou tejto polohy je, že pozitívne ovplyvňuje náš tráviaci systém. Pomôže vám rovnako aj pri problémoch s bolesťami brucha či pálením záhy. Táto poloha má však aj jednu nevýhodu, a to tú, že môže spôsobovať vrásky. Všetko záleží podľa toho, na ktorej strane najradšej pravidelne spíte. Táto časť pokožky je totiž počas spánku pravidelne stlačená, a tak dochádza ku tlaku na oblasť, ktorá sa nazýva ,,vráskami smiechu“.
Odporúčame prečítať: S čím nám pomôže rybí olej?
Poloha plodu
Pri niekoho je poloha plodu polohou, ktorá prinesie úľavu pri bolestiach chrbta. Opäť však dôkladne zvážte výber vhodného vankúša, aby ste sa namiesto bolesti chrbta nezobudili ráno s bolesťou hlavy a krčnej chrbtice.
Odporúčame prečítať: Otužujte svoje telo - podporíte imunitu
Poloha v náručí
Mnoho párov túto polohu pri spaní nepreferuje, pretože nevedia v náručí toho druhého zaspať. Takýto spánok môže opäť priniesť nepríjemné bolesti chrbta a v prípade, že zaspíte na partnerovom hrudníku či ramene, hrozí opäť bolesť krčnej chrbtice, pretože váš krk nebol v rovnakej polohe s chrbticou.
Odporúčame prečítať: Čo robiť pri vianočnom prejedení sa?
www.thinkstockphotos.com