Ak vám v dnešnej dobe niekto prezradí, že máva často depresívne nálady, zrejme vás už na tom nič neprekvapí. Veď najrôznejšie podoby psychických problémov, od panických úzkostí, cez chronický stres, až po hlboké depresie, si už dnes okúsil takmer každý. Našli ste sa v uvedenom popise aj vy? Povedzte rozhodné a sebaisté NIE všetkým tým mrakom na duši a začnite si znova svoj život užívať! A nemusíte sa rovno vrhať na nekonečné užívanie ťažkých antidepresív. Naopak – spoľahnite sa na pomoc prírody a dôverujte bylinkám, ktoré majú schopnosť upokojiť vás alebo pozdvihnúť vašu náladu! Ktoré to sú?
Bude sa ti páčiť: Hormonálna joga dokáže zázraky: Prečo ju začať praktizovať?
Hoci neustále pripisujeme psychickú nepohodu na triko dnešnej doby, rôzne depresie, fóbie, paniky, úzkosti, nervozitu a skľúčenosť prežívali už naše staré mamy. Porovnávať, či na to mali viac alebo menej dôvodov, než máme my dnes, asi nemá veľký zmysel, stačí si uvedomiť, že narozdiel od mnohých našich predkov žijeme v mieri a veľká väčšina z nás má čo vložiť do úst. Nie je už to dobrý dôvod cítiť sa lepšie? A viete, čo? Naše staré mamy si vedeli s takýmito ťažkosťami hravo poradiť aj bez antidepresív. Jednoducho sa zverili do rúk liečivej sile prírody. Ak vás teda zaujíma, ktoré bylinky ich postavili na nohy a majú tú silu dodnes, čítajte ďalej!
Ľubovník bodkovaný
Ak hľadáte spôsob, ako sa vnútorne upokojiť, ale pritom nezostať malátne, siahnite po ľubovníku. Pripraviť si môžete ľubovníkový čaj alebo tinktúru. Ak sa rozhodnete pre čaj z ľubovníka, piť by ste ho mali denne (dve až tri šálky), po dobu niekoľkých (najviac však šesť) týždňov. Práve jeho pravidelná konzumácia vás nabije pozitívnou energiou, a to bez rizika vzniku závislosti.
Dve čajové lyžičky sušeného ľubovníka zalejte ¼ litrom studenej vody, priveďte k varu, povarte maximálne tri minúty a sceďte. Čaj neslaďte. Pozor! Počas tejto ľubovníkovej kúry sa príliš nevystavujte slnku, pretože hrozí vznik pigmentových škvŕn na pokožke.
Ochutnaj: Máš chuť na niečo nezvyčajné? Skús tento recept na levanduľový sirup!
Pripraviť si však môžete aj ľubovníkovú tinktúru, a to veľmi jednoducho. Približne za hrsť kvetov alebo listov ľubovníka bodkovaného vložte do uzatvárateľnej nádoby a zalejte minimálne 45 %-ným alkoholom. Počas štyroch týždňov lúhovania nádobku poriadne pretrepte a napokon pretlačte cez gázu do čistej fľašky. Nezľaknite sa, tinktúra môže mať červenú farbu. Užívajte ju trikrát denne po dvadsať kvapiek.
Valeriána lekárska
Bola doslova stvorená pre nepokojných, nervóznych a rozladených ľudí, s problémovým spánkom. Ak je to aj váš prípad, siahnite po čaji z valeriány lekárskej, avšak pripravte sa na mierne nepríjemnú chuť byliny. Dve lyžičky koreňa valeriány zalejte ¼ litrom studenej vody a lúhujte až dvanásť hodín. Z času na čas čaj premiešajte a pred pitím preceďte, prihrejte a oslaďte medom. Odporúčaná dávka sú tri šálky čaju denne.
Pozri aj: Únava po obede: Vieš, ako si prinavrátiť energiu aj bez „šlofíka“?
Žihľava dvojdomá
Žihľavový čaj je voľba číslo jedna, ak vás začali prepadávať depresie. Jednu lyžičku sušenej žihľavy zalejte 2,5 dcl vriacej vody a po desiatich minútach lúhovania sceďte. Doprajte si až tri alebo štyri šálky tohto čaju denne.
Ak užívate antidepresíva alebo iné lieky, predpísané psychiatrickým lekárom, o ich kombinovaní s uvedenými bylinkovými kúrami sa vopred poraďte s vaším lekárom!
Pozri si: Nízke libido: Zisti, prečo k nemu dochádza a ako ho opäť pozdvihnúť!