Fajčením k strate zubov - dôvod?

Tabak škodí mnohými spôsobmi. Organizmus je oslabený a nedokáže sa brániť škodlivým vplyvom tak efektívne, ako keď je zdravý. 

 

Je dokázané, že tuhí fajčiari (fajčia jednu krabičku denne) mali po 26 rokoch fajčenia takmer dvakrát vyšší počet vypadnutých zubov v porovnaní s ľuďmi, ktorí nikdy v živote nefajčili. 

 

 

Okrem straty zubov

Strata zubov patrí k jednému z koncových dôsledkov. Okrem toho však fajčenie zubom škodí aj inak. Zuby žltnú až hnednú, sklovina je porušená, ďasná krvácajú, tvorí sa zubný kameň, povlak a ústa sú suché, pribúda zápach z úst, po chirurgickom zákroku alebo poranení sa tkanivo ústnej dutiny zle hojí a zvyšuje sa riziko vzniku rakoviny vrámci ústnej dutiny.

 

To všetko ako začarovaný kruh vedie ku porušeniu periodontálnych tkanív, ktoré držia zub v lôžku a následne zub vypadne.

 

Odporúčame: Vstupné stomatologické vyšetrenie – čo má obsahovať?

fajcenie a vypadavanie zubov

Zdroj: Shutterstock®

Ako presne škodí zubom?

Pomocou zubov a pier sa uchopí cigareta v ústach. Tým zuby prichádzajú do priameho kontaktu s nebezpečnými toxínmi pri inhalácii. Je až prekvapujúce, ako vážne môže takýto kontakt škodiť. Fajčiari produkujú viac bakteriálneho povlaku, pretože nikotín v ústach znižuje množstvo kyslíka. Tak v ústach ostáva oveľa viac baktérií, ktoré rastú najlepšie v prostredí bez kyslíka a nie sú zničené imunitou.

 

Odporúčame: Rannému zápachu z úst zrejme nikto neujde – prečo?

fajcenie a vypadavanie zubov

Zdroj: Shutterstock®

Aby toho nebolo málo, je tu ďalší problém. Zápal a krvácanie ďasien (čo spôsobili baktérie z povlaku) môžu byť kvôli fajčeniu dlho maskované. To neznamená, že tam nie sú a nerozvíjajú sa ďalej, práve naopak. Jediné, čo spôsobia je, že poškodenie sa ešte zhorší a fajčiar to spozoruje až v kritickom stave. Krvácanie ďasien je maskované kvôli stiahnutiu ciev, čo spôsobuje tabak, teda nikotín.

 

Odporúčame tiež: Ako súvisí cukrovka a zdravý úsmev

fajcenie a vypadavanie zubov

Zdroj: Shutterstock®

Výskumy a fakty

Ľudia, ktorí podľahli tomuto nezdravému zvyku sú o 64,2 % náchylnejší na vznik ochorenia ďasien než nefajčiari. Problém vzniká, keď sa baktérie dostanú k ďasnám a dlho tam pretrvávajú. Ďasno za zapaľuje a zub prestáva pevne držať na svojom mieste.

 

Iný výskum poukázal na to, že ženy, ktoré fajčia, stratia 1,5 zuba každých 10 rokov len kvôli fajčeniu. Mužskí fajčiari skoro dvakrát toľko. Ak by sa po strate zubov uvažovalo o dentálnej náhrade, bude to obtiažne. Všetko kvôli štruktúre kosti, ktorá je oslabená a také riešenie ako je implantát často vôbec nefunguje.

 

Odporúčame tiež: Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny

fajcenie a vypadavanie zubov

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa týka žien...

Ženy sú všeobecne o čosi poctivejšie v umývaní zubov a pravidelných preventívnych prehliadkach, no ak sú dlhoročnými fajčiarkami, stále majú vysoké riziko straty zubov. Zaujímavé je tiež zistenie, že u postmenopauzálnych žien (fajčiarok) zvyknú zuby vypadávať viac ako u mužov (fajčiarov) v tom istom veku. Ukázalo sa, že estrogény u žien, ktoré fajčia výrazne klesajú a prestávajú chrániť ženské pokolenie aj voči ateroskleróze.

 

Odporúčame tiež: SWISS SMILE - nuance nude

 

fajcenie a vypadavanie zubov

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia

Prevencia je jasná. Prestať fajčiť nie je vôbec jednoduché, je to druh závislosti. V súčasnosti však existuje mnoho spôsobov, ktoré uľahčia skoncovanie s fajčením raz a navždy. Už po 10 rokoch abstinencie od fajčenia môže ex-fajčiar dosiahnuť taký istý stav ústnej dutiny, aký má človek, ktorý nefajčil nikdy v živote. Nie je to pekná motivácia?  

 

Odporúčame tiež: Menopauza nie je žiadna pauza. Skúste oddialiť jej predčasný príchod!

9 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

09.05.2017 11:13

STOP FAJČENIU!!!!

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

09.05.2017 14:17

Nefajčim,ani som nikdy nefajcila a nechapem ako niekto moze..

Vaše meno:

Anna Kralovičová

Anna Kralovičová

09.05.2017 14:59

Cigaretu som držala prvý a posledný krát ešte keď som bola mladá a odvtedy nikdy viac. Fajčenie sa mi doslova "hnusí".

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

09.05.2017 16:06

nefajčím tak sa mi za to hádam zuby "poďakujú"

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

09.05.2017 17:46

Joooj aká som šťastná ,že som prestala fajčiť.. Vôbec mi to nechýba , už rok a pol ..!!! So zubami som nemala problémy, len nejaký povlak a zubný kameň bol.. Ale to mi zubár vždy odstránil ..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.05.2017 20:17

nie som fajčiarka, aspoň v tomto mám jasno - NIKDY

Vaše meno:

benynka

benynka

09.05.2017 20:18

po viacerých pokusoch už 3 roky nefajčím a naozaj to vidno na zuboch

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

09.05.2017 20:25

nefajčím, ani som nikdy nefajčila, ale so zubami mám problém celý život

Vaše meno:

Anna Podmanická

Anna Podmanická

29.11.2018 21:21

Nie je všetko pravda, čo sa píše, lebo poznám starých tuhých fajčiarov, ktorí majú zuby ako mladíci.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE