Aj vás dokáže káva naštartovať do nového dňa? Kávu pijeme na rôzne spôsoby. Veľkú, malú, s čokoládou, šľahačkou, mliekom či dokonca alkoholom.
Najčastejšie si pýtame tento čierny životabudič s mliekom. Možno ste netušili, čo dokáže takýto neduh urobiť s našim zdravím. Všetko súvisí s prostredím v orgánoch. Kyslé prostredie je v žalúdku a zásadité je v dvanástniku. Ako nám môže škodiť pitie kávy s mliekom? Komu pridanie mlieka do kávy nemusí vyhovovať?
Káva a mlieko – vedeli ste, že káva s mliekom škodí tráveniu?
Niekto potrebuje kávu iba ráno, aby získal energiu na začiatok dňa. Niekto pije kávu zo záľuby. Každý máme inú príčinu pitia tohto horkého nápoja. Káva by sa nemala piť hneď po jedle, ani na prázdny žalúdok. Najdôležitejšie je, aby sa nepila s mliekom. Prečo je mlieko v káve problém?
Pozri tiež: Zlozvyky spôsobujúce priberanie - skoncujte s nimi raz a navždy!
Prečo nepiť kávu s mliekom?
Žlčník uvoľňuje žlč, ktorá má pozitívny vplyv na trávenie. Pankreas má dve veľmi dôležité funkcie. Reguluje hladinu cukru v krvi a vytvára tráviace enzýmy, ktoré uvoľňuje do dvanástnika. Káva s mliekom tieto dva orgány poškodzuje.
Káva s mliekom vytvára v žalúdku kyslé prostredie, a teda aj kyslú reakciu. Je to síce v žalúdku príjemné, ale v dvanástniku, kde je už zásadité prostredie, to vyvoláva kŕče. Týmto sťahom sa tráviace enzýmy nedostanú nielen do dvanástnika, ale ani do čreva, čím sa komplikuje celé trávenie.
Ak tak urobíte raz za čas, telo to nepociťuje tragicky. Pokiaľ pijete kávu s mliekom denne niekoľkokrát, vaše trávenie sa môže časom veľmi skomplikovať. Skúste vynechať mlieko v káve, rovnako tak aj zákusky so smotanou či šľahačkou.
Pre koho je káva s mliekom nevhodná?
Káva s mliekom môže byť nevhodná pre niekoľko skupín ľudí v závislosti od ich zdravotného stavu a individuálnych intolerancií. Samozrejmosťou je nevhodnosť v prípade, ak jedinec trpí laktózovou intoleranciou alebo alergiou na mlieko. Ktorým jedincom ešte škodí káva s mliekom?
-
Reflux kyseliny a žalúdočné problémy: Káva môže stimulovať vylučovanie žalúdočnej kyseliny a mlieko môže spomaľovať trávenie, čo môže zhoršiť symptómy gastroezofageálneho refluxu alebo iných žalúdočných ťažkostí.
-
Osoby s akné alebo kožnými problémami: Niektoré štúdie naznačujú, že mliečne výrobky môžu zhoršiť akné alebo iné kožné problémy. Káva s mliekom môže teda niektorým jedincom spôsobiť zhoršenie kožného stavu.
-
Hormonálna nerovnováha a ďalšie efekty: Niektoré štúdie naznačujú, že hormóny obsiahnuté v kravskom mlieku môžu ovplyvniť ľudský endokrinný systém, potenciálne prispievajúc k hormonálnej nerovnováhe.
Odporúčame: Vyrážky na vagíne: Prečo sa vytvárajú a ako sa ich zbaviť?
Zdroj: Depositphotos
Je vhodnejšie pitie kávy s rastlinnou náhradou mlieka?
Pitie kávy s rastlinnou náhradou mlieka môže byť vhodnejšie pre ľudí, ktorým robí problém klasické kravské mlieko. Rastlinné mlieka, ako sú sójové, mandľové, ovsené, ryžové alebo kokosové mlieko, neobsahujú laktózu, ktorá je častou príčinou tráviacich ťažkostí u ľudí s laktózovou intoleranciou.
Taktiež neobsahujú mliečne proteíny, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie u tých, ktorí sú alergickí na kravské mlieko. Rastlinné mlieka by mali byť ľahšie stráviteľné, pretože neobsahujú laktózu ani mliečne proteíny, ktoré môžu vyvolať zažívacie ťažkosti. AK vám káva s kvapkou mlieka vôbec neprekáža, pokojne môžete voliť klasické mlieko.
Účinky kávy – aké benefity nám prinesie šálka kvalitnej čiernej kávy?
Šálka kvalitnej čiernej kávy ponúka viacero zdravotných výhod, vďaka obsahu bioaktívnych zložiek ako sú kofeín a antioxidanty. Tu sú niektoré z hlavných benefitov pitia čiernej kávy:
- Zvýšenie energie a bdelosti: Kofeín, stimulant nervového systému, je asi najznámejšou zložkou kávy. Môže rýchlo zvýšiť hladiny energie a bdelosti, čo je užitočné na zlepšenie koncentrácie a pozornosti.
- Zlepšenie metabolizmu: Kofeín tiež stimuluje metabolizmus, čo môže zvýšiť spaľovanie kalórií. Tento efekt môže byť užitočný pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť alebo udržať zdravú hmotnosť.
- Podpora duševného zdravia: Pravidelná konzumácia kávy bola spojená s nižším rizikom niektorých neurodegeneratívnych ochorení, vrátane Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby. Tiež môže pomôcť znižovať riziko vzniku depresie.
- Zdroj antioxidantov: Káva je bohatá na antioxidatívne zložky, vrátane chlorogénovej kyseliny a melanoidínov, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.
- Podpora zdravia srdca: Aj keď káva môže dočasne zvýšiť krvný tlak, dlhodobé štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia môže byť spojená s nižším rizikom niektorých srdcových ochorení.
- Prevencia niektorých druhov rakoviny: Výskumy naznačujú, že konzumácia kávy môže byť spojená s nižším rizikom niektorých typov rakoviny, vrátane rakoviny pečene a rakoviny hrubého čreva.
Článok aktualizovaný 30.4.2024