Nedostatok vitamínov! Ako to jednoducho spozorovať na našom tele?

Vitamínov je skutočne mnoho. Poznáme vitamíny rozpustné vo vode, ale aj tie, ktoré sa rozpustia iba v tukoch. Z niektorých je možné sa predávkovať a z iných nie, pretože sa ich nadbytok z tela vylúči.

 

Vitamíny sú pre naše telo jednoducho nevyhnutné, pretože podporujú správnu činnosť celého organizmu. Nedostatok vitamínov sa na vašom tele ľahko prejaví, stačí len sledovať varovné signály.

 

Tento článok vám prezradí, ako sa prejavuje nedostatok niektorých vitamínov a ako to vyriešiť!

 

Kedy je vitamínov nedostatok?

Vitamíny si ľudské telo vo väčšine prípadov nedokáže nasyntetizovať, preto ich musí prijímať v potrave. Tie v tele podporujú metabolizmus cukrov, tukov aj bielkovín. Prebytočného množstva prijatého vitamínu sa telo najčastejšie zbavuje spolu s močom. Takýmto je napríklad vitamín C. Naopak vitamín A telu vo vyšších dávkach vôbec neprospieva, existujú dokonca až smrteľné otravy touto látkou.

 

Na druhej strane však môže vášmu telu niektorý z vitamínov chýbať. V prípade deficitu sa to navonok aj zvnútra nejako prejaví. Môžu sa objaviť poruchy funkcií organizmu, ochorenia, znížená imunita alebo padanie vlasov, zhoršený zrak či lámanie nechtov. Aké množstvo určitého vitamínu je pre človeka potrebné záleží od viacerých faktorov, napríklad aj od pohlavia či veku. Pri optimálnej hladine všetkých vitamínov bude vaše telo pracovať tak, ako má.

 

Odporúčame: Príroda priamo v kúpeľni - inšpirácie!

Vitamín A

Zdroj: Shutterstock®

Varovné signály pri nedostatku niektorých vitamínov:

1. Vitamín A

Ako ste sa už mohli dočítať, týmto vitamínom je možné sa otráviť. No pri jeho nedostatku vzniká taktiež problém, a to avitaminóza, čiže choroba z nedostatku niektorého z vitamínov. V prípade vitamínu A môže dôjsť k slepote. Prvým príznakom jeho deficitu je šeroslepota. Ohrozená je najmä očná rohovka. Človek môže pociťovať aj veľmi suché oči. Objavuje sa nechutenstvo a rany sa hoja oveľa ťažšie.

 

Vitamín A, alebo inak retinol, do tela doplníte hlavne mliekom, syrmi, žĺtkami, pečeňou či olejom z rýb. Z rastlinnej stravy sú na tento vitamín bohaté zemiaky, mrkva, brokolica, špenát či grapefruit.

 

Odporúčame: Tajomstvo krásy Halle Berry: Má 50 rokov, no vyzerá na 20!

Vitamín D

Zdroj: Shutterstock®

2. Vitamín D

Vitamín D, zvaný kalciferol, je medzi vitamínmi malou výnimkou. Telo si ho totiž v určitých množstvách vytvára aj samo, a to zo slnečného žiarenia. Aj tak je ho nutné prijímať ešte v potrave, pretože v určitých situáciách si ho telo nedokáže vyprodukovať v potrebnej koncentrácii. Jeho tvorbu sťažuje oblačnosť, znečistenie, krátky pobyt na slnku a dokonca opaľovací krém.

 

Nedostatok kalciferolu sa prejavuje vysokým krvným tlakom, zmäknutím lebečných kostí, bolesťami svalov a svalovou slabosťou. U detí je príčinou krivice. Pri dlhodobom nedostatku vznikajú srdcovo-cievne ochorenia. Tento vitamín najlepšie telu doplníte tučnými rybami, ako sú makrely, tuniaky i losos. Obsahujú ho aj vajíčka a niektoré sušené huby. V rastlinných potravinách sa takmer nevyskytuje.

