Vedeli ste o tom, že olej z pupalky dvojročnej sa stará o pokožku i srdce? Na čo ďalšie je vhodný pupalkový olej a ako ho využívať vo svoj prospech?
Už ste sa stretli s takzvaným pupalkovým olejom? Ak ho ešte nepoznáte, je načase sa o ňom dozvedieť niečo viac. Je ho možné používať zvonka i zvnútra, pričom pomáha v boji proti mnohým neduhom.
Môžeme prezradiť, že je veľkým pomocníkom aj pre ženy, a to najmä v období hormonálnych zmien v organizme i počas menštruačného cyklu. Dokáže sa však starať aj o našu pokožku či vlasy. Poďte sa pozrieť spolu s nami, aké má pupalkový olej účinky pri vonkajšom aj vnútornom použití a akými spôsobmi ho využívať!
Poznáte pupalkový olej?
Pupalkový olej je získavaný zo semien pupalky dvojročnej, ktorá nesie latinský názov Oenothera biennis. Radíme ju do čeľade pupalkovité. Za jej domovinu je považovaná primárne Severná Amerika, pričom oblasť jej výskytu údajne siahala až po Mexiko. Iné zdroje tvrdia, že jej pôvod možno hľadať skôr na východe. V každom prípade je dnes pestovaná v mnohých oblastiach, a to vrátane Európy. Ide o pomerne mohutnú rastlinu, ktorá môže pokojne dorásť do výšky cez 1,5 metra. Pupalka je dvojročná rastlina. V prvom roku vyrastá podzemok s ružicou prízemných listov. Ďalší rok vyrastá kvetná stonka.
Rastlina je charakteristická žltými kvetmi s príjemnou vôňou, ktoré sa otvárajú pri západe slnka. Pupalka dvojročná má pritom svoje miesto v tradičnom ľudovom liečiteľstve už dlhú dobu. Kedysi sa využívali podzemné časti rastliny, z kvetov sa rovnako pripravoval čaj. Táto bylina je však známa hlavne vďaka oleju, ktorý sa pripravuje z jej semien. Ten je dnes možné zohnať vo viacerých formách. Pupalkový olej je vhodný aj na vnútorné použitie, no niektoré oleje sú určené čisto na kozmetické účely. Pupalkový olej je tiež možné zohnať priamo v lekárni, kde sa predáva ako výživový doplnok.
Odporúčame: Perilový olej – zázrak pre dýchacie cesty. Dokáže aj niečo viac?!
Shutterstock®Aké sú jeho účinky pri použití zvnútra?
Pupakový olej je zdrojom nenasýtených mastných kyselín, vitamínov skupiny B aj minerálov. Zvyčajne sa vnútorne užívajú dve malé lyžičky toho oleja denne, a to ráno a večer po jedle, prípadne je vhodné dodržiavať odporúčané dávkovanie uvedené na obale produktu. A pri ktorých zdravotných ťažkostiach sa oplatí vyskúšať tento prírodný liek z pupalky dvojročnej?
Pupalkový olej v prvom rade podporuje ženský organizmus. V tele ženy prispieva k hormonálnej rovnováhe. Výrazne napomáha tlmiť príznaky predmenštruačného syndrómu. Môže byť užitočný pri bolestiach prsníkov či menštruačných kŕčoch. Celkovo prispieva k pocitom pohodlia počas menštruácie. Môže pomôcť zmierniť i bolesti hlavy a migrény.
Pupalkový olej taktiež priaznivo vplýva na imunitný systém človeka. Rovnako prospieva srdcu, cievam a krvnému obehu. Prispieva k regulácii krvného tlaku a znižuje škodlivý cholesterol. Rozširuje cievy a preventívne pôsobí proti ich kôrnateniu. Vďaka týmto vlastnostiam prispieva k zníženiu rizika vzniku vážnych kardiovaskulárnych ochorení. Priaznivo tiež vplýva na činnosť tráviaceho systému. V tele pôsobí protizápalovo a môže prispieť k zmierneniu bolesti kĺbov. Olej z pupalky sa tiež ukazuje ako účinný podporný prostriedok pri liečbe Alzheimerovej choroby.
Neprehliadnite: Erotogénne zóny ohnivých znamení – BARAN, LEV, STRELEC
Shutterstock®Na telo pôsobí aj zvonka!
Olej zo semien pupalky dvojročnej je veľmi vhodný aj na vonkajšie používanie. Blahodarne pôsobí najmä na stav kože, a to hneď v mnohých smeroch. Uplatnenie nájde pri liečbe rozličných kožných problémov. Mierni začervenanie kože a zlepšuje jej stav pri akné, psoriáze aj ekzémoch.
Pleť vyživuje, pričom je veľkým pomocníkom pri starostlivosti o suchú alebo citlivú pleť. Dokonale sa postará aj o poškodenú pokožku. Podporuje totiž regeneráciu poranenej či popálenej kože. Okrem toho upravuje vylučovanie mazu a preventívne pôsobí proti upchávaniu pórov. Bojuje aj s čiernymi kruhmi pod očami. Pupalkový olej pokožku celého tela hydratuje a spevňuje. Môžete ho primiešať do obľúbeného krému či inej kozmetiky alebo rovno vmasírovať do postihnutej oblasti.
Pri vonkajšom použití však výborne zlepšuje aj prekrvenie horných a dolných končatín, pričom môže pomáhať pri problémoch s kŕčovými žilami. Rovnako môže pomôcť tlmiť opuchy. Tento rastlinný olej sa postará aj o vlasy. Opäť je ho možné primiešať do vlasovej kozmetiky, prípadne votrieť do vlasov samostatne alebo použiť na olejový vlasový zábal.
Môže pomôcť pri problémoch s lupinami či zmierniť nadmerné vypadávanie vlasov. Taktiež zlepší stav poškodených a suchých vlasov. Pre podporu krásy a zdravia pokožky i vlasov je tiež užitočné pupalkový olej zároveň užívať vnútorne.
Pozri aj: Načo je dobrá škorica? Jej liečebné účinky sú neobyčajné!
Aktualizovaný článok: 15.10.2024