Naozaj nám káva s mliekom škodí? Prečo zabudnúť na tento životabudič?

Aj vás dokáže káva naštartovať do nového dňa? Kávu pijeme na rôzne spôsoby. Veľkú, malú, s čokoládou, šľahačkou, mliekom či dokonca alkoholom.

Najčastejšie si pýtame tento čierny životabudič s mliekom. Možno ste netušili, čo dokáže takýto neduh urobiť s našim zdravím. Všetko súvisí s prostredím v orgánoch. Kyslé prostredie je v žalúdku a zásadité je v dvanástniku. Ako nám môže škodiť pitie kávy s mliekom? Komu pridanie mlieka do kávy nemusí vyhovovať?

Káva a mlieko – vedeli ste, že káva s mliekom škodí tráveniu?

Niekto potrebuje kávu iba ráno, aby získal energiu na začiatok dňa. Niekto pije kávu zo záľuby. Každý máme inú príčinu pitia tohto horkého nápoja. Káva by sa nemala piť hneď po jedle, ani na prázdny žalúdok. Najdôležitejšie je, aby sa nepila s mliekom. Prečo je mlieko v káve problém?

Pozri tiež: Zlozvyky spôsobujúce priberanie - skoncujte s nimi raz a navždy!

káva s mliečkom

Zdroj: Shutterstock®

Prečo nepiť kávu s mliekom?

Žlčník uvoľňuje žlč, ktorá má pozitívny vplyv na trávenie. Pankreas má dve veľmi dôležité funkcie. Reguluje hladinu cukru v krvi a vytvára tráviace enzýmy, ktoré uvoľňuje do dvanástnika. Káva s mliekom tieto dva orgány poškodzuje.

Káva s mliekom vytvára v žalúdku kyslé prostredie, a teda aj kyslú reakciu. Je to síce v žalúdku príjemné, ale v dvanástniku, kde je už zásadité prostredie, to vyvoláva kŕče. Týmto sťahom sa tráviace enzýmy nedostanú nielen do dvanástnika, ale ani do čreva, čím sa komplikuje celé trávenie.

Ak tak urobíte raz za čas, telo to nepociťuje tragicky. Pokiaľ pijete kávu s mliekom denne niekoľkokrát, vaše trávenie sa môže časom veľmi skomplikovať. Skúste vynechať mlieko v káve, rovnako tak aj zákusky so smotanou či šľahačkou. 

Pre koho je káva s mliekom nevhodná?

Káva s mliekom môže byť nevhodná pre niekoľko skupín ľudí v závislosti od ich zdravotného stavu a individuálnych intolerancií. Samozrejmosťou je nevhodnosť v prípade, ak jedinec trpí laktózovou intoleranciou alebo alergiou na mlieko. Ktorým jedincom ešte škodí káva s mliekom?

  • Reflux kyseliny a žalúdočné problémy: Káva môže stimulovať vylučovanie žalúdočnej kyseliny a mlieko môže spomaľovať trávenie, čo môže zhoršiť symptómy gastroezofageálneho refluxu alebo iných žalúdočných ťažkostí.

  • Osoby s akné alebo kožnými problémami: Niektoré štúdie naznačujú, že mliečne výrobky môžu zhoršiť akné alebo iné kožné problémy. Káva s mliekom môže teda niektorým jedincom spôsobiť zhoršenie kožného stavu.

  • Hormonálna nerovnováha a ďalšie efekty: Niektoré štúdie naznačujú, že hormóny obsiahnuté v kravskom mlieku môžu ovplyvniť ľudský endokrinný systém, potenciálne prispievajúc k hormonálnej nerovnováhe.

Odporúčame: Vyrážky na vagíne: Prečo sa vytvárajú a ako sa ich zbaviť?

šálka kávy

Zdroj: Depositphotos

Je vhodnejšie pitie kávy s rastlinnou náhradou mlieka?

Pitie kávy s rastlinnou náhradou mlieka môže byť vhodnejšie pre ľudí, ktorým robí problém klasické kravské mlieko. Rastlinné mlieka, ako sú sójové, mandľové, ovsené, ryžové alebo kokosové mlieko, neobsahujú laktózu, ktorá je častou príčinou tráviacich ťažkostí u ľudí s laktózovou intoleranciou.

Taktiež neobsahujú mliečne proteíny, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie u tých, ktorí sú alergickí na kravské mlieko. Rastlinné mlieka by mali byť ľahšie stráviteľné, pretože neobsahujú laktózu ani mliečne proteíny, ktoré môžu vyvolať zažívacie ťažkosti. AK vám káva s kvapkou mlieka vôbec neprekáža, pokojne môžete voliť klasické mlieko.

Účinky kávy – aké benefity nám prinesie šálka kvalitnej čiernej kávy?

