Domáce bielenie zubov – áno alebo nie?

Nie každý dostane do vienka žiarivo biele zuby. Zubný povlak, ktorý sa nám na zuby usadí vplyvom rôznych faktorov spôsobí, že zuby často chytia žltkastý nádych.

Ak túžite po krásnych bielych zuboch, najvhodnejšie a najúčinnejšie riešenie je navštíviť dentálnych špecialistov. Vo všeobecnosti však ide o finančne náročnú záležitosť. Mnoho ľudí preto siaha po lacnejších alternatívach v podobe domácich a prírodných prostriedkov. Je však takéto ošetrenie zubov skutočne vhodné?

Odporúčame: Čo poškodzuje zuby? Pozor na nevhodné návyky i niektoré potraviny!

čistenie zubov

Zdroj: Shutterstock®

Fungujú na bielenie zubov babské rady?

Na bielenie zubov existuje množstvo zaručene ,,účinných“ rád. Treba si však uvedomiť, že účinok takéhoto bielenia je iba krátkodobý a efekt belších zubov do pár dní väčšinou zmizne. Navyše, ak zvolíme agresívnejšiu formu bielenia, zuby si môžeme dokonca oslabiť a poškodiť.

Najčastejšie sa na mechanické bielenie zubov používajú abrazívne zložky, ktoré obsahujú napríklad sóda bikarbóna, soľ, čierne uhlie, kurkuma a mnohé iné. Keďže je ich účinok abrazívny, znamená to, že povlak sa vďaka nim zo zubov zbrúsi. Spolu so zubným povlakom však obrúsime aj časť zubnej skloviny. Zuby sa stanú citlivejšie, rovnako aj ďasná, ktoré si vo väčšine prípadov týmto čistením podráždime.

Okrem mechanických prostriedkov sa často siaha aj po chemických domácich alternatívach. Medzi ne patrí napríklad čistenie rôznymi kyselinami. Neodbornou manipuláciou s akoukoľvek kyselinou pri vyššej koncentrácii však môžeme zubnú sklovinu trvalo poškodiť a oslabiť. Zuby sa stanú náchylnejšie na zubné kazy a citlivé budú nielen zuby, ale aj samotné ďasná.

biele zuby

Zdroj: Shutterstock®

Bieliace prostriedky z drogérií

Bieliace pásiky, pasty a gély sa ponúkajú ako relatívne bezpečná alternatíva domáceho bielenia. Ide o voľnopredajné prostriedky, ktoré bežne zakúpite v drogériách či lekárňach. Tu treba mať na pamäti, že efekt bielenia síce pravdepodobne dosiahnete, no žltkasté zafarbenie zubov sa onedlho vráti.

Či už sa pre bielenie rozhodnete alebo nie, do úvahy treba vziať najmä to, že biele zuby sú krásne iba vtedy, keď sú aj zdravé. 

OdporúčameZuby múdrosti - dokážu potrápiť, ale aj pomôcť: Tušila si o tom?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Katarína Konečná

Katarína Konečná

01.04.2021 10:40

nechala by som to radšej na odborníkov

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

01.04.2021 17:18

Ja neverím na takéto rady.. !! Každý rok treba chodiť na preventívku , a váš zubár už vie čo má robiť ;-)

Vaše meno:

Patrik Podmanický

Patrik Podmanický

01.04.2021 18:09

Zuby si treba chrániť. Ja osobne by som žiadne experimenty neskúšal. Keď aj nebudú snehovo biele, hlavne nech sú zdravé a nech ich čo najmenej chýba.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

02.04.2021 07:21

Treba naozaj dobre zvážiť, po akých prípravkoch siahnuť.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

03.04.2021 09:34

Bielenie zubov je práca pre odborníkov .

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

06.04.2021 12:55

Som zaťažená na zuby,doma by som to neskúšala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.