Úpal počas leta nie je žiadnou výnimkou! Aké sú jeho príznaky?

Aj keď o pravom lete ešte hovoriť nemôžeme, stúpajúca vonkajšia teplota je náznakom toho, že sa toto obľúbené obdobie k nám blíži. Leto si každý rok užívame plnými dúškami, a to buď niekde pri vode alebo v tieni. Pri pobyte na slnku platia isté pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať. V prvom rade hovoríme o ochrannom kréme, ktorý na našej pokožke vytvára bariéru pred pôsobením škodlivých slnečných lúčov. V druhom rade netreba podceňovať pokrývku hlavy, ktorá nás môže ochrániť pred vznikom úpalu. Počas letných mesiacov tiež netreba zabúdať na pravidelný pitný režim – platí, že fľašu s vodou by sme mali mať vždy pri sebe.

Kým niektorí si leto a horúčavy doslova užívajú, iní skôr dúfajú, že toto teplé obdobie skončí tak rýchlo, ako prišlo. Leto a vysoké vonkajšie teploty sú totižto veľkým rizikom a záťažou pre náš organizmus. Extrémne vysoké teploty môžu spôsobovať kolapsové stavy a dokonca aj úpal, ktorý si netreba mýliť s úžehom či prehriatím organizmu. Značné problémy môžu tropické teploty spôsobovať u ľudí s kardiovaskulárnymi ochoreniami, vysokým krvným tlakom či hormonálnymi ochoreniami.

príznaky úpalu

Zdroj: Shutterstock®

Čo je úpal?

Za normálnych okolností sme schopní vyrovnať sa s teplotnými rozdielmi a predovšetkým s vysokou vonkajšou teplotou, a to prostredníctvom termoregulačného systému a potných žliaz. Potné žľazy vylučujú pot, ktoré celý organizmus ochladzujú. Avšak v prípade úpalu, je to trošku inak. Úpal je totižto stav, pri ktorom zlyhávajú termoregulačné systémy nášho organizmu, v dôsledku čoho dochádza k postupnému prehriatiu organizmu. Pri úpale telo vytvára väčšie množstvo tepla, než ho vydáva. Stúpa tak telesná teplota, krvný tlak klesá a dochádza k zhoršeniu okysličenia tela a jeho prekrvenia. Ak postihnutému nie je podaná prvá pomoc, úpal môže spôsobiť trvalé poškodenie zdravia alebo v krajných prípadoch môže byť príčinou úmrtia.

Hlavné príčiny vzniku úpalu

Úpal je najčastejšie spájaný s pobytom na slnku počas vysokých vonkajších teplôt. No medzi príčiny vzniku úpalu môžeme zaradiť aj:

  • pobyt v uzavretej miestnosti s vysokou teplotou vzduchu
  • pobyt v prostredí s vysokou vlhkosťou vzduchu (telo sa tak nemôže ochladzovať odparovaním potu)
  • masové akcie (koncerty, športové podujatia,...)
  • cestovanie neklimatizovaným dopravným prostriedkom
  • nedostatočný príjem tekutín alebo dehydratáciu
  • tesné a málo vzdušné oblečenie
  • zvýšenú námahu predovšetkým v uzavretých miestnostiach

Zaujme ťa: Levanduľa lekárska sa nestratí v žiadnej domácnosti: Ani nevieš, ako ti pomôže

ako sa úpal prejavuje

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa úpal prejavuje?

Medzi typické príznaky úpalu patrí:

  • vysoká horúčka – aj nad 41 °C
  • suchá a červená pokožka
  • postihnutý sa nepotí, v dôsledku čoho sa organizmus prehrieva
  • únava a slabosť
  • závrate a bolesť hlavy
  • zrýchlený dych a tep
  • znížený krvný tlak

Ak postihnutému nie je podaná prvá pomoc, môže sa tiež prejaviť dezorientácia, svalové kŕče a v krajných prípadoch môže dôjsť k strate vedomia a zástave srdca. Odborníci preto pred úpalom varujú a v prípade akýchkoľvek príznakov odporúčajú bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Prvá pomoc pri úpale

Okrem samotných príznakov úpalu je vhodné vedieť aj to, čo na úpal pomáha. Lekári uvádzajú, že hlavnou zásadou pri úpale je postupné ochladzovanie organizmu. To však neznamená, že postihnutého by ste mali „hodiť“ do ľadovej vody a nechať ho schladiť. Skôr než by ste mu pomohli, mohli by ste mu spôsobiť šok. Najlepšie je postihnutému prikladať studené obklady na zápästie, členky, zátylok a na slabiny. Vhodné je aj sprchovanie vlažnou vodou a v prípade potreby uloženie človeka do stabilizovanej polohy. Pri úpale je tiež potrebné telo hydratovať a dopĺňať tekutiny. Teplotu je vhodné zraziť pomocou antipyretík.

Úpal u dieťaťa je možné liečiť rovnakým spôsobom, ako pri úpale u dospelého človeka. Studené obklady spolu s pitným režimom hrajú prím a rovnako aj lieky na zníženie vysokej horúčky.

Neprehliadni: Kvasená zelenina je chutná a pomôže i zdraviu. Ako ju pripraviť doma?

ako predísť úpalu

Zdroj: Shutterstock®

Ako predchádzať vzniku úpalu

  • ODEV – noste voľnejšie oblečenie vyrobené zo vzdušnejšieho materiálu. Počas leta preferujte kúsky vo svetlejších farbách.
  • SLNEČNÁ OCHRANA – chráňte pokožku pred spálením prostredníctvom ochranných krémov. Nepodceňujte ani pokrývku hlavy či slnečné okuliare.
  • ALKOHOL – počas letných mesiacov je vhodné vyhýbať sa alkoholickým nápojom, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu organizmu či ovplyvniť telesnú reguláciu tepla.
  • HYDRATÁCIA – pite veľa vody, aby vaše telo zostalo hydratované.
  • FYZICKÁ AKTIVITA – počas letných dní je vhodné vyhýbať sa zvýšenej fyzickej aktivite a namáhavej činnosti. Ak sa chystáte cvičiť, naplánujte si tréning na chladnejšie časti dňa (skoro ráno alebo neskôr večer).

V poslednom rade je potrebné vedieť rozlíšiť úpal od úžehu. Príznaky sú totižto podobné, avšak úpal je spôsobený vysokými teplotami – prehriatím organizmu, kým úžeh spôsobuje priame slnečné žiarenie a dlhý pobyt na slnku.

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

14.06.2021 07:27

Zaujímavé informácie.

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

15.06.2021 14:13

Zatiaľ som ho nemala,ale ani nechcem mať. Nepríjemné

Vaše meno:

Miška Hazuchová

Miška Hazuchová

17.06.2021 12:49

Nie je to žiadna sranda
Moja kamarátka mala a nezávidela som jej teda

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE