Už ste navštívili tretie najväčšie mesto na Slovenku? Prešov ponúka množstvo krásnych historických pamiatok a dozaista nadchne nejedného turistu. Nachádza sa tu Kalvária, ktorá dáva návštevníkom možnosť výhľadu na mesto i národná kultúrna pamiatka Solivar. Rovnako tadiaľto prechádza jedna z rovnobežiek severnej zemepisnej šírky. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo by ste pri prehliadke Prešova rozhodne nemali vynechať.
Čo vieme o Prešove?
Prešov je krajské mesto, ležiace na východe Slovenska, ktoré má okolo 90 000 obyvateľov. Ide o tretie najväčšie slovenské mesto. Preteká ním rieka Torysa a obklopujú ho Slanské vrchy či Šarišská vrchovina. Úplne prvá písomná zmienka o Prešove pochádza z roku 1247. V 13. storočí získalo toto mesto mestské výsady a v 14. sa dokonca stalo slobodným kráľovským mestom. Práve v tomto období sa tu výrazne rozširovala remeselná výroba. Založený bol kožušnícky, krajčírsky či obuvnícky cech.
Mimoriadny hospodársky význam mala pre mesto i výroba soli. Tá sa tu začala ťažiť v roku 1571. V dnešnej mestskej časti s názvom Solivar sa nachádza unikátny komplex na ťažbu soli, pochádzajúci zo 17. storočia, ktorý však už neslúži svojmu účelu. V roku 2009 sa tu totiž po 439 rokoch ťažba soli zastavila. V súčasnosti je Prešov známy napríklad štátnou vedeckou knižnicou, univerzitou či krajským múzeom. Nachádza sa tu i Historické divadlo Jonáša Záborského a Nové divadlo Jonáša Záborského, Šarišská galéria v Prešove i Múzeum rusínskej kultúry SNM.
Pozri aj: Nevieš, ako zlepšiť činnosť mozgu? Takto budeš viesť úspešný život!
Privíta vás historické centrum
Množstvo krásnych pamiatok Prešova je situovaných prevažne v historickom centre mesta, a to na Hlavnej ulici. Dominantou rozšírenej pešej zóny je bezpochyby majestátna konkatedrála svätého Mikuláša, ktorá patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie kostoly na Slovensku. Pochádza približne z polovice 14. storočia. Po ľavej strane od vstupu do kostola sa nachádza socha Jána Pavla II., ktorý Prešov navštívil v roku 1995.
O pár metrov ďalej narazíte na chrám svätej Trojice. Prehliadnuť nemôžete ani dychberúce súsošie Nepoškvrnenej Panny Márie. Táto baroková socha bola postavená na pamiatku obetí morových epidémií, ktoré postihli mesto. Meria neskutočných 14 metrov. Na druhom konci pešej časti historického centra sa nachádza menší parčík. Okrem zelene a lavičiek, ktoré lákajú na oddych, v ňom nájdete i niekoľko ďalších pamätníkov.
Obdivovať môžete sochu Sissi aj bustu spisovateľa Jonáša Záborského. Okrem toho sa v parku nachádza i pamätník osloboditeľom. Je venovaný obetiam vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní mesta počas druhej svetovej vojny. Hneď za parkom sa nachádza netradičná socha koňa, ktorého volajú Prešovský Morgan či skrátene Premo. Je akýmsi symbolom mesta.
Všade samá fontána
V Prešove sa nachádza niekoľko skutočne očarujúcich fontán. S jednou sa môžete stretnúť hneď v historickom centre. Je ozdobou parčíku na južnej strane pešej zóny, v ktorom sa nachádzajú i spomenuté sochy Sissi a Jonáša Záborského. Ide o Neptúnovu fontánu, ktorá je najstaršou a bezpochyby i najkrajšou fontánou v meste. V jej strede sa nachádza socha Neptúna, stojaceho na ostrovčeku.
V rukách drží trojzubec a z každej strany je obklopený nejakým živočíchom, a to hadom, žabou, krokodílom a korytnačkou. Skúste si pri nej čo i len na chvíľu posedieť a nasať atmosféru tohto očarujúceho miesta! Môžete sa pokochať výhľadom na spomínanú konkatedrálu i meštianske domy v okolí. Najväčšou z fontán je takzvaná Veľká fontána, ktorá sa nachádza na Námestí mieru. Ide o viacero prepojených fontán, ktoré vytvárajú skutočne impozantný celok.
Pri návšteve Prešova by ste však nemali vynechať ani fontánu s názvom Divízia, ktorá sa pôvodne volala Pionierska. Pripomína 10. výročie vzniku pionierskej organizácie. Charakteristická je bronzovými sochami troch detí, ktoré sa hrajú pri vode.
Odporúčame: Nekonečný boj so špinou skončil! Vieme, ako účinne odstrániť škvrny
Už ste prekročili 49. rovnobežku?
Mestom Prešov prechádza 49. rovnobežka severnej zemepisnej šírky. Tým sa skutočne nemôže pochváliť len tak hocijaké mesto. Táto rovnobežka je dlhá 26 263 km a napríklad v Amerike tvorí časť hranice medzi Kanadou a USA. V Prešove je vyznačená nerezovým pásom na chodníku a nájdete ju na Hlavnej ulici, čiže v historickom centre mesta. Rovnaké číslo ako rovnobežka nesie i mestský vyhliadkový autobus, ktorý sa stal obľúbenou turistickou atrakciou. V mesiacoch jún až august pravidelne premáva niekoľkokrát denne.
Prehliadka trvá približne hodinu a je doplnená o výklad sprievodcu. Účastníci sa dozvedia mnoho zaujímavostí o histórii mesta aj súčasnom dianí. Navyše ide o skvelú možnosť pozrieť sa i do odľahlejších kútov mesta. Autobus prechádza nielen okolo historických pamiatok, ale aj viacerými prešovskými sídliskami, okolo univerzity či vodárenskej veže, ktorá je navštevovaná kvôli krásnemu výhľadu. Dokonca zachádza až do Solivaru, kde môžu účastníci prehliadky z autobusu vystúpiť a následne navštíviť túto unikátnu národnú kultúrnu pamiatku.
Kalvária poskytne výhľad na mesto
Pred odchodom z Prešova by ste nemali vynechať ani návštevu Kalvárie, ktorá pochádza zo začiatku 18. storočia. Nachádza sa na západnom okraji Prešova. Pahorok s kostolom a kaplnkami je od historického centra vzdialený asi 2 kilometre. Samotný výstup, počas ktorého prechádzate okolo krásnych barokových kaplniek so zdobenými interiérmi, trvá asi 20 minút a nie je náročný.
Ak sa dostanete na vrchol, privíta vás kostol svätého Kríža z roku 1753. Okrem kostola a štrnástich kaplniek krížovej cesty sa tu nachádzajú i katakomby či cintorín. Prešovská Kalvária, ktorá je na Slovensku považovaná za jednu z najkrajších, taktiež ponúka i nádherný výhľad na mesto.
Odporúčame: Recept na cuketový perník: Tá najlepšia pochúťka aj pre celiatikov!
Zdroj foto: autorka článku