Olej je základnou ingredienciou takmer v každej kuchyni. Používa sa na varenie, pečenie, vyprážanie alebo dochucovanie jedál.
V dnešnej dobe je výber rastlinných olejov v obchodoch so zdravou výživou naozaj veľký, a preto vybrať ten najlepší do domácnosti môže byť problém. Zistite, aké oleje sa oplatí mať doma a na čo ich môžete použiť.
Olivový olej
Olivový olej sa vyrába lisovaním olív. Pri lisovaní za studena pri teplote do 50 °C vzniká extra panenský olivový olej, ktorý patrí medzi najvýživnejšie a zároveň aj najžiadanejšie olivové oleje. Tento druh oleja by sa nemal vôbec tepelne upravovať a je určený pre studenú kuchyňu a priamu konzumáciu.
Okrem varenia sa olivový olej používa v lekárnictve a v kozmetike. Obsahuje množstvo nenasýtených mastných kyselín, veľké množstvo vitamínu E, betakaroténu a dôležité antioxidanty. Má pozitívny vplyv na srdce, cievy, znižuje cholesterol v krvi, pomáha pri liečbe ekzémov a vyživuje vlasy.
Odporúčame prečítať: Tiramisu podľa šéfkuchára Žídeka
Arganový olej
Arganový olej je jeden z najvzácnejších olejov na svete. Lisuje sa zo semien plodov arganového stromu, ktorý rastie len v Maroku. Aj preto sa často tento olej označuje ako „marocké zlato“. Je známy najmä pre svoje liečivé a omladzujúce účinky, ktoré poznali kmene pôvodných obyvateľov Maroka už pred stovkami rokov.
Arganový olej obsahuje 80% esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým Omega 9 a Omega 6, ktoré sú nenahraditeľné pre zdravý vývoj človeka a mozgovú činnosť. Má niekoľkonásobne vyšší antioxidačný potenciál ako olivový olej a obsahuje vysoké množstvo vitamínov A a E.
Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma
Kokosový olej
Kokosový olej sa vyrába lisovaním dužiny kokosovníka čiže kokosového orecha. Vďaka jeho vysokému obsahu živín, vitamínov a minerálov sa kokosový olej radí medzi superpotraviny. Má antibakteriálne a antivirálne účinky, zlepšuje hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi a znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení.
Je vhodný do teplých i studených jedál a často sa používa vo vegánskej a vegetariánskej kuchyni. Jeho teplota topenia je 23 až 26 °C, preto je zvyčajne v tuhej forme. V kozmetike dokáže nahradiť telové mlieko alebo krém a často sa používa ako súčasť vlasových masiek.
Odporúčame prečítať: Pestujte chren v záhrade a využite ho v kuchyni
www.shutterstock.com