September je jeden z najzaujímavejších mesiacov v roku. Nielenže začína školský rok a končí sa leto, ale celý tento mesiac prebiehajú oslavy v každom jednom meste. Vinobranie – oslava vína je obľúbená akcia nielen na Slovensku, ale aj u našich českých bratov. Milovníci vína môžu ochutnať čerstvý burčiak, mladé víno, chutné hrozno, potešiť žalúdok husacinou, lokšami, pagáčmi, závinmi a všakovakými dobrotami.
Hlavným symbolom septembra je teda hrozno a práve o ňom vám dnes prinesieme zaujímavé informácie. Každý ho má rád, niektorí preferujú zelené, iní červené a nájdu sa aj takí, ktorí zjedia iba to bez kôstok, respektíve semien. Ale viete, čo všetko sa skrýva v jeho bobuliach? Pochutnajte si na lahodnom burčiaku a zistite, prečo je hrozno jedno z najzdravších ovocí!
Vinobranie – oslava vína aj zdravia
Hrozno ako jedno z mála ovocí, ktoré chutí naozaj každému, je nielen chutné, ale aj zaujímavé. Šťavnaté, lahodné, trochu kalorické a pritom plné antioxidantov. Pomerne zvláštna kombinácia, však? Hrozno bolo už v starovekom Grécku spájané s bohom vína Dionýzom, ktorý bol známy svojimi bohatými oslavami. Niečo podobné sa zachovalo dodnes, i keď mnoho z nás ani nevie, prečo. U nás sa tieto slávnosti spájajú s dožinkami, čiže s obdobím ukončenia poľnohospodárskych prác a oznámením gazdovi o ich skončení. No oslavy a lahodné víno nie sú to jediné, čo vďaka hroznu máme.
Každá bobuľka hrozna v sebe obsahuje veľké množstvo vitamínov A, C, B6 a kyseliny listovej. Obsahuje tiež dôležité minerály, ako je draslík, vápnik, železo, fosfor, horčík a selén. Hrozno obsahuje flavonoidy, ktoré sú veľmi účinné antioxidanty, môžu znížiť škody, spôsobené voľnými radikálmi a starnutím buniek. Práve vďaka tejto dávke zdravých látok je hrozno dobrým pomocníkom pri liečbe rôznych ochorení, viete ktorých?
Neprehliadni: Acai: Zázračná bobuľa alebo škandalózny klamár?
Od astmy až po rakovinu
Hrozno je veľmi vhodné pre ľudí, ktorí trpia astmou - dokáže totiž zvýšiť vlhkosť v pľúcach. Zrelá hroznová šťava sa odporúča piť pri migréne. Ak vás potrápi, dajte si nalačno ráno nekoncentrovanú šťavu. Hrozno je taktiež veľmi účinné pri prekonávaní zápchy. Je považované za preháňadlo, pretože obsahuje organické kyseliny, cukor a celulózu. Túto vlastnosť pozná asi každý milovník burčiaku.
Ďalšími pozitívnymi vplyvmi na naše telo sú:
-
účinne chráni srdcovo-cievny systém
-
znižuje tvorbu LDL cholesterolu (zlého) a zvyšuje tvorbu tzv. dobrého HDL cholesterolu
-
znižuje krvný tlak
-
bráni nadmernej zrážanlivosti krvi (prevencia trombózy)
-
pozitívne pôsobí na pružnosť ciev
-
spomaľuje rast rakovinových buniek
-
aktivizuje regeneráciu zdravých buniek
-
prečisťuje močové cesty a obličky
-
neutralizuje vylučovanie histamínu
-
znižuje riziko demencie (Alzheimerova choroba)
-
zmierňuje únavu a depresiu
-
zlepšuje peristaltiku čriev (mierne preháňadlo)
-
napomáha pri obnove kolagénového vlákna, pružnosti pokožky, čím zabraňuje predčasnému starnutiu
Červené alebo biele?
Ak sa pýtate, ktorá farba hrozna je pre telo najzdravšia, tak všetky rovnako. Či už zelené, červené alebo ružové, hrozno obsahuje všetky vynikajúce látky, ktoré sú veľmi účinné aj pri strese, únave a vyčerpaní. Do tela vďaka nemu dostanete zdravší variant cukru – hroznový cukor a nielenže vám dodá energiu, ale aj odláka pozornosť od nezdravých sladkostí. I keď malý rozdiel medzi jednotlivými farbami existuje.
Biele, žlté a zelené hrozno je vhodnejšie pre lepšiu funkciu žalúdka, pečene, obličiek a pokožky. Tmavšie odrody sú, naopak, prospešnejšie pre ľudí, ktorí majú astmu či iné problémy s dýchaním. Dá sa povedať, že červené odrody majú o niečo viac antioxidantov a odporúčajú sa konzumovať ľuďom s cievnymi problémami a tiež sú vhodné ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení. Tip: Okrem „odštipkávania“ jednotlivých bobúľ ho môžete vyskúšať pridať aj do šalátov, koláčov alebo k syru. Snažte sa neodstraňovať šupku, pretože práve tá je zdrojom mimoriadne silného prírodného antioxidantu - resveratrolu.
Odpadneš: Hroznový džús: Čo všetko v sebe ukrýva? Je to neuveriteľné!