No áno, klasika má svoje čaro, pokiaľ hovoríme o nesmrteľných ovocných a bylinkových sirupoch, k akým patrí ten ríbezľový, malinový, bazový či púpavový. Ale úprimne – nemáte niekedy chuť na niečo nevšedné, netradičné, nové a originálne, čím by ste ohúrili nielen svoju rodinu, ale aj kolegyne či susedky? Na niečo také vám dnes totiž prinášame osvedčený a jednoduchý návod. O čo ide? Recept na marinkový sirup. A ak nie ste ešte stále o nič múdrejšie, čo sme to tu na vás vlastne vytiahli, zostaňte s nami a dozviete sa všetko potrebné!
Vyskúšaj: Toto je recept na najlepší cuketový šalát so šošovicou a paradajkami!
Hovorí vám niečo pojem lipkavec marinkový (lat. Galium odoratum)? Že nie? Vôbec nás to neprekvapuje, aj my sme sa totiž o tejto bylinke dozvedeli len nedávno. Hovorí sa jej aj marinka, božec, božcovník či asperulka. Kvitne prevažne od apríla do júna, predovšetkým v tienistých bukových lesoch a na zber je zaujímavá práve kvitnúca vňať. Keďže je lipkavec pomerne aromatický, suší sa oddelene od ostatných rastlín.
Keď ale hovoríme o aróme, tak mimoriadne príjemnej, veď nie nadarmo sa lipkavec využíva aj vo voňavkárstve, vonia totiž po kumaríne. Má zároveň príjemnú sladkastú chuť, ako jedna z mála byliniek.
Lipkavec je zdravý, široko využiteľný, ale s mierou!
Prečo by mal byť pre nás lipkavec zaujímavý? Je totiž vhodný ako prísada do ovocných šalátov, na ochutenie čajov, vín alebo tvrdého alkoholu, sorbetu a želé. Z lipkavca sa zvykne vyrábať likér, ale aj sirup a práve na ten sa dnes spolu pozrieme. Lipkavec má výraznú schopnosť liečiť žlčník, močové ústrojenstvo a pečeň a má dokonca sedatívne účinky.
Pozornosť by mu mali venovať aj ženy, ktoré trpia nepravidelnou menštruáciou. Rozhodne po ňom siahnite aj vtedy, ak vás trápi vnútorná nervozita, prepracovanosť a podráždenosť; kedysi sa ním dokonca liečila hystéria. Avšak pozor! Lipkavec treba užívať s mierou, pretože vo veľkom množstve môže byť jedovatý, čo sa zvyčajne prejaví intenzívnou a ostrou bolesťou hlavy.
Otestuj: Bezlepková ríbezľová torta s makom: Budeš sa zalizovať až za ušami!
Recept na marinkový sirup
Na prípravu sirupu budete potrebovať:
- 300 g čerstvých alebo 250 g sušených lístkov lipkavca marinkového
- 300 ml cukrového sirupu
- 1 citrón
Postup prípravy:
Marinkové lístky dôkladne prepláchnite v studenej vode. Priveďte k varu cukrový sirup a keď začne vrieť, pridajte prepláchnuté lístky a šťavu z jedného citróna. Nechajte chvíľku spolu vrieť a odstavte približne na hodinu. Po vychladnutí sirupu ho preceďte cez gázu a prelejte do čistej fľaše. Upozornenie: Tento sirup, ako aj všetky ostatné formy použitia lipkavca marinkového, nesmú užívať tehotné ženy.
Priprav si: Recept na sirup z levandule a mäty: Upokojenie a osvieženie v jednom