Krásna letná prechádzka s rodinou sa môže veľmi jednoducho zmeniť na horor. Na Slovensku sa vo voľnej prírode môžete stretnúť s niekoľkými druhmi hadov, no len vretenica severná, nazývaná aj zmija, je jedovatá.
Uštipnutie hadom však môže byť veľmi nepríjemné a nesie riziká aj vtedy, ak vás uštipne nejedovatý had, napríklad užovka, ktorá sa v našich končinách vyskytuje najviac. Viete, čo robiť po uštipnutí hadom, ako sa zachovať a čo v žiadnom prípade nerobiť?
Zaujme ťa: Tajomstvo, ktoré musíš poznať: Vieme, čo dokáže predĺžiť život!
Prejavy uštipnutia hadom
V prvom rade je dôležité povedať, že žiadne uštipnutie hadom netreba podceniť a treba okamžite vyhľadať pomoc lekára. Ako sa teda uštipnutie hadom prejavuje?
Keďže na Slovensku sa vyskytuje jedovatá vretenica severná, prezradíme vám príznaky uštipnutia práve týmto hadom:
- Opuch alebo takmer žiadna reakcia
- Väčší opuch, čo sa považuje za ľahšiu reakciu
- Stredný opuch, spojený so šokom kratším, ako 2 hodiny
- Veľký opuch a šok, trvajúci dlhšie, ako 2 hodiny alebo opakujúci sa šok
- Smrť (ojedinelá reakcia), vo väčšine prípadov ide o súhru viacerých faktorov, napríklad zlý zdravotný stav uštipnutého človeka alebo silná alergia na uštipnutie vretenicou
Po uštipnutí hadom
Keď už dôjde k samotnému nešťastnému uštipnutiu hadom, najdôležitejšie je, aby ste sa čo najskôr dostali k lekárovi, inak riskujete infekciu rany v prípade nejedovatého hada alebo horšie zdravotné následky v prípade jedovatého. Najlepšie je zavolať rýchlu zdravotnú pomoc 112, pretože by ste sa nemali príliš hýbať. Kým čakáte na pomoc, zapamätajte si, čo robiť a čo nie.
Pozri aj: Ako v tele zvýšiť dobrý HDL cholesterol? Pomôžu ti tieto potraviny!
Čo robiť?
- Zapamätajte si, ako had vyzeral a aj približné miesto, kde vás uštipol a taktiež čas, kedy k uhryznutiu približne došlo. Lekár si tak urobí lepšiu predstavu o tom, či sa potýka s ranou od jedovatého alebo nejedovatého hada.
- Hlavne sa upokojte alebo upokojte postihnutého. Dajte ho do ľahu a v pokoji čakajte na pomoc.
- S končatinou s pohryznutím od hada hýbte čo najmenej. Zabránite tak rýchlejšiemu šíreniu jedu.
- Ak máte uhryznutie na miestach, kde sa nachádzajú nejaké šperky, okamžite ich odstráňte. Miesto začne s veľkou pravdepodobnosťou opuchať.
Čo nerobiť?
- Nikdy sa nesnažte hada chytiť. Riskujete tak ďalšie uštipnutie a zhoršenie zdravotného stavu.
- Voľakedy sa odporúčalo vysať jed ústami. Toto však nerobte, mohli by ste si tak jed dostať do ústnej dutiny. Neodporúča sa ani prikladať ľad na ranu.
- V žiadnom prípade nedávajte na ranu tesný obväz. Mohli by ste tak končatine, na ktorej je rana, uškodiť.
- Nedávajte si lieky proti bolesti, ktoré pôsobia ako riedidlo krvi. Je to nebezpečné. Najlepšie je, ak necháte podávanie liekov na lekára.