Bežíte s vetrom o preteky, vlasy zopnuté do chvosta alebo ukryté pod čiapkou, aby vám neprekážali. Asi každá bežkyňa robí to isté. Nájdeme iba pár tých, ktoré majú natoľko krátke vlasy, že im pri športe vôbec neprekážajú. Pozor, nesprávnym účesom si ich môžete zničiť!
Vlasy pri športe predstavujú častý problém, pretože zakrývajú výhľad a pri miernom spotení sa radi lepia, kam len môžu. Napriek tomu, každá športovkyňa by sa mala o svoje vlasy starať omnoho dôkladnejšie, než nešportujúca žena. Prečo? Čo môže našim vlasom škodiť pri obyčajnom behu?
Správny účes je základ
Ak máte dlhé vlasy, určite si neviete predstaviť beh s vlasmi, ktoré by vám lietali po celej tvári a lepili sa na ňu. Na druhej strane, ani voľný vrkoč, ktorý vám poskakuje z jednej strany na druhú, poprípade sa uvoľní, nie je žiadna výhra. Navyše, určite sa pred behom vždy pekne oblečiete a vidina poletujúcich spotených vlasov na začervenanej tvári vás krajšou nespraví. Každá profesionálna bežkyňa bude súhlasiť, že správny účes počas behu je jedným z dôležitých bodov úspechu.
Okrem toho, dobre utesnený "chvost" vás nebude spomaľovať a nebudete musieť niekoľkokrát počas behu zastavovať a robiť si nový. Je preto veľmi dôležité mať vlasy správne zopnuté. Na čo treba pri úprave vlasov dať pozor?
Zaujme ťa: Skvelé tipy a triky: Nauč sa, ako si vypestovať dlhé vlasy!
Iba plastové doplnky
Nielen počas behu, ale aj počas cvičenia vo fitku si voľte plastové doplnky. Gumičky s kovovými časťami môžu vlasy polámať a poškodiť. Navyše vytvoria nevkusný ohyb, ktorý každá z nás neznáša. Práve na tieto chvíle sú vhodné gumičky ala šnúra od telefónu. Vlasy vám dokonale utesnia, nepokrútia ani nepoškodia. Rovnako si dajte pozor na sponky alebo čelenky, ak máte kratšie vlasy či ofinu. Voľte vždy sponky z plastu, čelenku môžete použiť látkovú.
Podľa kaderníkov je najlepším variantom cvičebného účesu obyčajný vrkoč, ktorý vlasy zbytočne neničí. Vlasy po rozpletení navyše aj celkom pekne vyzerajú.
Poškodiť ich môže aj pot
Potenie je prirodzený jav, ktorý slúži na reguláciu telesnej teploty. Nie je preto ničím výnimočným, a to ani na hlave. Niektorí ľudia sa potia menej, postačí im preto po tréningu si vlasy len jemne presušiť fénom. Iní sa, naopak, potia viac a musia si po každom cvičení vlasy umývať. Rovnako aj zloženie potu je mierne odlišné.
Pot môže predstavovať problém, v prípade, ak obsahuje látky, ktoré podporujú množenie baktérií. Prvý problém je typický zápach, rovnako ako je to aj na iných častiach tela. Druhý, nepríjemnejší problém, môže byť ekzém, ktorého liečba na hlave je veľmi problematická.
V extrémnych prípadoch môže pot spôsobiť aj zmenu farby vlasov – rozpustí pigmenty pri korienkoch. Našťastie, pomôcť vám s tým môže kvalitnejšia farba, ktorá vydrží zvýšenú záťaž.
Ako na to?
Na to, aby ste sa vyhli akýmkoľvek možným ťažkostiam, dodržujte tieto jednoduché kroky a ochráňte tak svoje vlasy.
- Pred tréningom si vlasy neupravujte žiadnym prípravkom. Lak aj tužidlo, v spojení s potom, vám dokážu na hlave vytvoriť naozaj odolný, nerozčesateľný zlepenec.
- Radšej si preto vlasy upravte až po behu, pokiaľ si ich nejdete ihneď umyť. Avšak predtým si ich poriadne vysušte!
- Aby ste predišli zbytočnému zamotaniu vlasov, poprípade vytrhnutiu obrovského chumáču vlasov, zapletajte si vrkoč alebo použite viacej gumičiek za sebou.
V prípade, že si vlasy nestajlujete, ale i tak vám po behu nejdú rozpliesť, rozčesávajte ich pomaly odspodu riedkym hrebeňom alebo špeciálnou kefou na vlasy.
Pozri tiež: Zamaskujte si účesom mastné vlasy