Tik v oku nie je ani zďaleka zriedkavý zdravotný problém. Určite sa s ním stretli i mnohí z vás. Nepríjemné šklbanie v oku v podstate nemusí predstavovať žiadnu zdravotnú komplikáciu, pokojne môže ísť o výsledok niekoľkých prebdených nocí. Ak sa však tik v oku objavuje príliš často alebo trápi človeka dlhodobo, môže byť signálom niečoho vážnejšieho.
Tento problém pritom najlepšie odstránite, keď budete poznať príčinu vzniku. Aké sú možné príčiny tiku v oku? Čo patrí medzi spúšťače tiku v oku?
Očný tik – čo je myokýmia?
Myokýmia je odborný názov pre trhanie v oku. Tento stav je spontánny a prejavuje sa jemnou kontrakciou svalov. Dochádza pri ňom k pulzovaniu zvyčajne horného očného viečka až k neskrotnej túžbe žmurkať. V podstate ide o prílišnú stimuláciu očných svalov, ktorá smeruje k ich nedobrovoľným sťahom, čo sa prejavuje očným tikom. Nie je to bolestivé, skôr iba nepríjemné a otravné.
Tiky bývajú väčšinou veľmi jemné a zvyčajne aj rýchlo odznievajú. Ak tento problém pretrváva, je potrebné riešiť ho s lekárom. Konzultácia je nevyhnutná aj v prípade ďalších sprievodných javov, ako je napríklad hnis, rozmazané videnie, opuchy či bolesť. Dlhodobé tikanie v oku lekár zmierňuje liekmi. Pri liečbe sa často pristupuje aj k použitiu botulotoxínu, ktorý je vstreknutý do postihnutých očných svalov.
Pozri aj: Kumys: Poznáš zázračný ruský liek na žalúdočné problémy?
Shutterstock®Bežné a časté aj zriedkavé a vážnejšie príčiny tiku v oku:
1. Stres a únava môže spôsobiť šklbanie viečka
Úplne najčastejšou príčinou tikania v oku je jednoznačne únava. Stačí, aby ste sa zopár nocí po sebe poriadne nevyspali a dostaví sa nepríjemné šklbanie. Viečka sú jedny z najcitlivejších svalov, takže sa na nich prejaví aj najmenšia zmena.
Okrem nedostatku spánku tik spôsobuje i psychická únava. Zášklby očného viečka tiež môžu byť reakciou na stres a traumatizujúce udalosti. V takom prípade hovoríme o neurotických tikoch, ktoré sú u mnohých ľudí návykové.
Odporúčame: PHA, BHA a AHA kyseliny – aké sú medzi nimi rozdiely a pre koho sú vhodné?
Shutterstock®2. Kofeín, alkohol a nikotín môžu vyvolať tik
Na tik v očiach vplýva aj nadmerná konzumácia alkoholu, kofeínu a tiež fajčenie. Čo sa týka kofeínu, ten môže v našom tele spôsobiť zvýšenie tepovej frekvencie, čo môže mať za následok aj šklbanie oka.
Každý má iné limity počtu šálok kávy denne a práve sval oka citlivý na nadmernú konzumáciu kofeínu môže reagovať práve týmto nepríjemným spôsobom. Príčina očného tiku však môže byť aj úplne opačná. V prípade, že sa snažíte prestať fajčiť alebo obmedziť alkohol a kofeín, môže byť trhanie oka jedným z abstinenčných príznakov.
3. Nedostatok vitamínov a minerálov môže vyvolať nepríjemné šklbanie oka
Nedostatok vitamínov alebo minerálnych látok sa v organizme prejavuje rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je aj spomínané šklbanie očného viečka. Takto môže telo reagovať na nedostatok magnézia, čiže horčíka. Tento minerál je potrebný pre správnu funkciu svalov a nervov i stavbu kostí a zubov.
Rovnako môže byť šklbanie spôsobené deficitom vitamínov B komplexu, hlavne vitamínov B1, B6 a B12. Tieto látky vplývajú na správnu funkciu mozgu a nervovej sústavy. Ich nedostatok môžete spozorovať aj podráždenosťou, nervozitou či únavou.
Pozri aj: Rada nad zlato: Ako odstrániť škvrny na oblečení neobvyklými spôsobmi?
Shutterstock®4. Zhoršený zrak – keď tik značí potrebu okuliarov
Ak tento nepríjemný pocit v oku nespôsobuje ani nedostatok spánku či potrebných látok, ani nadmerná konzumácia kofeínu, môže to naznačovať už nejaký zdravotný problém. Mohlo by ísť napríklad o preťaženie oka v dôsledku potreby okuliarov.
Zrak sa totiž vekom mení a aj ľudia, ktorí mali perfektný zrak, môžu zrazu potrebovať pomoc očného lekára. Preťaženie oka a následný tik sa však môže prejaviť aj pri práci na počítači alebo pri čítaní kníh, a to hlavne ak oči zaťažujete týmto spôsobom dlhšiu dobu.
5. Vážnejšie ochorenie prejavujúce sa tikom v oku
Nakoniec môže byť tik v malom množstve prípadov príznakom skutočne vážnych zdravotných problémov, a to hlavne vtedy, ak sa k nemu pridružia aj ďalšie prejavy ako opuchy, bolesť či hnisanie.
Nenápadný, no dlhodobý tik v oku môže signalizovať napríklad neurodegeneratívne ochorenie, sklerózu multiplex či Tourettov syndróm.
Odporúčame: Sladké zemiaky vs obľúbené klasické - ktoré sú zdravšie?
Shutterstock®Ako zastaviť zášklby očí?
Aby ste vedeli odstrániť problém, musíte poznať príčinu jeho vzniku. V prvom rade sa poriadne vyspite a dodajte svojim očiam dostatok odpočinku. Taktiež sa vyhýbajte stresu. Skúste sa zamyslieť nad tým, či za tikom nestojí napríklad veľké množstvo šálok kávy počas dňa. Pokiaľ u vás problém nevzniká kvôli kofeínu či ponocovaniu, doprajte telu potrebné vitamíny a minerály, a to najlepšie v čerstvej strave.
Horčík nájdete v banánoch, listovej zelenine či mandliach a vitamíny skupiny B v celozrnných produktoch alebo rybách. Ak sa u vás objaví tik, na zmiernenie stavu môžete vyskúšať napríklad studené či teplé obklady.
TIP: Očné cvičenia ako ľahká prevencia tiku a problémov s očami
Rovnako ako telo, aj oči potrebujú pravidelný odpočinok a cvičenie. Skúste pravidelné krátke prestávky od obrazoviek a jednoduché očné cvičenia na zníženie napätia v očných svaloch. Napríklad „20-20-20“ pravidlo: každých 20 minút sa pozrieť na niečo vzdialené 20 metrov po dobu 20 sekúnd.
Kedy navštíviť očného lekára:
- ak sa tik v oku objavuje veľmi často, prípadne niekoľko hodín denne a pomerne intenzívne,
- ak sú zášklby očného viečka prítomné dlhodobo,
- ak nosíte dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky a spozorovali ste vznik očných zášklbov,
- ak vás trápi tik v očiach a máte pocit, že sa vám zhoršil zrak,
- ak je tik v oku sprevádzaný aj bolesťou,
- ak sa očné zášklby objavili po úraze oka,
- ak vás okrem tiku v očiach trápia aj iné očné príznaky, slzenie v očiach, začervenané oči, zmeny videnia a podobne.
Aktualizovaný článok: 28.10.2024