Šálka kvalitnej čiernej kávy ponúka viacero zdravotných výhod, vďaka obsahu bioaktívnych zložiek ako sú kofeín a antioxidanty. Tu sú niektoré z hlavných benefitov pitia čiernej kávy:

  • Zvýšenie energie a bdelosti: Kofeín, stimulant nervového systému, je asi najznámejšou zložkou kávy. Môže rýchlo zvýšiť hladiny energie a bdelosti, čo je užitočné na zlepšenie koncentrácie a pozornosti.
  • Zlepšenie metabolizmu: Kofeín tiež stimuluje metabolizmus, čo môže zvýšiť spaľovanie kalórií. Tento efekt môže byť užitočný pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť alebo udržať zdravú hmotnosť.
  • Podpora duševného zdravia: Pravidelná konzumácia kávy bola spojená s nižším rizikom niektorých neurodegeneratívnych ochorení, vrátane Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby. Tiež môže pomôcť znižovať riziko vzniku depresie.
  • Zdroj antioxidantov: Káva je bohatá na antioxidatívne zložky, vrátane chlorogénovej kyseliny a melanoidínov, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.
  • Podpora zdravia srdca: Aj keď káva môže dočasne zvýšiť krvný tlak, dlhodobé štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia môže byť spojená s nižším rizikom niektorých srdcových ochorení.
  • Prevencia niektorých druhov rakoviny: Výskumy naznačujú, že konzumácia kávy môže byť spojená s nižším rizikom niektorých typov rakoviny, vrátane rakoviny pečene a rakoviny hrubého čreva.

Článok aktualizovaný 30.4.2024

25 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

17.10.2017 08:57

snažím sa ju nepiť s mliekom..... ale občas zhreším....

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

17.10.2017 09:27

Viem o tom, ale neviem s tým prestať :( Už som na nejaký čas mlieko vynechala, ale už som opäť tam kde som bola...... síce teraz rôzne rastlinné, ale asi to na výsledku nič nemení. Neviem....teraz to opäť prehodnotím.

Vaše meno:

benynka

benynka

17.10.2017 15:35

pre mňa je káva iba čisté espresso bez mlieka a bez cukru

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

18.10.2017 22:11

Káva bez mlieka? To by mi nechutilo, to už potom radšej kakao..

Vaše meno:

Marta Hollá

Marta Hollá

19.10.2017 13:12

pijem kávu s mliekom pol na pól, známy sa mi síce smejú, že to mám ako kakao, no mne to tak chutí. No a zatiaľ problémy s trávením nepociťujem.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

19.10.2017 21:36

pijem kávu bez mlieka a bez cukru

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

26.10.2017 14:45

káva bez mlieka mi akosi nechutí,tak čo s tým?

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

28.10.2017 00:59

Kávu z mliekom raz za čas

Vaše meno:

Peter Maňák

Peter Maňák

28.10.2017 21:42

Nepijem ju ani s mliekom, ani s cukrom.

Vaše meno:

Michaela Mičková

Michaela Mičková

30.10.2017 12:09

Kávu pijem len s mliekom, mám síce problémy s trávením, ale nikdy by mi nenapadlo, že to môže byť spôsobené pitím mlieka v káve... káva bez mlieka, aspoň kvapky, mi veľmi nechutí

Vaše meno:

Regina Klara Golasova

Regina Klara Golasova

31.10.2017 22:59

Js som sa odnaucila pit kavu hned rano a samozrejme s mliekom, leboam fakt z toho kyselinu. Radsej si dam rano caj a kavu neskor sice bez mlieka, ale so slahackovym zakuskom :))

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

17.11.2017 17:35

kávu s mliekom som už prestala piť

Vaše meno:

Martina Styková

Martina Styková

19.11.2017 14:38

Snažim sa piť čistú,ale niekedy neodolám tej výbornej chuti kávy a mlieka.

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

20.11.2017 17:49

fuu..cukor som už z kávy vysadila, ale mlieko..to bude ťažké. Je pravda, že občas mi telo dávalo najavo, ako mi káva s mliekom škodí a dostala som migrénu z toho....kyslosť teda vnímam, ale asi by sa káva mal piť len čistá...hold- máme rozmaznané jazýčky. :o)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.12.2017 12:19

a ja ju mám tak rada

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

29.04.2018 20:35

kávu si bez mlieka neviem predstaviť, pijem ju tak už roky a zatiaľ žiadne problémy nemám

Vaše meno:

Katarína Hrtúsová

Katarína Hrtúsová

25.11.2018 21:02

Konzumácia kávy s mliekom škodí.Prekvapilo ma to.Myslela som si, že práve naopak, mlieko kávu " zjemňuje". Nuž, som rada, že nás "zásobujete" informáciami ohľadom nášho zdravia.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

29.11.2018 19:55

denne vypijem jednu max dve kavy s mliekom, zeby som skusila chvilku pit bez mlieka co to urobi?

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

12.12.2018 16:01

to slyší poprvé, už v dětství jsme pili kávu s mlékem sice to byla melta, ale dávala se tam i káva

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

10.02.2019 13:42

tuto zprávu slyším poprvé

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

14.02.2019 16:36

nepijem kávu s mliekom, ale aj tak niektorým informáciám nerozumiem. Ako je to napr. keď už nemám žlčník?To znamená, že káva bez mlieka nerobí problém v žalúdku ani v dvanátniku?

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

14.02.2019 16:41

kávu nemáme piť na lačno- tomu rozumiem, ale prečo ani po jedle? Veď kávu pijeme obvykle po dobrom obede...

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

25.02.2019 18:21

Pijem rozpustnú kávu s mliekom, ale nezbadala som žiadne ťažkosti. Zrnkovú kávu pijem bez mlieka.

Vaše meno:

Katarina S

Katarina S

30.07.2019 12:59

káva bez mlieka, to sa proste nedá!

Vaše meno:

Katarína Hrtúsová

Katarína Hrtúsová

30.07.2019 19:27

S mliekom kávu nepijem často, takže prestanem uplne

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE