Pískanie v ušiach môže signalizovať ochorenie! Dá sa odstrániť?

Pískanie v ušiach

Asi každého minimálne aspoň raz v živote potrápili nepríjemné zvuky v ušiach. Otravné pískanie, šumenie či hučanie v ušiach u väčšiny ľudí skôr či neskôr odznie a nemusí znamenať nič vážne.

Existujú však i prípady, kedy tento problém prešiel u človeka do chronického stavu, čiže pretrvával veľmi dlhú dobu. Pískanie v ušiach v takom prípade môže byť skutočne príznakom nejakého ochorenia. V nasledujúcom článku sa dozviete, čo je tinitus, čo všetko môže byť príčinou pískania či šumenia v ušiach a či je možné nejako tento stav zvrátiť.

Čo stojí za nepríjemným pískaním v ušiach? Aké sú príčiny tinnitu? Môže to byť stres alebo následok úrazu hlavy? Je možné tento problém ovplyvniť zdravým životným štýlom? 

Hučanie v ušiach, šumenie, pískanie – čo je tinitus?

Tinitus (tinnitus alebo tinnitus aurium) je stav, pri ktorom jedinec počuje rozličné zvuky v uchu alebo ušiach, pričom neprichádzajú z vonkajšieho okolia. Tieto zvuky môžu mať rôznu kvalitu či výšku tónu. Zvyčajne ide o hučanie, šumenie, syčanie, bzučanie, klikanie, pískanie, pukanie, zvonenie a podobne. 

Tieto ušné šelesty, ktoré postihnutý počuje, majú tendenciu v určitých intervaloch slabnúť aj silnieť, môžu byť kontinuálne aj prerušované. Podľa štatistík sa tinitus vyskytuje častejšie v ľavom uchu, no tiež môže byť vnímaný v oboch ušiach súčasne.

S tinitom bojovalo už v minulosti viacero známych osobností. Ludwig van Beethoven údajne počul v ušiach vysoké zvuky a hučanie veľkého vodopádu a Jean-Jacques Rousseau zase pískanie a hlboké hučanie.  

Akútny vs. chronický tinitus

Tento stav sa podľa dĺžky trvania príznakov delí na akútny tinnitus a chronický tinnitus. Veľa ľudí sa stretáva s pískaním v ušiach na kratučkú dobu. 

  • Akútny tinnitus môže trvať až 3 či 6 mesiacov. 
  • Chronický tinnitus dokonca oveľa dlhšie, pokojne až cez 12 mesiacov.

Objektívny tinnitus a subjektívny tinnitus

Čo je objektívny tinnitus? Objektívny tinitus je zriedkavá forma tinitu, pri ktorej je hučanie, pískanie alebo iný zvukový vnem v ušiach počuteľný nielen pre pacienta, ale aj pre lekára alebo iného poslucháča, napríklad pomocou stetoskopu. 

Tento typ tinitu je spôsobený skutočnými fyziologickými zvukmi v tele, ako sú napríklad abnormálne prietoky krvi alebo svalové kontrakcie, ktoré generujú zvuk, ktorý sa prenáša do ucha. Príčiny objektívneho tinitu môžu zahŕňať cievne abnormality, svalové poruchy alebo abnormality v strednom uchu. 

Na rozdiel od subjektívneho tinitu, ktorý je spôsobený poškodením sluchového systému a počuje ho len pacient, objektívny tinitus môže byť teda merateľný a potvrditeľný aj inými osobami.

Odporúčame: Otlaky na nohách: Neuveríš, ale s týmto ich vyliečiš veľmi rýchlo!

poškodenie orgánu sluchu
Shutterstock®

Zhoršenie sluchu a iné možné zdravotné komplikácie tinitu

Tinitus, okrem toho, že môže byť sám o sebe veľmi nepríjemný, často vedie k zhoršeniu sluchu. Toto zhoršenie sluchu môže mať rôzne formy, od mierneho zníženia schopnosti počuť tichšie zvuky až po výrazné ťažkosti s rozlišovaním reči, najmä v hlučnom prostredí. 

Tinitus môže tiež ovplyvniť schopnosť sústrediť sa na konkrétne zvuky alebo rozhovory, čo môže ešte viac prispieť k zhoršeniu komunikačných schopností. Okrem toho je tinitus predovšetkým náročný na psychiku. Ak pretrváva dlhšiu dobu, môže mať za následok rôzne psychické komplikácie, ako sú nespavosť, zvýšená úzkosť a dokonca depresie.

Neustále hučanie alebo pískanie v ušiach môže výrazne ovplyvniť kvalitu života, čo môže viesť k podráždenosti, frustrácii a sociálnej izolácii. Tinitus tak môže vytvárať začarovaný kruh, kde zhoršený spánok a zvýšená psychická záťaž ďalej zintenzívňujú vnímanie zvukov, čo zvyšuje celkovú záťaž na pacienta.

Bežné príčiny tinnitu

Nepríjemné zvuky v ušiach nemusia znamenať nič vážne. Spúšťačom tinitu môže byť i hluk či preťaženie organizmu. Viac ohrozené sú osoby pracujúce v hlučnom prostredí, ako napríklad robotníci na stavbách, hudobníci, vojaci alebo letiskový personál. V ľahších prípadoch býva za pískaním napríklad:

  • nahromadený ušný maz, 
  • cudzie teleso v uchu, 
  • vysoký krvný tlak,
  • prekonaný zápal ucha,
  • vedľajší účinok liekov. 

