Leto okrem nezabudnuteľných chvíľ prináša aj zopár nepríjemných momentov. Môžeme spomenúť napríklad úpal, návaly tepla, dehydratáciu a taktiež komáre. Všetky predstavujú určité riziká, no keď sa hovorí o komároch, každý sa zhodne na tom, že sú jednoducho otravné.
Existuje však mnoho trikov, ako s nimi účinne zatočiť, a to aj bez repelentov plných chemikálií. Prečítajte si, akými jednoduchými spôsobmi sa dá komárov zbaviť!
Čo by ste o komároch mali vedieť?
Na svete existuje približne 3000 rôznych druhov komárov, okolo 50 ich žije v našej oblasti. Ak vás niektorý z nich poštípe, vo väčšine prípadov nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Za určitých okolností však bývajú prenášačmi infekčných ochorení.
Nepríjemne svrbiace štípance spôsobujú iba samice komárov, samce pijú nektár z kvetov. Pre samičky je krv bohatým zdrojom bielkovín, potrebujú ju na vývoj a dozrievanie vajíčok.
Výskyt komárov je zvýšený hlavne v teplejších mesiacoch, prevažne od apríla až do septembra, a to hlavne počas horúcich letných nocí a po väčších dažďoch. Nakoniec len pre zaujímavosť, ak sa vám podarí zabiť jednu samičku komára, teoreticky svet ochránite pred 2000 ďalšími jedincami.
Bude vás zaujímať: Pekné štíhle nohy pokojne odhaľte
Tieto suroviny proti komárom nájdete i doma:
1. Éterické oleje
Z éterických olejov získaných z rôznych druhov bylín a kvetín si dokážete vyrobiť perfektný prírodný repelent. Kvalitný olej do aromalampy či do kúpeľa zmiešajte v pomere 1:40 s pleťovou vodou. Ak si zmes pripravíte napríklad v nádobke s rozprašovačom, môžete sa tým nastriekať ako klasickým repelentom. Najúčinnejšie oleje proti komárom sú mätový, levanduľový alebo olej z medovky.
2. Cesnak
Túto silno aromatickú zeleninu môžete použiť hneď dvomi spôsobmi. Ak chcete mať od komárov pokoj v interiéri, vyskúšajte potrieť strúčikmi cesnaku okenné rámy. V prípade, že sa chystáte von grilovať, alebo si len chcete večer na záhrade príjemne posedieť, nakrájajte cesnak na kúsky, položte na tanierik a umiestnite niekde vo vašom okolí. Pach z cesnaku totiž komáre účinne odpudzuje.
3. Citrusy
Citrusy sú ďalšou potravinou, ktorá komárom veľmi nevonia. Skúste rozrezať citrón alebo limetku na dve polovičky a napichať do nich klinčeky. Takýto šikovný prostriedok proti komárom môžete umiestniť do kuchyne i na nočný stolík a nemusíte sa obávať otvorených okien vo večerných hodinách. Navyše sa priestorom bude šíriť osviežujúca citrusová vôňa.
Odporúčame: Sedmokráska obyčajná: Liek pre dýchacie cesty i pokožku
4. Káva
Úspešným bojovníkom proti komárom je dym. Ak navyše pochádza zo zapálenej kávy, je ešte o niečo účinnejší. Tento múdry recept proti komárom pochádza až z Grécka. Vysušenú kávovú usadeninu položte na alobal a zapáľte. Bude to fungovať ako kadidlo a odplašíte tak komáre aj muchy. Nemusíte sa obávať, splodiny horenia nie sú zdraviu škodlivé.
5. Lieh a klinčeky
Klinčeky vám pomôžu aj v kombinácii s liehom. V 1 dcl aspoň 50 percentného liehu alebo Alpy nechajte lúhovať zopár klinčekov. Touto zmesou si pred spánkom potrite ruky a čelo. Odpudíte tak nielen otravné komáre, ale bude sa vám navyše i príjemnejšie zaspávať.
6. Citronela
Trávu s názvom citronela asi nenájdete ani doma v chladničke, ani v špajze. Je však výhodné si ju v blízkosti domova nasadiť. Pokojne ju môžete mať v kuchyni v kvetináči alebo na dvore pri altánku. Citronela bude krásne rozvoniavať, no určite nie komárom. Príliš aromatické pre komáre sú však aj iné kvetiny. Ide napríklad o muškáty, aksamietnice, levanduľu i medovku.
7. Jablčný ocot
Aj jablčný ocot možno okrem iného využiť aj ako prírodný repelent. Môžete ho zmiešať s vodou a potierať ním odhalené časti tela. Pripraviť si však môžete aj účinného pomocníka. V octe nechajte vylúhovať plátky citróna a levanduľu a výluh v nádobkách porozmiestňujte po byte.
Jablčný ocot môže byť nápomocný aj v prípade, ak vás komár už poštípal. Octom stačí potrieť štípanec a nepríjemné príznaky ihneď ustúpia.
Bude vás zaujímať: Lunula na nechtoch vám prezradí fakty o zdraví. A čo je lunula?
Tipy, ako ošetriť štípance od komára
Zaručene poznáte radu, že uštipnuté miesto si netreba škrabať. Oveľa väčšiu úľavu poskytne kocka ľadu. Tá zastaví svrbenie a spomalí šírenie jedu zo slín komára v krvnom obehu. Rovnako účinné je premytie bodnutej oblasti vodou s lyžičkou sódy bikarbóny. Proti svrbeniu a opuchu je veľmi účinný aj levanduľový éterický olej.
Medzi babské recepty môžeme zaradiť využitie rozdrvenej petržlenovej vňati, zopár kvapiek citrónovej šťavy i čerstvej cibule. Za vyskúšanie stojí aj trik s čajovou lyžičkou. Tú na chvíľu ponorte pod prúd horúcej vody a následne priložte na pár minút na pohryzené miesto. Teplo z lyžičky má na pokožku upokojujúci účinok.
Aktualizovaný článok: 12.7.2023