Stáva sa vám, že často zabúdate, nedokážete sa niečo naučiť a keď by ste sa mali najviac sústrediť, ste mysľou úplne niekde inde? Toto sú typické príznaky neschopnosti alebo poruchy koncentrácie.
V ľahšej forme sa tento problém dotýka mladých študentov, ktorí sú zahltení množstvom úloh a učenia. Ak si nevedia správne rozvrhnúť svoj čas, učenie je neefektívne.
Výnimkou však nie sú ani pracujúci, najmä tí, ktorí sa musia spoľahnúť len na svoju hlavu. Zodpovednosť, úlohy od nadriadených a najmä stresujúce termíny dokážu aj silného človeka vyviesť z rovnováhy a pozornosti.
Odporúčame prečítať: Trpíte nízkym tlakom a závratmi? Toto vám zaručene pomôže!
Príčinou nie je len stres
Ťažšie poruchy koncentrácie sú väčšinou spojené s inými, napríklad poruchou pamäte, správania alebo emócií. Jednou z príčin môže byť aj poranenie mozgu alebo duševná choroba či depresia. Teraz sa však budeme venovať ľahším poruchám pozornosti a učenia.
Psychickou príčinou neschopnosti koncentrácie je vnútorný konflikt, kvôli ktorému sa nedokážete upokojiť a teda ani sústrediť. Ak budete so sebou spokojní, všetko pôjde hneď jednoduchšie. Fyzická príčina spočíva v nedostatku kyslíka a výživných látok pre mozog, čo môže byť ovplyvnené aj zlou stravou.
Odporúčame prečítať:Čo robiť, ak nás trápi žlčník?
5 RÁD PRE LEPŠIU KONCENTRÁCIU:
1. Stanovte si denné ciele
Ak máte naplánovaných priveľa vecí, väčšinou ich všetky nestihnete urobiť.
Potom ste so sebou nespokojní, stresujete sa a už vôbec sa nedokážete sústrediť.
Preto si určte len niekoľko podstatných vecí, ktoré je aj reálne stihnúť bez stresu a nedovoľte svojej mysli zatúlať sa. Nezabúdajte na prestávky, najmä pri učení.
Odporúčame tiež: Ako na to... Ísť na veci s mierou
2. Konzumujte polysacharidy
Mozog je vyživovaný najmä krvným cukrom. Túto potrebu však nemôžeme nahradiť len jednoduchými cukrami zo sladkostí. Je pravdou, že zdvihne hladinu krvného cukru rýchlo nahor a my sa cítime plní energie.
Vďaka inzulínu však jeho hladina rapídne klesne, dokonca až pod pôvodnú hodnotu, a preto sme zakrátko unavení a vyčerpaní.
Polysacharidy (zložené cukry) sú obsiahnuté napríklad v ryži, chlebe, zelenine, či cestovinách.
3. Doplňte vitamíny B-complexu
Konkrétne thiamín (B1), riboflavín (B2), pyridoxín (B6), cholín (B8) a kobalamín (B12) pomáhajú zvyšovať koncentráciu a pozornosť.
Každý má v našom tele špecifickú a veľmi dôležitú úlohu. Nedostatok vitamínov B vedie k únave, depresiám, podráždenosti a zlej pamäti. Väčšinu z nich nájdeme v mliečnych výrobkoch, najmä v probiotických jogurtoch, vajciach, zelenine a strukovinách.
Odporúčame tiež: Objavte tajomstvo zdravého stravovania
4. Neučte sa s plným žalúdkom
Plný žalúdok potrebuje na trávenie krv, ktorú odoberá mozgu. Hladinu cukru stúpa a klesá, a to zaťažuje náš mozog, ktorý nedokáže pracovať naplno. Vôbec nie je zlé, ak by ste si poobede chvíľku pospali.
Samozrejme, nie každý by sa zobudil oddýchnutý, najmä ľudia s nízkym tlakom majú tendenciu upadnúť do hlbokého spánku. Oddych po jedle je však potrebný.
5. Vyskúšajte senovku grécku (trigonellu)
Táto bylina sa aj v minulosti používala na zvýšenie telesnej a duševnej výkonnosti.
Obsahuje už vyššie spomínaný vitamín B8, ktorý pomáha pri procese myslenia, lebo zvyšuje látkovú premenu v mozgu.
Okrem toho má veľa iných pozitívnych účinkov. Na trhu sa dá kúpiť vo forme kapsúl, sušených lístkov, používa sa na obklady svalov alebo ako čaj.
Odporúčame tiež: 5 rád ako sa nestať workoholikom
Shutterstockphotos.com