Zádery na nechtoch nám na kráse našich rúk určite nepridávajú. Tieto drobné ranky sú navyše často bolestivé a ľahko sa zapália. Za ich opakujúcim sa výskytom môže byť nedostatok vitamínov i nevhodná či nedostatočná starostlivosť o nechty.
Tento kozmetický problém však vôbec nie je náročné dostať pod kontrolu. Zádery tou správnou technikou jednoducho odstránite a prevenciou zabránite opätovnému vzniku. Prezradíme vám, ako na to! Pomôže pravidelná manikúra či špeciálne nožničky? Všetko dôležité zistíte v článku!
Nepríjemné zádery okolo nechtov – prečo vznikajú?
Záder je drobná ranka v okolí nechtov, ktorá vzniká pri natrhnutí malého kúsku kože z odumretej časti pokožky. Na tomto mieste je koža zraniteľnejšia a má slabú tukovú vrstvu, ktorá by ju chránila. Taktiež má silný sklon k vysušovaniu, čo môže byť jednou z príčin vzniku záderov.
Suchá pokožka nechtov a prstov je totiž náchylnejšia na poškodenie. Zádery nie sú vážnym zdravotným problémom, no sú o to nepríjemnejšie. Do rany sa môžu dostať nečistoty, oblasť okolo nechtov začne hnisať a bolieť. Hojenie záderov je často zdĺhavé, pretože rukami neustále niečo robíme, a tak si môžeme oblasť okolo nechtov opätovne poškodzovať.
Medzi ďalšie príčiny vzniku záderov patrí aj nedostatok vitamínu B alebo veľmi častý zlozvyk, a to obhrýzanie nechtov. Nechtovej kožtičke neprospieva ani nadmerné máčanie vo vode s mydlom, saponátom či inými chemikáliami, ktoré môžu v konečnom dôsledku pokožku opäť vysušovať.
Zádery tiež môžu vznikať v dôsledku nedostatku vitamínov. Hovoriť môžeme najmä o deficite vitamínov, ako je vitamín C, D alebo vitamíny skupiny B. Pozor však aj na príjem minerálov a stopových prvkov. Zádery totižto môžu vznikať aj pri nedostatku železa v organizme.
Bude vás zaujímať: Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk
Ako ošetriť zádery?
Záder je potrebné ošetriť hneď, ako ho spozorujete. Iba tak zabránite tvorbe ďalších a vyhnete sa skutočne bolestivým a zapáleným záderom. Pred ošetrením a odstránením odumretej časti pokožky ponorte ruky do vlažnej vody s trochou oleja. Použiť môžete napríklad olivový či kokosový olej. V kúpeli nechajte ruky a nechty zmäkčovať aspoň 15 minút.
Následne si pripravte nožničky alebo klieštiky, s ktorými zádery jemne zastrihnete. Pred strihaním je vhodné nástroje ešte dezinfikovať, znížite tak riziko vzniku prípadnej infekcie. Po tom, ako ste vyčnievajúcu kožtičku dôkladne a hlavne opatrne odstránili, umyte si ruky a postihnuté miesto ešte vydezinfikujte.
Na osušenú pokožku naneste antibakteriálny alebo iný krém. Dôkladne namažte hlavne oblasť nechtov. Nakoniec môžete použiť aj kozmetické rukavice.
Účinní pomocníci pri záderoch na nechtoch
Ak vás trápi skutočne veľký a zle hojaci sa záder, prelepte ho na noc alebo pri práci náplasťou. Tú pravidelne vymieňajte a vždy boľavé miesto dezinfikujte a hydratujte krémom či olejčekom. Pokožku je potrebné nechať aj dýchať, ale v prípadoch, kedy by ste si oblasť záderu mohli ešte viac poškodiť, je vhodné ochrániť ju práve spomínanou náplasťou.
Voľte skutočne výživné a hutné krémy, napríklad s vitamínmi A aj E alebo s arganovým olejom. Hojeniu poranenej pokožky napomáha i známa kalciová masť. Ďalšími pomocníkmi pri liečbe záderov sú aj bylinky. Vyskúšajte rôzne bylinné odvary na ošetrenie zapálenej kožtičky nechtov.
Veľmi účinné sú odvary z nechtíka lekárskeho, harmančeka, repíka či šalvie. Nezabúdajte, že o pokožku sa musíte starať i zvnútra. Doprajte telu dostatok vápnika, magnézia a zinku, a tiež vitamínov B a C.
Odporúčame: Starostlivosť o pleť pod lupou: Účinky kyselín v kozmetike
TIP: Avokádová maska pre nechty
Avokádo je skvelé nielen na výrobu domácich masiek na pleť alebo vlasy, ale potešiť takouto maskou môžete aj nechty. Kúsoček avokáda roztlačíme na kašu a pridáme pár kvapiek rastlinného oleja, napríklad avokádového, olivového alebo mandľového.