 

Bude vás zaujímať: Toto rozhodne musíte mať v šatníku - chlapi vedia, čo je sexy!

Vitamín E

Zdroj: Shutterstock®

3. Vitamín E

V prípade nedostatku tokoferolu (vitamínu E) sa vaše telo ohlási oslabenou imunitou, spomaleným hojením rán, zápalmi obličiek či zníženou priestorovou vnímavosťou častí tela a svalovou slabosťou. Prejaviť sa môže až anémiou, zhoršenou činnosťou svalstva a artikuláciou, aj mužskou neplodnosťou.

 

Vysoký obsah vitamínu E majú orechy, sójové bôby, zelená listová zelenina ako špenát či kapusta. Nachádza sa aj v rastlinných olejoch, celozrnnej múke, vajciach a rybách.

 

Bude vás zaujímať: Liečivé čaje z bylín, ovocia či korenín - ako vám pomôžu? I. časť

Vitamín K

Zdroj: Shutterstock®

4. Vitamín K

Vitamín K (fylochinón) je nesmierne dôležitý pre zrážanlivosť krvi. Preto pri jeho nedostatku nastáva s týmto procesom problém. Zrážanlivosť krvi je spomalená a pri extrémnom deficite vitamínu K nastáva krvácavosť a anémia. Jeho nedostatok spozorujete aj pri častejšom krvácaní, napríklad z nosa alebo silnejším menštruačným krvácaním, odreninami, kožnými problémami alebo lámavosťou kostí.

 

Zdrojom vitamínu K je plnotučné mlieko, ryža, paradajky či vaječné žĺtky. Najvyšší obsah má hlavne listová zelenina – kapusta, brokolica, špenát, ale aj olivový a sójový olej, sója, mäso, avokádo, jahody a slivky.

 

Odporúčame: Nič nestíham! Ako si mám nájsť čas na chudnutie?

Vitamín C

Zdroj: Shutterstock®

5. Vitamín C

Vitamín C alebo inak kyselina askorbová je asi najznámejším z vitamínov. Jeho nedostatok sa môže prejaviť kazením zubov, poškodením kĺbov, únavou či nedostatočnou odolnosťou voči infekciám a chorobám. Pri veľkom nedostatku vzniká ochorenie skorbut, ktoré sa v dnešnej dobe vyskytuje len zriedkavo.

 

Doplníte ho najmä v ovocí ako čerešne, ríbezle, jahody, brusnice či kiwi. Vysoké množstvo sa nachádza v citrusoch, hlavne v pomaranči, limetke a citrónoch. Zo zeleniny je to špenát, zemiaky či karfiol.

 

Bude vás zaujímať: Čierna reďkovka je prírodný liek! S týmto vám pomôže

7 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

05.05.2017 11:58

informácií ohľadom zdravia nie je nikdy dosť

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

05.05.2017 12:40

jem kopec zeleniny a ovocia.... snazim umele vitaminy preferovane farmaceutickymi firmami nekupovat..... pre mna su to hlavne zbytocne vyhodene korunky...... kedysi neboli ziadne vitaminy a ludia da dozili vysokeho veku....

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

05.05.2017 12:52

Tiež mám pocit,že mi chýbajú vitamíny,škoda ze nie sú v káve..

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

05.05.2017 21:33

Všetko papám, najmä listovú zeleninu, losos, orechy ... Aj tak sa cítim unavená,ale to je ten životný štýl rýchly.. Čas ubieha tak strašne rýchlo, keby mal deň aspoň 32 hodín...

Vaše meno:

Iveta Moravčíková

Iveta Moravčíková

06.05.2017 10:27

dakujem kolko krát si človek ani neuvedomí, že mu nejaký vitamín chýba

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

07.05.2017 20:53

Snazim sa jest vsetky vitaminy ale niekedy to nejde....

Vaše meno:

Anna Kralovičová

Anna Kralovičová

08.05.2017 17:09

Tak som zasa múdrejšia. Už budem vedieť, čo mi chýba.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE