Jeseň je bohatá na huby, gaštany a samozrejme šípky. Okrem toho, že si nimi môžete vyzdobiť domácnosť, môžete ich využiť aj na svojom jedálnom a nápojovom lístku. Konzumácia týchto chutných červených plodov vám posilní imunitu a podporí zdravie. Šípky sú totiž plné vitamínov aj látok, ktoré nám pomáhajú očistiť telo.
Odporúčame prečítať: Zacvičte si hneď zrána
Kedy ich zbierať?
Na zber šípok by ste sa mali vydať od októbra do novembra. Niekto odporúča zbierať šípky až po prvých mrazoch, je to najmä kvôli tomu, že vtedy sú ešte chutnejšie. Avšak ak nevystihnete ten správny čas, väčšinu vitamínov silný mráz zničí.
Šípky by ste ale nemali zbierať ani priskoro, jednak kvôli zdravým účinkom a jednak kvôli chuti. Najlepšie sú keď sú dozreté, tmavo červené, nepoškodené mrazom a samozrejme zdravé. Vtedy si totiž zachovajú najviac účinných látok.
Odporúčame prečítať: Spoznajte mýty o bielení zubov
V šípkach nájdete vitamín C, nájdete v nich ale tiež „áčko“ a „béčko“, železo, dokonca aj vápnik. Šípky obsahujú taktiež flavonoidy, ktoré sú známe svojimi antioxidačnými vlastnosťami, pôsobia dokonca aj protirakovinovo. Šípky nám vďaka toľkým pozitívnym látkam pomáhajú zvyšovať obranyschopnosť a zároveň bojujú so zápalmi a vírusmi v tele.
Odporúčame prečítať: Granátové jablko pre zdravie aj krásu
Horčík, ktorý obsahujú nám pomôže zachovať harmóniu v tele aj mysli, a odbremeniť nás od stresu. Bude sa vám tiež lepšie spať a celkovo budete mať viac energie. K tomu si ešte prirátajte pozitívne účinky v boji s osteoartrózou, aterosklerózou, močovými kameňmi, aj zápalom priedušiek.
Čo s nazbieranými šípkami?
Ako sme už v úvode naznačili, môžete si z nich vyrobiť krásnu jesennú dekoráciu, ale len ako ozdoba, by ich bola škoda. Najlepšie urobíte ak šípky dáte vysušiť. Podobne ako s hubami, aj v tomto prípade ich sušte na voľno. Potom ich môžete ešte dosušiť v rúre, maximálne však pri teplote do 35°C, aby ste v nich nezničili všetok vitamín C.
Odporúčame prečítať: Krajiny, v ktorých si vychutnáte čaj
Suchú šípku môžete ľahko podrviť a vytvoriť z nej jemný prášok, ktorý je vhodný aj ako prevencia, či liečivo pri silnej menštruácii, či pri cukrovke. Prášok môžete užívať pred jedlom (čajová lyžička) a zapiť ho vodou, alebo čajom. Z hrubšieho prášku si môžete urobiť čaj, no šípky môžete využiť aj v ich čerstvej podobe a vyrobiť si z nich napríklad džem, alebo dokonca víno.
Ako si pripraviť šípkový čaj?
Odporúčame prečítať: Zeleninové a ovocné šťavy - prečo ich piť?
Čaj si urobíte zo sušených plodov šípky, tie stačí len rozdrviť a zaliať vriacou vodou a polúhovať cca 15 minút , prípadne môžete použiť aj opačný proces – teda zaliať ich vodou studenou, nechať chvíľu „vymočiť“ a následne nápoj dať prevrieť.
Čaj môžete ochutiť medom, či citrónom, skvelý bude aj v kombinácii napríklad s lipou. Horúci šípkový čaj pomôže pri problémoch s dýchacími cestami, pri nachladení, ale tiež dá do poriadku pečeň, žlčník, aj hladinu cholesterolu v tele.
Odporúčame prečítať: Vyskúšajte osviežujúcu jogurtovú masáž
Bylinkové čaje pre naše zdravie a pohodu
www.thinkstockphotos.com