Poznáte to? Idete spať o hodinku skôr, aby ste sa poriadne vyspali. Avšak ráno sa cítite dolámaná a dokonca unavenejšia, než keby ste spali len pár hodín. Ako to je možné? Presnejšie, ako sa dobre vyspať?
Neponúkame vám okamžité riešenie, dokonca ani tipy na zvýšenie komfortu. Paleo spánok je spôsob spania tak, ako spávali naši jaskynní predkovia – na zemi. Prechod z pohodlnej, mäkučkej postele na tvrdé a nepoddajné parkety neznie lákavo. Avšak tí, čo prešli k spaniu natvrdo, tvrdia, že nič lepšie svojmu telu ani ponúknuť nemôžu. Pozrite sa s nami na to, aké je to spať na zemi a prečo vás už nikdy nebude bolieť chrbát.
Ach, tie matrace...
Nič komplikovanejšie, ako nákup vhodného matracu snáď ani neexistuje. Každý vyzerá rovnako, ale pritom každý je na niečo iné a vy odchádzate z obchodu ešte zmätenejšie, než keď ste doň vstupovali. Ďalším negatívom je niekedy až prehnane vysoká cena za kvalitný spánok, ktorý nie je zárukou.
Medzi matracmi je veľmi populárny matrac s pamäťovou penou, ktorý sa verne prispôsobí vášmu telu a pomôže vám udržať počas spánku správnu polohu chrbtice. Každý z nás sa chce predsa vyspať na mäkkej posteli a zároveň nemať žiadne bolesti chrbta. Je to však možné? Jednou z mnohých výhod paleospania je, že už sa týmto výberom matracov nemusíte nikdy trápiť. Postačí vám deka a vankúš.
Pozri aj: Ako prestať chrápať skôr, ako tvoj partner stratí trpezlivosť?
Bolesti chrbta zmiznú
Hlavným dôvodom, pre ktorý paleospánok milujeme je, že keď si po čase zvyknete na vojenské podmienky, budete nielen oddýchnuté, ale nadobro sa zbavíte problémov s chrbticou. Mnohí odborníci sa zhodujú, že práve spanie na tvrdej zemi je tým najideálnejším. Svaly sa počas spánku uvoľňujú a je teda rozhodujúce, na čom ležíte, pretože celý chrbát sa prispôsobí tvaru vašej postele alebo zeme.
Ležanie na zemi umožňuje mať počas celej noci chrbticu v jednej rovine. Začiatky sú síce bolestivé, kým si telo zvykne na novú polohu, ale pokiaľ vydržíte, získate nielen zdravú chrbticu a zdravý spánok, ale aj zdravé držanie tela. Telo sa bude noci snažiť zachovať čo najpríjemnejšiu polohu, na ktorú je zvyknuté, ale zároveň bude pod tlakom tvrdej zeme a časom, keď si na to navykne, budete chodiť vystreté po celý deň. A v neposlednom rade, keď si zvyknete ustlať, takpovediac hocikde, môžete uvoľniť priestor, kde bývala posteľ.
Tvrdá podlaha, tvrdý spánok
Očakávať teda môžete nielen kvalitný ale naozaj tvrdý spánok, čo môže zlákať hlavne ľudí, ktorí majú spánok slabý a budia sa niekoľkokrát za noc. Niektorí lekári však nesúhlasia a tvrdia, že dobrý a plnohodnotný spánok si zabezpečíte hlavne tým, že sa pri zaspávaní budete cítiť pohodlne, čo vám spanie na zemi nemusí poskytnúť. Rovnako tvrdia, že počas spánku na zemi si môže človek zbytočne tlačiť na dôležité tlakové body, ako je napríklad kostrč či lopatky. Časom z toho môžu byť vážnejšie nepríjemnosti.
Ďalšou nevýhodou môže byť špina na zemi. Veríme, že každá žena sa o svoju domácnosť poctivo stará, ale nie vždy sú nečistoty viditeľné. Nespočetné množstvo baktérii, ktoré sa na zemi vyskytujú nám môžu rovnako spôsobiť mnohé nepríjemnosti. Ležanie na zemi a dýchanie prachu, ktorý tam je stále, nie je príliš lákavé. Spanie na zemi môže v niektorých vyvolávať okamžité blikanie – pozor na obličky. Aj to môžeme považovať za negatívum, pretože nie každá z nás má podlahové vykurovanie alebo naozaj teplú podlahu.
Musíš vidieť: Nedostatok spánku môže viesť k týmto zdravotným problémom!
Aké z toho plynú výsledky?
Pozitíva aj negatíva paleospánku sú naozaj mnohoraké. Niektorých môže lákať vidina príjemného spánku a rovnej chrbtice, iných, naopak, môže odradiť chlad a baktérie zo zeme. Každopádne, tie ktoré sa nebojíte, vezmite si pevný vankúš a vyskúšajte si aspoň pár dní na zemi. Výsledky už pocíti každá z vás sama na sebe. Dobrú noc!
Dostane ťa: Pokojný spánok vďaka mobilným aplikáciám? S týmito appkami áno!