Nie je prievan ako prievan. Ten v miestnosti odstránite veľmi jednoducho – zatvorením okna alebo dvier. Ten v peňaženke sa už neodstraňuje tak ľahko, ale v tom by sme sa až tak vŕtať nechceli. Nás zaujíma úplne iný prievan.
Prievan v hlave dokáže poriadne strpčiť život a prináša so sebou veľmi nepríjemné bolesti. Preto sme zisťovali, ako ho možno čo najúčinnejšie a najrýchlejšie poraziť.
Už vás potrápil nepríjemný prievan?
Prievan v hlave je stále aktuálna téma, keďže mnohokrát nás teplé počasie núti osviežovať sa otváraním okien, či už doma, v práci alebo aute, prípadne zapínaním klimatizácie.
Niekedy môžete bez nepríjemných následkov sedieť pred pusteným ventilátorom aj pol dňa a inokedy len otvárate okno a už aj sa vám ozýva bolesť v čele, uchu, zuboch a v hrdle, výnimočne až v ramene či krížoch.
Tieto bolesti bývajú mimoriadne ostré a bodavé. Zrejme to poznáte. A práve jar a leto sú obdobia, kedy sme na ofúknutie najviac náchylné.
Odporúčame: Domáci kávový peeling na tvár a telo
Prievan alebo niečo iné - ako to rozoznať?
Prievan alebo ťahanie vo vnútri ucha môže byť spôsobené rôznymi faktormi a nie vždy musí ísť o skutočný prievan.
Na rozoznanie prievanu od iných prejavov bolesti hlavy a ucha sa môžete riadiť nasledovnými bodmi:
- Prievan je obvykle spôsobený chladným vzduchom prúdiacim do ucha alebo cez vonkajšie ucho. Ak cítite fúkanie vetra priamo na ucho a zároveň cítite nepríjemné ťahanie alebo chlad, môže ísť o prievan - toto sú jeho najčastejšie prejavy.
- Ostrá bolesť hlavy a ucha môže byť spôsobená aj inými faktormi, ako je napríklad infekcia alebo zápal. Ak sa cítite chorí, slabí alebo vás trápi vysoká teplota či horúčka, je to pravdepodobne spôsobené zápalom, nie prievanom.
- Prievan sa obvykle objavuje náhle a môže byť sprevádzaný šuchotom alebo zvonením v uchu. Ak máte pocit tlaku vo vnútri hlavy a ucha alebo pocit pulzujúceho tlaku, môže to byť príznak iného typu bolesti.
Ak si nie ste istí, čo spôsobuje vaše bolesti hlavy a ucha, je vždy lepšie konzultovať so svojím lekárom. Dokáže presne určiť príčinu vašich symptómov a predpísať vhodnú liečbu.
Pozor na zápal trojklanného nervu z prievanu
Avšak pozor! Niekedy si ľudia zamieňajú prievan v hlave a zápal trojklanného nervu, ktorý už je skutočne nebezpečným ochorením. Spúšťačom tohto zápalu je častokrát práve prievan v hlave. Buďte preto mimoriadne všímavé voči príznakom.
Zápal trojklanného nervu sa zvyčajne prejaví prudkou bolesťou hlavy a tváre, ako aj zubov, ďalej kŕčmi a smädom. Nakoľko je tento nerv prepojený priamo s mozgom, netreba sa s príznakmi zahrávať a treba ihneď navštíviť lekára.
Neliečený zápal trojklanného nervu vie totiž prerásť do ochrnutia časti tváre a to rozhodne nikto z nás nechce. Mimochodom, asi by sme si to už mali začať brať osobne, ale postihnuté bývajú oveľa viac ženy ako muži.
Neprehliadnite: Horoskop na marec 2024 predpovedá úspech v práci, ale i pochybnosti vo vzťahoch
Prejavy prievanu v uchu - čo robiť, keď bolí ucho?
Prejavy prievanu v uchu môžu zahŕňať bolesť, tlak, pocit plnosti, zníženú schopnosť počuť, zvýšené pocit citlivosti na zvuky, zvýšené riziko infekcií a zhoršené rovnováhu. Ďalšími príznakmi môžu byť závraty a šum v uchu. Je dôležité vyhľadať lekársku pomoc, ak máte príznaky prievanu v uchu, aby sa predišlo možným komplikáciám.
Pri bolestiach ucha je dôležité čo najskôr navštíviť lekára, aby sa zistila príčina bolesti a predpísalo adekvátne liečenie.
Avšak, dočasné uľavenie od bolesti môžete dosiahnuť nasledujúcimi spôsobmi:
- Aplikujte teplý obklad na postihnuté ucho - teplota pomôže uvoľniť napätie a zmierňovať bolesť.
