Rebríček obyčajný, ľudovo nazývaný aj myší chvost, patrí medzi mnohé nepovšimnuté rastliny. Rastie takmer všade, no iba málokto vie o jeho liečivých vlastnostiach. Rebríček dokáže urýchliť hojenie rán, eliminovať mastenie pleti aj upraviť menštruačný cyklus žien.
Na jeho zber je práve ideálny čas, a preto neváhajte a vyskúšajte jeho liečivú silu na vlastnej koži. Prečítajte si, akými rôznymi spôsobmi môžete myší chvostík využiť pre svoje zdravie!
Poznáte rebríček?
Rebríček obyčajný, latinsky Achillea millefolium, patrí medzi mnohé liečivé rastliny. Charakteristický je hlavne svojimi malými bielymi kvetmi, ktoré vyrastajú v súkvetiach. Dorastať môže do neuveriteľnej výšky, pokojne aj 60 až 80 centimetrov.
Rebríček je rozšírený v Európe, Severnej Amerike a na severe Ázie. Túto rastlinu v prírode vôbec nie je ťažké nájsť, rastie takmer všade. Vyskytuje sa na lúkach, okrajoch ciest, v lesoch i záhradách. Obľubuje suchšie miesta, problém mu nerobí ani skalnatejší terén.
Zber rebríčka obyčajného
Rebríček kvitne zvyčajne od júna do októbra, no zber je najlepšie podniknúť do konca leta, ideálne počas slnečných dní. Z rastliny sa zbiera vňať a čerstvo rozkvitnuté kvety bielej farby. Kvet je vhodné odtrhnúť tak, aby mu zostal malý kúsok stopky, aspoň jeden až dva centimetre dlhý.
Zdrevnatené časti rastliny naopak nezbierame. Rastlinu je možné v dobre vetranej miestnosti nasušiť a uskladniť do zásoby. Sušený rebríček je skvelý ako prísada do kúpeľa, a tiež na prípravu čajov i obkladov.
Odporúčame: Fotky myší, ako ich nepoznáme: Aj myši môžu byť krásne a zlaté!
Aké má rebríček účinky?
Myší chvost je veľmi všestranná a hlavne dobre dostupná bylinka. Obsahuje cennú vlákninu, triesloviny, silice i flavonoidy. Rebríček má antiseptické a antibiotické účinky a podporuje imunitný systém. Poradí si s mastnou pleťou, lupinami, plynatosťou i migrénou.
Podporuje trávenie, vylučovanie žlče a celý srdcovocievny systém. Táto rastlina je známa tiež svojou schopnosťou upraviť menštruačný cyklus a zmierniť silné krvácanie. Vhodná je však aj pre staršie ženy, pretože zmierňuje až eliminuje prejavy menopauzy.
Myší chvost:
-
dokáže prečistiť celý organizmus,
- pomáha telu ľahšie sa zbavovať škodlivých látok,
- vďaka močopudným účinkom odstraňuje z tela nadbytočnú vodu,
- pozitívne vplýva na činnosť obličiek,
- pomáha pri kožných ochoreniach,
- zmierňuje bolesti brucha a hlavy.
Rebríček však nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Rovnako sa neodporúča jeho dlhodobé užívanie, preto si medzi kúrami s touto liečivou rastlinou dajte vždy prestávku.
Čaj z rebríčka obyčajného
Najjednoduchšie, ale napriek tomu veľmi účinné, je pripraviť si z rebríčka liečivý čaj. Na ten potrebujete iba 2 čajové lyžičky sušeného rebríčka. Zalejte ich 2,5 deci vriacej vody a nechajte lúhovať 7 až 9 minút. Pri akútnych stavoch si môžete dopriať 2 šálky denne, jednu pred raňajkami a druhú pred večerou.
Čaj z rebríčka pomáha pri poruchách trávenia, problémoch so žalúdkom i pečeňou a pri vysokom krvnom tlaku. Určite ho vyskúšajte, ak vás trápi nepravidelná menštruácia alebo nadúvanie.
Odporúčame: Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!
Vonkajšie použitie rebríčka
V jednom litri vody povarte aspoň päť minút 30 gramov sušeného rebríčka. Následne nechajte lúhovať ďalších 20 minút a sceďte. Takto pripravený odvar môžete použiť viacerými spôsobmi. Vhodný je napríklad na umývanie a oplachovanie vlasov. Dobre pôsobí na rýchlo sa mastiace vlasy, a tiež dokáže eliminovať lupiny.
Odvar môžete použiť taktiež na ošetrenie pleti či kožných rán. Ak ho nalejete do vane, pripravíte si sedací kúpeľ s liečivými účinkami. Pomôže vám pri hemoroidoch, zápaloch i poruchách menštruácie.
Tinktúra z rebríčka obyčajného
V nádobke si zalejeme tri hrste čerstvých kvetov rebríčka alkoholom až povrch. Vhodný je čistý aspoň 40 % alkohol. Nádobku uzavrieme a necháme macerovať 3 týždne. Počas tejto doby obsah nádobky pravidelne pretrepeme. Po troch týždňoch hotovú tinktúru scedíme do čistej sklenenej nádobky.
Táto rebríčková tinktúra je vhodná napríklad na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine. Stačí pridať pár kvapiek do vody a použiť na výplach. Možno ju po malých množstvách užívať aj pri poruchách trávenia či silnom menštruačnom krvácaní. Postačí 15 kvapiek 2 až 3 razy denne.
Odporúčame: Dovolenka na Istrii - Čo sme videli, zažili a vrelo odporúčame!
Čerstvé listy rebríčka
So zdravotnými problémami vám pomôžu i čerstvé časti myšieho chvostíka. Ak trpíte sennou nádchou či miernou alergiou, uľaviť od príznakov by vám mohla inhalácia. Do vriacej vody pridajte za hrsť čerstvých lístkov spomínanej rastliny a inhalujte.
Rozdrvením čerstvých častí rebríčka zase získate šťavu, ktorá sa dá použiť pri kožných ochoreniach, akné, na kŕčové žily, hojace sa rany i na hemoroidy. Stačí ju lokálne aplikovať na postihnuté miesta. Nasekané čerstvé listy rebríčka môžete dokonca použiť aj ako koreninu pri príprave šalátov i polievok.
Aktualizovaný článok: 5.7.2023