Jačmeň mnohí z nás poznajú len ako kľúčovú prísadu zlatého moku, ktorý poznáme pod názvom pivo. Pravdou však je, že jačmeň je všestranne použiteľná obilnina podobne ako pšenica. Práve jačmeň a pšenica sú totiž jedny z prvých plodín pestovaných človekom, pričom zmienky o nich sú staré viac ako 10-tisíc rokov. Viete, prečo jesť jačmeň, aké sú jeho nutričné hodnoty a ako ho zakomponovať aj do svojho jedálnička?
Zdravá obilnina
Hneď na úvod si môžeme povedať, že sa jačmeň zaraďuje medzi zdravé celozrnné obilniny a ako možno dobre viete, konzumácia celozrnných jedál dokázateľne znižuje riziko vzniku mnohých chronických ochorení. A jačmeň má navyše pomerne bohatý nutričný profil. Obsahuje veľa významných vitamínov ako je napríklad tiamín, riboflavín a niacín a tiež minerálov, ako je horčík, železo, mangán, selénium či fosfor. Jačmeň je napokon aj významným zdrojom betaglukánu, čo je rozpustná vláknina.
Inšpiruj sa: Antistresová joga pre každého: Uvoľni sa a príď na iné myšlienky!
Zaženie hlad, podporí trávenie
A o tom, čo obsah zdravej vlákniny robí s telom budeme hovoriť hneď na úvod. Ako dobre vieme, vláknina je dobrá pre fungovanie tráviaceho systému. Podporuje pohyb čriev aj zdravú črevnú mikroflóru, čo v konečnom dôsledku vedie k bezproblémovému tráveniu. Vláknina taktiež dokáže zasýtiť na dlhší čas, čo znamená, že jačmeň dokáže pomôcť pri chudnutí. V tráviacom systéme ešte zostaneme. Niektoré štúdie preukázali, že jačmeň môže pôsobiť ako prevencia pred vznikom žlčových kameňov spôsobujúce bolestivé žlčníkové záchvaty.
Bojovník proti ochoreniam
Jačmeň by sa dal nazvať aj bojovníkom proti chronickým ochoreniam. Dokázateľne totiž znižuje hladinu LDL cholesterolu v krvi, čo je rizikový faktor súvisiaci so vznikom ochorenia srdca. Okrem zdravej hladiny cholesterolu v krvi udržuje jačmeň na uzde aj cukor v krvi a dokáže zlepšiť produkciu inzulínu. V neposlednom rade sa ukázalo, že zložky jačmeňa dokážu účinne bojovať proti určitým typom rakoviny, najmä proti rakovine hrubého čreva.
Pozor, zdvojnásobí sa
Poďme sa porozprávať o tom, ako jačmeň implementovať do každého jedálnička. V prvom rade nezabúdajme, že pri tepelnej úprave naberá na objeme raz toľko. Inak je jačmeň vďačná a všestranne využiteľná obilnina. Vo forme múky z neho môžete pripravovať múčniky a na sladko je výborný ako náhrada ovsených vločiek v raňajkovej kaši pripravenej na teplý spôsob. Do polievok sa často pridávajú jačmenné krúpy a na trhu nájdete aj jačmenné cestoviny, klíčky či lístky.
Pozri aj: Ako rozpoznať teplotu bez teplomera? Sleduj týchto 5 základných signálov!