Dopriať si posledné jedlo dňa o piatej hodine večer, ak si do postele líhame pred polnocou, nie je veľmi vhodné, no zároveň môže mať negatívny vplyv i napchávanie sa tesne pred spaním. O koľkej hodine si teda dopriať niečo pod zub? Večeru by sme si ideálne mali dopriať tak 3 až 4 hodiny pred spánkom. Dôležité je však zamyslieť sa i nad tým, čo si na tanier servírujeme. Kým niektoré potraviny sú úplne bezproblémové a môžu dokonca prispieť k pokojnejšiemu spánku, iným by sme sa vo večerných hodinách mali skôr vyhýbať. A to sú pritom mnohé z nich telu prospešné a vítané v našich jedálničkoch, no skôr by sme si na nich mali pochutnávať počas dňa. Tak sa poďte pozrieť spolu s nami na to, čo by sme pred spánkom konzumovať nemali.
Smažené a mastné jedlá
Asi vás neprekvapí, že prvými na zozname toho, čo by sme nemali jesť vo večerných hodinách, sú smažené, tučné a veľmi mastné jedlá. Samozrejme, z konzumovania takýchto jedál nebude naše telo nikdy nadšené, no ak si ich doprajeme raz za čas, je to v poriadku. Teda minimálne v tom prípade, ak si takýto pokrm nenaservírujeme o 10-tej hodine večer. Spracovanie smažených a mastných jedál je pre náš tráviaci trakt neľahkou úlohou. Pri trávení takýchto pokrmov neraz dochádza k zvýšenej produkcii tráviacich štiav a kyselín. Konzumáciou ťažkých jedál vo večerných hodinách si môžete ľahko spôsobiť tráviace ťažkosti, pálenie záhy i nepokojný spánok.
Odporúčame: Ocot ako liek: Neuveríš, s čím všetkým ti pomôžu octové podkolienky!
Pikantné pokrmy
Veľmi podobne sú na tom i pikantné a korenisté pokrmy či rozličné štipľavé omáčky, ktoré mnohí milujú a iní zase nenávidia. Známe sú viaceré pozitívne účinky pikantných jedál na zdravie človeka. Vedeli ste napríklad o tom, že ľuďom pravidelne konzumujúcim jedlá s čili či kurkumou hrozí o niečo nižšie riziko vzniku krvných zrazenín? Ak však aj milujete pikantné jedlá a nemáte s nimi najmenší problém, vo večerných hodinách na ne radšej zabudnite. Hoci si takto „nakopnete“ metabolizmus, môžete zároveň uškodiť pokojnému spánku.
Čokoláda
Horká čokoláda je veľmi zdravá a má pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Je zdrojom antioxidantov, priaznivo ovplyvňuje stav ciev a dokonca potláča stres. Obsahuje však zároveň kofeín, čo je výrazný stimulant centrálnej nervovej sústavy. Ľahko tak môže vzniknúť problém so zaspávaním. Kocku kvalitnej čokolády s vysokým podielom kakaa si preto doprajte radšej počas dňa, ideálne pred cvičením či počas práce alebo učenia. Dobrou voľbou však nie je ani mliečna čokoláda, ktorá je navyše plná cukru.
Pozri aj: Olej z melónových jadier urobí s pleťou hotové zázraky: A to nie je všetko!
Sušené ovocie
Na tomto zozname nesmie chýbať ani sušené ovocie, ktoré môžeme označiť za vítanú súčasť zdravého jedálnička. Je plné vitamínov, no zároveň aj vlákniny a prírodných cukrov, ktoré však naše telo vo večerných hodinách až tak veľmi nepotrebuje. Najmä nadmerným príjmom vlákniny si môžeme ľahko spôsobiť nadúvanie. Sušené ovocie je však veľmi vhodné napríklad na raňajky. Skvelo ochutí ovsenú kašu. Rovnako si ho môžete dopriať ako sladký olovrant namiesto inej nezdravej sladkosti.
Čipsy
Čipsy nie sú ani tak potravinou, ktorú by sme si normálne dopriali na večeru, no často nám na ne zostane ešte miesto po večeri. Určite i mnohí z vás obľubujú pochutnávanie si na zemiakových lupienkoch, kým v televízii beží obľúbený film. Opäť však hovoríme o mastnom pokrme, ktorý má negatívny vplyv na náš spánok. Čipsy sú navyše rovnako kalorické. Lepšie neurobíte, ani keď si vytiahnete balík slaných praclíkov, paličiek, chrumiek či orieškov. Všetky tieto pochúťky sú často plné soli, ktorá ma negatívny vplyv aj na krvný tlak. Vhodnejšou alternatívou sú domáce pukance.
Cestoviny
Cestoviny sú dozaista obľúbeným pokrmom mnohých z nás. Ide totiž o veľmi variabilnú potravinu, ktorá sa dá pripraviť na množstvo spôsobov. Cestoviny navyše predstavujú jedlo, ktoré je hotové raz-dva. Zároveň sú však plné sacharidov. Tie radíme k základným zložkám potravy a sú pre nás zdrojom energie, no vo večerných a nočných hodinách ich opäť až tak nepotrebujeme. Tu ešte veľmi záleží i na tom, ako sú cestoviny pripravené. Ak si totiž na tanier naservírujeme poriadnu dávku chutných syrových cestovín s opečenou slaninou, razom ide o tučné a ťažké jedlo, ktorým naše telo pred spánkom nepotešíme.
Alkohol a káva
Nakoniec sa môžeme pozrieť i na to, čo by sme pred spánkom nemali piť. Asi vás neprekvapí fakt, že ruky preč by sme mali dať najmä od kávy aj alkoholu. Nápoje s obsahom alkoholu sú nielen opäť vysokokalorické, ale môžu výrazne prispievať k rozvoju problému s nočným potením. Po ich nadmernej konzumácii sa ani zďaleka dostatočne nevyspíme a ráno sa budeme cítiť hocijako, len nie oddýchnuto. Káva zase obsahuje kofeín, ktorý zvyšuje tlak a povzbudzuje nervovú sústavu, čo pred spánkom vôbec nie je žiaduce. Ideálne je dopriať si skôr upokojujúci bylinný čaj.
Pozri aj: Odborníci radia: Najlepšie potraviny pre kĺby, aby nevŕzgali a neboleli