Každý z nás už minimálne raz v živote zažil bolesť zubov. A hoci neexistuje žiadny zázračný liek, ktorý by človek užil a bolesť by bola nadobro preč – tým liekom je jedine pomoc stomatológa, existujú aspoň spôsoby, ako si dočasne pomôcť a uľaviť od nepríjemnej bolesti. Nie, nemáme na mysli žiadne analgetiká, ktoré síce vedia zabrať hneď, no s množstvom skrytých, ale o to nebezpečnejších vedľajších účinkov. Máme na mysli bylinky proti bolesti zubov, ktoré sú rokmi overené a nielenže pomáhajú a účinkujú, no čo je dôležitejšie, nijako vášmu organizmu neškodia. Nepozreli sme sa však výlučne na liečivé rastliny, ale aj na iné domáce prostriedky, ktoré bývajú bežnou súčasťou každej kuchyne a predsa vedia, ako poraziť bolesť zubov efektívne. Ktoré to sú?
Neprehliadni: Svieži dych a pekný chrup? S týmito tipmi to máš v malíčku!
Alkohol
Ak vás rozbolel zub, dajte si alkohol. Nie, žiadne popíjanie vínka či bavoráčika nemáme na mysli. Kúsok vaty si namočte do bieleho alkoholu, napríklad do slivovice alebo vodky či iného, čo možno najčistejšieho alkoholu a priložte na boľavý zub. Ak je to možné, držte 10 až 15 minút. V prípade, že neviete, ktorý zub konkrétne vám robí v ústach šarapatu, priložte si vatu, namočenú v alkohole, na ďasno. Týmto alkoholom si tiež pokojne vypláchnite ústa a vypľujte.
Chrenový obklad
Predtým, než siahnete po tomto domácom prostriedku na zmiernenie bolesti zubov, odskúšajte si na pokožke, či u vás chren nevyvoláva alergickú reakciu. Je to totiž pomerne častý jav, pre jeho ostrosť. Preto, ak máte citlivú pokožku, pred aplikovaním chrenového obkladu si postihnuté miesto potrite troškou klasického masla. Postrúhaný čerstvý chren si vymiešajte s 3 PL vody, naneste na handričku alebo vreckovku a priložte na to líce, kde vás bolí zub. Nenechávajte priložené dlhšie, ako štyri minúty.
Odporúčame: Trápi ťa zápal ďasien? Spoľahni sa na týchto prírodných pomocníkov!
Kelový obklad
Týmto receptom si od bolesti zubov uľavovali už naše prastaré mamy a s pozitívnym výsledkom, tak prečo ho nevyskúšať aj dnes? Za vysokú účinnosť tohto obkladu môžu práve enzýmy, obsiahnuté v keli. Budete potrebovať čerstvé listy kelu kučeravého, z ktorého vyrežete široké rebro, nachádzajúce sa v strede listu a odložíte bokom. Kelové listy si buď vyvaľkajte alebo roztlačte domäkka, položte na handričku alebo vreckovku a priložte na líce, kde vás bolí zub. Účinok pocítite najneskôr do polhodiny.
Klinčeky
Klinčeky, ako silní bojovníci proti bolestiam zubov, pre vás isto nie sú žiadnou novinkou. Osvedčilo sa klinček poriadne požuť alebo, ak máte k dispozícii, použiť klinčekový olej, ktorým sa potiera bolestivé miesto. Prípadne si 10 klinčekov namočte do 100 ml alpy alebo liehu a aplikujte na zub. Nevýhodou je, že táto tinktúra musí prejsť aspoň dvojtýždňovým lúhovaním. Za liečivú silu tohto voňavého korenia vďačíme siliciam, ktoré sa v klinčekoch nachádzajú v nemalom množstve.
Inšpiruj sa: Neprehliadni: Toto je overená a naozaj účinná ochrana pred kliešťami!
Mäta pieporná
Odvar z mäty použite na výplach úst, keď vás bolia zuby, ale výborný je aj pri zápale ďasien. Všeobecne ústnej dutine mäta pieporná výrazne prospieva, veď existuje len málo konkurentov mäty, pokiaľ je reč o osviežovaní dychu. Má dokonca schopnosť robiť zuby belšími. Áno, to všetko dokáže jedna bylinka. Ako v prípade klinčekov, aj tu môžeme za liečivý efekt ďakovať práve obsahu vzácnych silíc.
Rebríček bertrámový
Ide o pomerne často sa vyskytujúcu rastlinku, no málokto ju dnes považuje za liečivú. V ľudovom liečiteľstve sa však odpradávna využívali korene rebríčka, a to aj pri bolestiach zubov. Dve lyžičky týchto koreňov zalejte šálkou horúcej vody a po 10-minútovom lúhovaní vypite. Ak sa teda rozhodnete poobzerať sa po rebríčku bertrámovom, kvitne práve teraz, čiže od júla do septembra, pričom korene si nazbierajte o čosi neskôr – okolo septembra až októbra.
Vyskúšaj: Drsná pokožka chodidiel: Takto účinne im prinavrátiš jemnosť!
Škoricový olej
Je to veľmi účinný liek proti bolesti zubov, jeho dostupnosť však nie je taká vysoká ako v predchádzajúcich prípadoch. Tento olej sa totiž získava z kôry škoricovníka, avšak rozhodne sa oplatí mať ho doma, pretože ho viete využiť tak pri bolesti zubov, ako aj na liečbu akné a takisto hravo odstraňuje plesňové infekcie z tela. Poobzerajte sa preto v najbližšom bio obchode alebo na internete práve po škoricovom esenciálnom oleji!