- Užívajte protizápalové lieky na bolesť - ako napríklad ibuprofén alebo paracetamol, ktoré pomôžu zmierniť bolesť, ktorá niekedy až takpovediac striela do hlavy.
- Nedotýkajte sa postihnutého ucha príliš často - môže to spôsobiť infekciu alebo zhoršiť bolesť.
- Vyhnite sa vystaveniu hlučným prostrediam - hluk môže zhoršiť bolesť ucha.
- Pokúste sa udržiavať ucho suché - pri zápale ucha je dôležité udržiavať postihnutú oblasť čistú a suchú.
Ak bolesť trvá alebo sa zhoršuje, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc.
Ako sa prejavuje prievan?
Prievan býva často sprevádzaný zápalom nervov, ktorý sa ozve v podobe prudkej bolesti hlavy, tŕpnutia a celkovej citlivosti. Ak vás prefúkne, odnesú si to aj vaše oči (prievan v oku je rovnako bežný). Sú začervenané a tento jav sprevádza ich nepríjemné rezanie či slzenie.
Nasleduje veľká bolesť uší a hrdla. Nakoľko zrazu dôjde k oslabeniu organizmu, pod vplyvom všetkých uvedených príznakov, človek sa stáva unaveným a malátnym. Prievan v hlave však vie spôsobiť až zápal stredného ucha. Spoznáte ho tak, že okrem stupňujúcej bolesti sa ozve aj horúčka a opuch ucha, dokonca aj nevoľnosť a hnačka.
Odporúčame: Kalorické tabuľky: Čo sú makronutrienty?
Zásady prevencie bolestivého prievanu
Ako si teda môžete pomôcť, keď vás ofúkne? V prvom rade si uvedomte, že v horúčave je síce rýchle ochladenie a osvieženie úľavou a doslova balzamom na rozohriate telo, ale zároveň vie byť aj veľmi nebezpečné.
Nie vždy sa dá spoliehať na domáce recepty, preto sa rozhodne nebráňte návšteve lekára. V prvom rade však myslite na to, že lepšie než prudké ochladenie je postupné a pomalé schladzovanie organizmu.
Nedopustite teplotný rozdiel väčší než osem stupňov. Klimatizácia ani ventilátor by nemali prúdiť priamo na vás a zapínajte tieto prístroje len krátkodobo, nanajvýš na pätnásť minút. Predovšetkým tvár je niečo, čo by ste mali chrániť pred dlhodobým a prudkým pôsobením studeného vzduchu.
Odporúčame: Neviete si vybrať zrelý melón? Tu je 5 tipov, ako na to!
Bolesť ucha z prievanu a prvá pomoc pri prievane v hlave - ako ho poraziť?
- Bolesti, spôsobené ofúknutím tváre alebo hlavy, vám pomôže zmierniť suché teplo či nahrievanie biolampou.
- Pri prievane vám pomôže, ak siahnete po tiamíne z radu vitamínov B. Nájdete ho tak v droždí, ako aj v syroch.
- Bolesť ucha vám zmierni vata namočená vo vínnom octe, účinný je však aj propolis a naparovanie nad harmančekom.
- Babičky na bolesť ucha odporúčajú aj cesnak, pričom očistený strúčik cesnaku stačí zabaliť do gázy a vložiť do ucha (pokojne aj na celý deň).
- Na podobnom princípe funguje aj petržlenová vňať. Tú stačí nasekať, zabaliť do gázy a vložiť do ucha aspoň na 20 minút.
- Okrem cesnaku pomáha aj cibuľa. Jednu očistíte, nakrájajte na kolieska a dajte nahriať (napr. do mikrovlnky). Nahriatú cibuľu priložte na ucho a nechajte priloženú aj hodinu.
Pri intenzívnej bolesti siahnite po prípravkoch z lekárne
Pri bolestiach spôsobených prievanom môžete siahnuť po voľnopredajných nesteroidných protizápalových liekoch z lekárne, napr. s účinnou látkou ibuprofén, naproxén alebo kyselinou acetylsalicylovou. Lieky užívajte vždy podľa nariadení v príbalovom letáčiku a odporúčané dávky neprekračujte.
V prípade, že intenzívne sa u vás prievan prejavuje v oblasti uší, v lekárni sa spýtajte na ušné kvapky alebo spreje s protizápalovým a analgetickým účinkom. V prípade, že sa zdravotný stav po pár dňoch nelepší, alebo sa naopak zhoršuje, je čas vyhľadať lekára.
Aktualizovaný článok: 29.02.2024