Tabak škodí mnohými spôsobmi. Organizmus je oslabený a nedokáže sa brániť škodlivým vplyvom tak efektívne, ako keď je zdravý.
Je dokázané, že tuhí fajčiari (fajčia jednu krabičku denne) mali po 26 rokoch fajčenia takmer dvakrát vyšší počet vypadnutých zubov v porovnaní s ľuďmi, ktorí nikdy v živote nefajčili.
Okrem straty zubov
Strata zubov patrí k jednému z koncových dôsledkov. Okrem toho však fajčenie zubom škodí aj inak. Zuby žltnú až hnednú, sklovina je porušená, ďasná krvácajú, tvorí sa zubný kameň, povlak a ústa sú suché, pribúda zápach z úst, po chirurgickom zákroku alebo poranení sa tkanivo ústnej dutiny zle hojí a zvyšuje sa riziko vzniku rakoviny vrámci ústnej dutiny.
To všetko ako začarovaný kruh vedie ku porušeniu periodontálnych tkanív, ktoré držia zub v lôžku a následne zub vypadne.
Odporúčame: Vstupné stomatologické vyšetrenie – čo má obsahovať?
Ako presne škodí zubom?
Pomocou zubov a pier sa uchopí cigareta v ústach. Tým zuby prichádzajú do priameho kontaktu s nebezpečnými toxínmi pri inhalácii. Je až prekvapujúce, ako vážne môže takýto kontakt škodiť. Fajčiari produkujú viac bakteriálneho povlaku, pretože nikotín v ústach znižuje množstvo kyslíka. Tak v ústach ostáva oveľa viac baktérií, ktoré rastú najlepšie v prostredí bez kyslíka a nie sú zničené imunitou.
Odporúčame: Rannému zápachu z úst zrejme nikto neujde – prečo?
Aby toho nebolo málo, je tu ďalší problém. Zápal a krvácanie ďasien (čo spôsobili baktérie z povlaku) môžu byť kvôli fajčeniu dlho maskované. To neznamená, že tam nie sú a nerozvíjajú sa ďalej, práve naopak. Jediné, čo spôsobia je, že poškodenie sa ešte zhorší a fajčiar to spozoruje až v kritickom stave. Krvácanie ďasien je maskované kvôli stiahnutiu ciev, čo spôsobuje tabak, teda nikotín.
Odporúčame tiež: Ako súvisí cukrovka a zdravý úsmev
Výskumy a fakty
Ľudia, ktorí podľahli tomuto nezdravému zvyku sú o 64,2 % náchylnejší na vznik ochorenia ďasien než nefajčiari. Problém vzniká, keď sa baktérie dostanú k ďasnám a dlho tam pretrvávajú. Ďasno za zapaľuje a zub prestáva pevne držať na svojom mieste.
Iný výskum poukázal na to, že ženy, ktoré fajčia, stratia 1,5 zuba každých 10 rokov len kvôli fajčeniu. Mužskí fajčiari skoro dvakrát toľko. Ak by sa po strate zubov uvažovalo o dentálnej náhrade, bude to obtiažne. Všetko kvôli štruktúre kosti, ktorá je oslabená a také riešenie ako je implantát často vôbec nefunguje.
Odporúčame tiež: Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny
Čo sa týka žien...
Ženy sú všeobecne o čosi poctivejšie v umývaní zubov a pravidelných preventívnych prehliadkach, no ak sú dlhoročnými fajčiarkami, stále majú vysoké riziko straty zubov. Zaujímavé je tiež zistenie, že u postmenopauzálnych žien (fajčiarok) zvyknú zuby vypadávať viac ako u mužov (fajčiarov) v tom istom veku. Ukázalo sa, že estrogény u žien, ktoré fajčia výrazne klesajú a prestávajú chrániť ženské pokolenie aj voči ateroskleróze.
Odporúčame tiež: SWISS SMILE - nuance nude
Prevencia
Prevencia je jasná. Prestať fajčiť nie je vôbec jednoduché, je to druh závislosti. V súčasnosti však existuje mnoho spôsobov, ktoré uľahčia skoncovanie s fajčením raz a navždy. Už po 10 rokoch abstinencie od fajčenia môže ex-fajčiar dosiahnuť taký istý stav ústnej dutiny, aký má človek, ktorý nefajčil nikdy v živote. Nie je to pekná motivácia?
Odporúčame tiež: Menopauza nie je žiadna pauza. Skúste oddialiť jej predčasný príchod!