Pokračujeme v poznávaní neznámeho exotického ovocia, ktoré má navyše množstvo pozitívnych účinkoch pre naše telo. Tento krát je to sladké karibské ovocie manilkara zapota, ktorú môžeme nazvať aj sapodilla alebo sapota.
Existuje viacero druhov tohto tropického ovocia, ktoré sa líšia tvarom plodu, farbou jeho šupky a chuťou. Plod manilkary zapota je veľký 5-10 cm, šupka má hnedú alebo hnedočervenú farbu, dužina plodu je svetlooranžová a vnútri sa nachádzajú čierne zrniečka, ktoré sú však nejedlé. Ich konzumácia by nám mohla spôsobiť tráviace ťažkosti. Zrelý plod manilkary by mal chutiť ako sladké hrušky s karamelom, takže kto je na sladké ovocie, určite by mal manilkaru vyskúšať.
Odporúčame prečítať: Magické ovocie NONI z ostrova Tahiti
Chicle – prírodná guma z manilkary
Strom sapodilly dorastá v karibskej oblasti až do výšky 15 metrov, ale rastie aj v podobe nízkeho kra a môžeme ho pestovať dokonca aj v kvetináči. Plody môžu z diaľky pripomínať kiwi, ale na rozdiel od neho je ich povrch hladký. Tiež sa niekedy prirovnávajú k malému zemiaku, no v porovnaní s ním majú hrubšiu šupku a, samozrejme, mäkkú dužinu.
Okrem plodu, z ktorého konzumujeme iba dužinu, má strom manilkary aj iné využitie. Pod kôrou sa nachádza tekutá biela látka, z ktorej sa vyrába materiál podobný latexu – preto sa aj manilkara volá gumová. Tento významný produkt sapoty sa volá chicle, je to prírodná guma, z ktorej sa tradične vyrábajú napríklad žuvačky.
Manilkara a jej pozitívne účinky
Ako každé ovocie, aj manilkara v sebe ukrýva rôzne vitamíny a telu prospešné látky, ktoré nám môžu pomôcť pri mnohých ťažkostiach. Vďaka veľkému množstvu cukrov je dobrým zdrojom energie, ale napriek tomu ju môžeme konzumovať aj počas diéty, avšak netreba to s ňou preháňať. Obsahuje tiež veľké množstvo vitamínu C, a tak má detoxikačné účinky, podporuje imunitný systém a je prevenciou vzniku rakoviny.
Odporúčame prečítať: Exotické hadie ovocie - SALAK
Pomáha aj nášmu tráviacemu traktu. Obsahuje polyfenoly, ktoré majú sťahujúce účinky, preto je vhodné toto ovocie konzumovať pri hnačke. Celkovo podporuje trávenie, prečisťuje tráviaci trakt a urýchľuje metabolizmus. Okrem týchto účinkov pomáha znižovať cholesterol a je prevenciou proti anémii. Čo sa týka hľadiska krása, podporuje rast vlasov a nechtov.
Ako ju konzumovať a skladovať
Najčastejšie sa manilkara konzumuje v surovom stave. Môžeme ju skladovať niekoľko dní v chladničke alebo plody zmraziť a takto vydrží asi mesiac. Toto ovocie môžeme pridať napríklad do smoothie, jogurtu, milkshake-u alebo do ovocného šalátu. Dá sa však tepelne spracovať napríklad ako džem alebo želatína.
Odporúčame prečítať: Kalisia voňavá - elixír života
Môžeme z nej upiecť koláč, urobiť sorbet či krémové souflé a dokonca ju môžeme aj smažiť. Ako vidíte, má naozaj mnohostranné využitie a každý si z nej môže vykúzliť niečo pre seba. Preto, ak budete mať možnosť, určite ju vyskúšajte.
Shutterstock.com