Nanesieme do okolia nechtov, premasírujeme a necháme pôsobiť 10 minút, potom zmyjeme a ruky nakrémujeme. Maska okolie nechtov hydratuje a zjemní. Nezabúdajte opakovať pravidelne.
Výživa pre nechty zvnútra
Správna výživa, resp. zdravá strava, hrá kľúčovú úlohu v udržiavaní zdravej pokožky a nechtov. Vitamíny a minerály, ktoré podporujú zdravie kože, by mali byť pravidelnou súčasťou vášho jedálnička:
- Vitamín C: Tento vitamín podporuje tvorbu kolagénu, ktorý je dôležitý pre silnú a pružnú pokožku. Nachádza sa v citrusových plodoch (pomaranče, grapefruity), jahodách, brokolici, a paprike.
- Vitamín D: Dostatok vitamínu D pomáha udržiavať zdravie kožných buniek a podporuje imunitný systém. Nájdete ho v tučných rybách (losos, makrela), vajíčkach, a obohatených mliečnych výrobkoch. Slnečné svetlo je tiež dôležitým zdrojom vitamínu D, preto je dobré stráviť každý deň aspoň niekoľko minút na slnku.
- Vitamíny skupiny B: Tieto vitamíny, najmä biotín (vitamín B 7) a niacín (B3), sú nevyhnutné pre zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Biotín nájdete v potravinách ako sú orechy, vajcia, celozrnné obilniny a strukoviny. Niacín je obsiahnutý v kuracom mäse, tuniaku, a celozrnných výrobkoch.
- Železo: Nedostatok železa môže viesť k suchosti pokožky a tvorbe záderov. Bohatými zdrojmi železa sú červené mäso, špenát, strukoviny a tofu. Pre lepšiu absorpciu železa z rastlinných zdrojov je vhodné kombinovať ich s potravinami bohatými na vitamín C.
- Zinok a magnézium: Tieto minerály podporujú hojenie kože a udržujú zdravú kožnú bariéru. Zinok nájdete v orechoch, semienkach, morských plodoch a celozrnných obilninách. Magnézium je bohaté v zelenej listovej zelenine, orechoch, a celozrnných výrobkoch.
Bude ťa zaujímať: Najväčšie chyby pri upratovaní!
Prevencia vzniku záderov
Ako sa dá minimalizovať tvorba záderov? Na to, aby ste sa záderov zbavili natrvalo, nestačí ich len ošetriť a nechať doliečiť. Je najmä potrebné predchádzať ich vzniku, a to zabezpečíte iba dostatočnou starostlivosťou o ruky a nechty. Najdôležitejšie je vyhýbať sa hlavným príčinám vzniku záderov.
- Je potrebné nezabúdať na hydratáciu a neobhrýzať si nechty.
- Pracujete s chemikáliami alebo čistiace prostriedky? Pri práci s chemikáliami použite rukavice.
- Ak na odstránenie laku na nechty používate acetón, vždy si potom dôkladne umyte a nakrémujte ruky.
- Nezabúdajte tiež na pravidelné zatláčanie nechtovej kožtičky kozmetickou špachtličkou či drievkom.
- Každý deň doprajte svojim nechtom olejček, ideálne pred spaním. Vtedy je schopnosť regenerácie pokožky ešte vyššia.
- Aspoň raz za týždeň pripravte nechtom poriadny zábal. Použiť môžete hutný krém i olivový či kokosový olej. Ruky následne vložte do textilných rukavíc alebo vlhkého uteráka a nechajte pôsobiť pol hodinu.
- S ošetrením nechtov vám môžu pomôcť i profesionáli. Rozhodne urobíte dobre, ak raz za mesiac zájdete do salóna a necháte si urobiť manikúru.
Pozor na zápal nechtov – aké sú príčiny zápalu nechtov?
Zápal nechtov, známy ako paronychia, je infekcia alebo zápal tkaniva okolo nechtu na prste ruky alebo nohy. Tento stav môže byť spôsobený baktériami, kvasinkami alebo inými mikroorganizmami, ktoré preniknú pod kožu okolo nechtu. Môže byť akútny, čo znamená náhly a krátkodobý, alebo chronický, čo je dlhodobý problém.
Medzi hlavné príznaky patrí začervenanie, opuch a bolesť okolo nechtu, pričom môže byť prítomný aj hnis, najmä pri bakteriálnej infekcii. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k zmene tvaru nechtu alebo odlupovaniu kože v jeho okolí.
Zápal nechtov často vzniká v dôsledku zranenia kože okolo nechtu, ako je napríklad štiepenie kože pri manikúre alebo hryzenie nechtov. Rizikovým faktorom je aj pravidelné vystavenie vlhkosti, ktoré môže oslabiť ochrannú bariéru kože, a nosenie tesných alebo nevhodných topánok, ktoré tlačia na nechty.
Článok aktualizovaný 26.8.2024