Meniérova choroba, ateroskleróza a iné príčiny tinnitu

Hučanie v ušiach však býva často príznakom rôznych ochorení. Mnohokrát naznačuje problém so samotným orgánom sluchu. Pískanie či hučanie môže byť spôsobené zápalom i nádorom v uchu, poškodením Eustachovej trubice či rovnovážneho ústrojenstva. Tinitus je jedným z prejavov Menierovej choroby, ktorá postihuje vnútorné ucho. U

šné šelesty však vôbec nemusia signalizovať len problém s ušami. Často sú príznakom ochorení cievnej sústavy, napríklad artériosklerózy. Na vine môžu byť rôzne cievne poruchy. Ďalej môže za týmto nepríjemným stavom stáť cukrovka, chudokrvnosť, poškodenie centrálneho nervového systému, či dokonca poruchy krčnej chrbtice. Nemôžeme zabudnúť ani na to, že pískanie aj hučanie sa môže objaviť i po úraze.

Vyskúšaj: Prečo povianočný pôst skôr uškodí než pomôže? Dávaj si pozor!

ušné vyšetrenie
Shutterstock®

Liečba tinnitu – ako riešiť hučanie a pískanie v ušiach?

Liečba chronického tinitu patrí do rúk lekárov. Tento stav sa môže za chorobný príznak považovať už vtedy, keď zvuky pretrvávajú nepretržite počas dňa, vždy niekoľko desiatok minút, a to po väčšinu dní v týždni. Liečba tinitu je pomerne náročná. 

Najjednoduchšie je, ak sa nájde príčina samotných ušných šelestov. Po jej odstránení by totiž mal odznieť i problém. Ak je príčina neznáma, liečba spočíva prevažne v odstraňovaní či aspoň zmierňovaní príznakov tinitu. 

Existujú rôzne metódy stanovené ošetrujúcim lekárom, ktoré v mnohých prípadoch dokážu zlepšiť stav pacienta. Uplatňujú sa rôzne sluchové pomôcky, kognitívno-behaviorálna terapia, fyzioterapia, v prípade potreby sa podávajú aj antidepresíva (ak sú prítomné psychické problémy, depresie, úzkosť).

Ďalšie tipy, ako zvládať tinitus

Či už vás nepríjemný piskot v ušiach otravuje len zriedka alebo už zopár dní, vyskúšať môžete niekoľko užitočných tipov. Na začiatku je vhodné zbaviť sa prípadného mazu. Na jeho zjemnenie skúste použiť minerálny olej alebo ušné kvapky a ucho nakoniec vypláchnite vlažnou vodou. 

Zvýšte prísun vitamínu B12 a zinku. Telu doprajte aj dávky koenzýmu Q10. Pomôcť môže i ginko biloba. Táto rastlina zvyšuje prietok krvi do hlavy a napomáha pri znižovaní zápalov v cievach. Veľmi užitočný býva jemný šum v pozadí. Zvuky v domácnosti, napríklad od obyčajného ventilátora, môžu pomôcť prekryť pískanie a hučanie. Pomôže aj relaxačná hudba. Zamerajte sa na zvládanie stresu

Článok aktualizovaný 11.8.2024

Aktualizovaný článok: 11.08.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

13 komentárov

Jana Komadová

Jana Komadová

04.01.2018 07:57

Mám tento problém už dlhšiu dobu a nemám čas ísť k lekárovi no článok má presvedčil že pískanie v ušiach nie je sranda

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

04.01.2018 08:15

občas tento problém mám aj ja a myslím si, že ho spôsobuje krčná chrbtica, moja práca je sedavá a navyše aj naklonená dopredu a občas do boku ...tak si to aspoň myslím, že z toho

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

04.01.2018 10:12

pískanie v ušiach je naozaj nepríjemný stav, pár-krát som ho tiež zažila

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

04.01.2018 13:42

nepoznám tieto nepríjemné stavy...

Vaše meno:

benynka

benynka

04.01.2018 14:32

ja poznám iba to že "v ktorom uchu mi zvoní?" a to má asi každý

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

04.01.2018 19:36

Ano poznám to .. Mne píska v uchu tak asi raz za dva týždne.. Ale bude to asi tou nespavosťou a stresom ..

Vaše meno:

Tea Mucková

Tea Mucková

04.01.2018 19:43

Mě stačí jen obyčejné pískání a můžu z toho zešílet ... nedokáži si představit trpět takto chronicky ... :(

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

04.01.2018 20:51

môjmu manželovi píska v ušiach už veľa rokov.Bol u ušného,vždy mu dal na skúšku iné lieky,ale ani jedny mu nepomohli.Asi to má po svojej mame,lebo tá sa tak isto sťažovala,akurát jej nepískalo,ale vždy nám hovorila,že jej v uchu vyhrávajú-počula stále hudbu.

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

04.01.2018 20:55

zaujímavý článok, zatiaľ tento problém našťastie nemám

Vaše meno:

Ria Petrová

Ria Petrová

04.01.2018 23:26

Žiaľ, takýto stav už poznám a nie je to nič príjemné. Niekedy mám pocit, že je to z tlaku, niekedy mi ho spôsobí aj rýchly pohyb hlavou - a to zase viním krčnú chrbticu. Tak, či tak, je to veľmi nepríjemné

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

06.01.2018 15:28

Stretla som sa s touto chorobou, 2-krát som brala infúzie a pomohlo mi to. Som vďačná kolegyni, ktorá má upozornila nech to neberiem na ľahkú váhu a dotlačila ma k lekárovi. Stretla sa s touto diagnózou v rodine. Iste by som to zanedbala.

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

07.01.2018 23:29

Tento problém mala aj moja dcera, nepomohlo nic.

Vaše meno:

ivana pistovičová

ivana pistovičová

10.01.2018 16:47

podám dalej manželovi ,ma takyto problem....

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.