Určite ste to už niekedy zažili – vaše prsty na rukách zrazu pripomínajú skôr malé klobásky a prstene z nich nie a nie dolu. Potom musíte pristupovať k najrôznejším, ba priam krkolomným opatreniam, pomocou ktorých dáte zaseknuté šperky dole z prstov. Ak mávate opuchnuté prsty na rukách len príležitostne, zrejme sa niet čoho obávať.
Ak sa však tento problém opakuje, dokonca zhoršuje, mali by ste s tým niečo robiť. Vždy je najdôležitejšie problém konzultovať s lekárom, ktorý určí, či za problémom nie je vážnejšia príčina. Čo všetko môže spôsobiť opuch ruky a prstov?
Možné príčiny opuchnutých prstov a rúk:
1. Opuch ruky z tepla
Väčšina príčin, prečo opuch prstov na rukách vlastne vzniká, je celkom neškodných a naliatie vašich prstov pravdepodobne čoskoro pominie. Daktilitída, ako sa takýto opuch spôsobený zápalom nazýva odborne, však môže prameniť aj z vážnejších problémov.
Ak sa bavíme o tých neškodnejších príčinách, väčšinou ide o opuch kvôli extrémnym horúčavám, čo sa dá ľahko zmierniť ľadovým obkladom. Opuch však zapríčiňuje aj príliš veľa soli, ktorú ste prijali do svojho organizmu prostredníctvom potravy. Slané jedlá zadržiavajú v tele viac vody, čo sa môže prejaviť práve ako takzvané klobáskové prsty. V tomto prípade stačí, ak si budete príjem sodíka pozorne strážiť – príliš veľa soli totiž škodí, a to nie len prstom, ale aj obličkám a celkovo nášmu telu.
Zaujme ťa: Magnéziový olej - najlepší spôsob, ako si doplniť horčík? Zisti viac!
2. Zadržiavanie tekutín v tele
Tento problém môže byť spôsobený širokou škálou rôznorodých príčin, a to napríklad zmenou hormónov, vysokým príjmom soli, sedavým životným štýlom, alebo to môže byť vedľajší účinok niektorých liekov. Ak nestojí za ukladaním vody v tele žiadne ochorenie, často pomôže aj zmena v životnom štýle či podporná terapia bylinnými preparátmi.
3. Zranenie ruky
Po poranení ruky nie je ničím výnimočným, ak sa okrem modrín či bolesti rúk objavia aj opuchy. Napríklad vyvrtnutie, zlomeniny alebo iné poškodenia ruky alebo zápästia môžu spôsobiť opuch v dôsledku zápalovej reakcie tela. Opuchy prstov môžu pokojne poukazovať na zlomený prst, najmä v prípade výskytu veľkej bolesti a obmedzenej hybnosti.
4. Opuchnuté prsty v tehotenstve
Opuchnuté prsty sú typické nielen pre starších ľudí, ale aj pre tehotné ženy. Nalievanie prstov môže totiž súvisieť s diagnózou známou ako preeklampsia, ktorá môže byť v najhoršom prípade smrteľnou ako pre matku, tak aj pre dieťatko.
Táto choroba gravidných žien súvisí s neustálym a nekontrolovateľným zvyšovaním krvného tlaku, ktorý sprevádzajú opuchy rúk a nôh a tiež aj bielkovina v moči. Budúca mamička, ktorá má podozrenie, že by mohla mať preeklampsiu, by mala neodkladne navštíviť lekára.
Otestuj: Ako minimalizovať odpad v domácnosti? Spoznaj zásady zero waste!
5. Degenerácia kĺbov alebo zápal kĺbov ruky
Opuchnutie prstov môže postihovať aj starších pacientov s artrózou, čo je pomerne bolestivé ochorenie kĺbov súvisiace s vyšším vekom. Ak ide o túto príčinu, k opuchnutiu dochádza zväčša hneď zrána. Pridávať sa môže aj stuhnutosť prstov a rúk. Ide o degeneratívne ochorenie kĺbov.
Ďalším dôvodom, prečo vaše prsty opúchajú, môže byť diagnóza menom reumatoidná artritída, ktorá môže na rozdiel od predchádzajúceho ochorenia postihnúť ľudí v akomkoľvek veku. Ide o zápalové ochorenie kĺbov. Toto bolestivé ochorenie kĺbov netreba podceňovať, pretože môže skončiť až pri živote na invalidnom vozíčku.
6. Syndróm karpálneho tunelu
Okrem artrózy a artritídy býva opuchnutie prstov častým prejavom syndrómu karpálneho tunela. Toto ochorenie sa neprejavuje len opuchom, ale aj bolesťou, znecitlivením, stuhnutosťou či nepríjemným svrbením.
Odporúčame: Toto sú najlepšie sladké recepty z lístkového cesta! Ktorý vyskúšaš?
Zdroj: Depositphotos
7. Ochorenie obličiek
Pri opuchoch rôznych častí tela, no najmä rúk, prstov a členkov, musíme spomenúť aj možné zlyhanie obličiek, čo je veľmi vážna diagnóza, pri ktorej dochádza k masívnemu zavodňovaniu organizmu a tvorbe edémov.
8. Zlyhanie iných orgánov
Okrem toho môžu byť opuchnuté končatiny znakom aj zlyhávania niektorých ďalších orgánov v tele. Hovoríme predovšetkým o zlyhávaní srdca, pľúc či pečene. Choroby srdca či pečene môžu ovplyvniť, ako telo reguluje tekutiny, čo môže viesť k opuchom, nielen rúk, ale aj iných častí tela.
Článok aktualizovaný 28.3.2024