Geocaching je skvelou aktivitou pre všetkých, ktorí milujú turistiku a majú dobrodružného ducha. Ak ste o tejto populárnej hre doteraz nepočuli, jedná sa o hľadanie „skrýš“ pomocou GPS navigácie na rôznych miestach. Stovky takýchto miest sa nachádzajú aj na Slovensku a určite pár z nich nájdete aj vo svojom okolí. Týmto spôsobom trávia svoj voľný čas tisíce mladých ľudí z rôznych kútov sveta a vy sa k nim môžete pripojiť.
Zábava v prírode
Prechádzka v prírode je tá najlepšia vec, čo môžete pre svoje telo urobiť. Oddýchnete si od bežných starostí a pri dlhšej trase zlepšíte svoju kondíciu. Väčšinu ľudí však samotná prechádzka v lese či v parku nebaví a radi by ju niečím spestrili. Geocaching spája turistiku, čas v prírode a hľadanie „skrýše“, takže sa z obyčajnej prechádzky stane hľadanie ukrytého pokladu.
Odporúčame prečítať: Najkrajšie dovolenkové destinácie pre rok 2015
Ako geocaching funguje?
Po slovensky by sa geocaching dal nazvať ako skrýše na zemi. Jeho hlavnou myšlienkou je hľadanie pokladu, nazývaného cache, resp. „keška“ pomocou zemepisných súradníc. Tieto „kešky“ umiestňujú samotní ľudia na zaujímavé miesta kdekoľvek po svete.
Ak „kešku“ nájdete, mali by ste o tom urobiť záznam na internete. Potom si z nej môžete čokoľvek zobrať a namiesto toho pridať nejakú drobnosť pre ďalších hľadačov. Keďže sa tieto „kešky“ nachádzajú v prírode aj niekoľko mesiacov, najčastejšie sú ukryté v malej plastovej krabici, ktorá zabráni ich poškodeniu.
Odporúčame prečítať: Zažite adrenalín na dovolenke
Ako vytvoriť vlastnú "kešku"
Ak vám už objavovanie hľadaných „skrýš“ nebude stačiť, môžete vytvárať nové „skrýše“. Najskôr by ste si však mali rozmyslieť miesto, ideálne vo svojom okolí, ktoré stojí za to navštíviť. Na danom mieste by však už ďalšia skrýša byť nemala, inak to stratí svoj význam. Platí však pravidlo, že „kešky“ by nemali byť pri sebe umiestnené bližšie než 160 metrov.
Potom vyberiete vhodnú nádobu, ktorá odolá aj zlým vonkajšim podmienkam. Tá by mala obsahovať ceruzku, strúhadlo, papier so zemepisnými súradnicami, informáciami o okolí a nejakú drobnosť na výmenu. Pomocou GPS zistíte údaje, kde ste „skrýšu“ umiestnili a tieto informácie dáte na internet.
Odporúčame prečítať: Výhody pestovania rastlín v skleníku
www.thinkstockphotos.com, www.shutterstock.com