Nejakú menšiu či väčšiu izbovú rastlinku nájdeme pravdepodobne v každej domácnosti. Väčšinou nám však interiér zútulňujú skôr zelené rastliny. Mnohé majú nádherné okrasné listy, a to nielen v odtieňoch zelenej, ale často aj žltkastej či bordovej.
Zaujať môžu rôznorodou farebnosťou či štruktúrou listov. Je množstvo rastlín, ktoré skrátka nekvitnú vôbec, alebo len veľmi zriedkavo, prípadne nie sú kvitnúce v našom podnebí.
Je však rovno veľká skupina izbových rastlín, ktoré každého očaria svojimi krásnymi kvetmi. Takéto izbové kvetiny vnesú do priestoru nielen trochu živej prírody a zelene, ale hlavne veľa farieb. Túžite si svoj príbytok nejakou kvitnúcou rastlinkou skrášliť i vy? V tom prípade neváhajte nájsť inšpiráciu v nasledujúcom článku!
Pozri aj: Ako pestovať monsteru? Takto sa jej bude dariť v každej domácnosti!
Cyklámen perzský
Medzi krásne vnútorné kvitnúce rastliny môžeme v prvom rade zaradiť izbový cyklámen perzský, latinsky Cyclamen persicum. Pekné kvietky najčastejšie hýria bielou farbou a potom rôznymi odtieňmi ružovej a bordovej, často sú dokonca dvojfarebné.
Na kvetine však rozhodne nie sú zaujímavé len kvety, ale aj listy. Sú tmavozelené s bledšími ornamentami. Cyklámen hojne kvitne v zimných mesiacoch, vo všeobecnosti od jesene do začiatku jari. Má rad dostatok svetla, no zároveň skôr chladnejšie miesto. Najlepšie sa mu darí pri teplote do 18 °C.
Pozri aj: TOP nenáročná izbová rastlina: Túto zvládne pestovať každý!
Vianočný kaktus
Vianočný kaktus, latinsky Schlumbergera truncata, pochádza z južných oblastí Ameriky. Má rovnako atraktívne kvety a v podstate celý jeho vzhľad je skutočne jedinečný. Charakteristický je svojimi dlhými článkovanými previsnutými stonkami so zárezmi a pichľavými okrajmi.
Na ich koncových častiach sa objavujú najmä v zimných mesiacoch kvety hviezdicovitého tvaru. Majú bielu, ružovú, červenú či fialovú aj oranžovú farbu. Tieto kvety skrášlia váš príbytok počas Vianoc. Vianočný kaktus je nenáročný na pestovanie. Darí sa mu v polotieni. Polievať ho stačí raz za čas, no obľubuje pravidelné kropenie.
Pozri aj: Čo s nazbieranou bazou? Skús netradičný recept na bazový cukor!
Orchidea
V zozname najkrajších kvitnúcich izbových rastlín, samozrejme, nesmie chýbať ani orchidea. Jej kvety sú naozaj skvostné. Orchidey sú rastliny z čeľade vstavačovité, do ktorej patrí mnoho rodov. Napríklad rozšírený rod Phalaenopsis, u nás lišajovec, zahŕňa celé desiatky najrozličnejších druhov týchto prekrásnych kvetín.
Pravdepodobne najrozšírenejšia a veľmi obľúbená je Phalaenopsis amabilis, hovorovo nazývaná aj orchidea motýľokvetá. Bohato kvitne a jej kvety hýria najrozličnejšími farbami.
Rôzne druhy orchideí však majú odlišný tvar kvetov, rozličnú veľkosť a sú jedinečné sfarbením, takže je z čoho vyberať. Orchidea obľubuje dostatok nepriameho svetla a pravidelnú zálievku. Pri správnej starostlivosti vyrvalo kvitne aj niekoľkokrát ročne.
Odporúčame: Nezničiteľná izbová rastlina: Táto prežije, aj keď ju zabudneš poliať!
Antúria
Ak aj u vás platí, že v jednoduchosti je krása, v tom prípade sa rozhodnite pre antúriu, latinsky Anthurium. Antúria má pomerne výrazne kvety srdiečkového tvaru, ktoré sú voskovité a na prvý pohľad vyzerajú ako umelé. Zvyčajne sú červené, taktiež biele, žlté, ružové, niekedy dokonca zelené.
Listy sú rovnako srdiečkovité a tmavozelené. Antúria dokáže kvitnúť i celé týždne. Dorastá do výšky okolo 60 až 100 centimetrov. Má rada dostatok svetla, ľahšiu pôdu, pravidelnú zálievky raz týždenne aj pravidelné kropenie kvôli dostatočnej vlhkosti.
Odporúčame: Sirup z orgovánu zlepší tvoj život: Top 7 účinkov, ktoré sa oplatí poznať!
Kurkumovník dlhý
Doma si ako okrasnú kvitnúcu rastlinu môžete pestovať aj kurkumu, respektíve kurkumovník dlhý, latinsky Curcuma longa. Táto rastlina je známa hlavne vďaka svojmu koreňu. Účinky kurkumy sú ľudstvu známe už od nepamäti. Kurkuma sa využíva ako korenina, prírodné liečivo či farbivo.
No ak obľubujete neobyčajné izbové rastliny, určite si do kvetináča zasaďte práve kurkumovník. Je exotický a má nádherné súkvetia bielej, bordovej či ružovej aj žltkastej farby, taktiež dlhé kopijovité listy. Váš príbytok tiež môže skrášliť Curcuma alismatifolia. Rôzne druhy obľubujú vlhký substrát a dostatok svetla.
Afelandra kostrbatá
Predstavíme si aj afelandru. Opäť sa môžete rozhodnúť pre rozličné druhy. Krásna je napríklad afelandra kostrbatá, latinsky Aphelandra squarrosa. Je mohutnejšieho vzrastu. Jej kvet vyzerá ako klas a je zložený z listeňov a rúrkovitých kvetov, ktoré majú spravidla žltú farbu.
Pri dobrej starostlivosti afelandra kvitne prakticky počas celého roka. Krásne sú však aj jej listy. Sú veľké a tmavozelené, majú voskovitý vzhľad a biele žilky. Túto rastlinu umiestnite na svetlé stanovište. Pravidelným kropením jej zabezpečíte potrebnú vlhkosť.
Senpólia – africká fialka
Kto by nepoznal túto kvitnúcu retro rastlinku, ktorá bola v minulých desaťročiach pestovaná snáď v každej slovenskej domácnosti. Africké fialky sú charakteristické najmä svojimi mäsitými listami, ktoré sú pokryté chĺpkami. Veľkosť, tvar aj farba kvetov závisia od konkrétneho kultivaru.
Doprajte im veľa rozptýleného svetla a zálievku do misky. Senpólie nepolievame zvrchu, pretože zamokrenie listovej ružice vedie k hnilobe alebo nevzhľadným škvrnám.
Ďalšie krásne kvitnúce izbové rastliny:
- bromélie,
-
kalanchoa,
-
begónie,
-
amarylis,
-
gloxínia,
-
akalyfa ,
-
vianočná ruža.
Aktualizovaný článok: 12.5.2023