Jedna prechádzka v lese, po lúke či sídlisku a váš štvornohý miláčik si na sebe prinesie parazita menom kliešť. Milujete svojho psíka, chcete mu dať to najlepšie a urobíte preňho všetko, len aby sa cítil v bezpečí a bol zdravý. Kupujete mu tie najlepšie granule a konzervy, beriete ho na pravidelné prehliadky k veterinárovi. Aj keď preňho robíte všetko, neznamená to, že nebude musieť čeliť problémom, ktoré nedokážete ovplyvniť, ako je na príklad kliešť na vašej vlastnej záhrade.
Odporúčame: Ako cestovať bezpečne so psom v aute? Daj na tieto základné rady!
Ako zistiť, či ide o kliešťa
Kliešť je druh parazita, ktorý sa živí krvou človeka alebo divých a domácich zvierat. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že môže byť nositeľom lymskej boreliózy alebo kliešťovej encefalitídy. Má trojročný vývojový cyklus, počas ktorého vystrieda približne troch hostiteľov. Počas všetkých štádií vývoja sa živí krvou. Kliešte žijú v trávnatých a kríkových porastoch a zároveň sú najaktívnejšie na jar, v lete a na jeseň. Ak sa váš psík hrá vonku v tráve, pre kliešťa je to najvhodnejšia chvíľa na prisatie sa. Zvyčajne sa kliešte prisajú na hlavu, krk, labky či ušká vášho štvornohého miláčika. Kliešte majú rôznu veľkosť, a to podľa vývojového štádia a pohlavia. Napriek tomu sú všetky viditeľné a určite ich rozpoznáte hneď. Samičky sú o čosi väčšie a bledšie, kým samčeky sú tmavšie a menšie. Nacicaná samička zväčšuje svoju hmotnosť až 200-krát.
Vyberanie kliešťa
Ak si nie ste istí, či váš psík už kliešťa má, musíte ho opatrne prezrieť, pretože kliešť môže byť schovaný hlboko v huňatom kožuchu. Preto najlepší spôsob, ako to zistiť, je ten, že opatrne ohmatáte celého psíka a ak naďabíte na niečo malé a tvrdé, pravdepodobne ide o kliešťa. Ten musí byť opatrne odstránený. Práve kontakt s krvou je to, čo prenáša choroby a infekcie. Najprv by ste mali miesto vydezinfikovať a opatrne kliešťa vybrať (vrátane hlavičky) špeciálnym „náradím“ na jeho vyberanie. Aj keď ste psíkovi kliešťa opatrne vybrali, je dôležité nechať si psíka skontrolovať u veterinára, či už náhodou kliešť niečo nepreniesol. Vybratie kliešťa je dôležité, pretože ak sa svojvoľne pustí, keď je dosť nacicaný, môže sa prisať na vás.
Pozri aj: Jedálniček domáceho miláčika: Toto sú bezpečné potraviny pre psa
Domáci recept na sprej proti kliešťom
Prevencia je najlepší lekár a to doslova. S týmto roztokom sa žiadneho kliešťa na svojom štvornohom miláčikovi nemusíte báť. Poďme na to!
V kanvici si dáme zovrieť vodu. Cca 1 dcl vody zalejeme 10 klinčekov a lúhujeme 10 minút. Ďalším 1 dcl vody zalejeme za hrsť čerstvej alebo sušenej levandule a tiež lúhujeme 10 minút. Potom si odmeriame 3 ml octu, ktorý zmiešame s 1dcl čistej prevarenej vody. Všetko zmiešame a vzniknuté 3 dcl vylúhovanej vody s octom si prelejeme do uzatvárateľnej nádobky s rozprašovačom. Skladujeme v chladničke približne 2 týždne a po tomto čase si vždy vyrobíme čerstvý roztok. Psíka tým môžeme striekať zakaždým, keď s ním ideme von. Keďže ide o čisto prírodné veci, nemusíme sa báť žiadnej chémie.