Sme nesmierne radi, keď sa nám ozývate s vlastnými skúsenosťami, tipmi či radami. Práve vtedy vieme, že nás pozorne sledujete a že s nami vytvárate našu veľkú rodinu. Taký prípad sa nám stal aj pri našich receptoch na zdravé sirupy, kedy sa s nami čitateľka Sonička podelila o jej recept na domáci šalviový sirup.
Nielenže je osviežujúci, no zdravé účinky šalvie lekárskej alebo "babského ucha" sú na nezaplatenie. Šalvia je známa svojím obsahom silíc, trieslovín, flavonoidov, saponínov, vitamínov skupiny B a podobne. Rovnako obsahuje látky, ktoré sú veľmi blízke ženskému hormónu estrogénu. A je toho oveľa viac!
Odporúčame: Neuveriteľné! Na toto všetko sa dá využiť púpava zo záhrady
Shutterstock®Šalvia lekárska a jej liečivé účinky
Šalvia (Salvia officinalis) obsahuje množstvo účinných látok, ktoré jej dodávajú liečivé vlastnosti. Medzi hlavné zložky patria:
- Esenciálne oleje – obsahujú látky ako tujón, cineol, borneol, a kafr, ktoré majú antiseptické, protizápalové a antimikrobiálne účinky.
- Flavonoidy – pôsobia ako antioxidanty a podporujú zdravie ciev.
- Triesloviny – majú sťahujúce účinky a môžu pomôcť pri problémoch so sliznicami.
- Fenolové kyseliny – ako napríklad rozmarínová kyselina, ktorá má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti.
- Vitamíny a minerály – šalvia obsahuje vitamín A, vitamín K, niektoré vitamíny skupiny B, a minerály ako vápnik, horčík, železo a mangán.
- Fytoestrogény – môžu byť prospešné pri hormonálnej rovnováhe, najmä pre ženy v menopauze.
Šalvia sa využíva vo forme čaju, tinktúry, éterických olejov, obkladov alebo ako korenie v kuchyni. Používa sa tiež v kozmetike, doplnkoch stravy a pri aromaterapii na zlepšenie zdravia a pohody. Čaj zo šalvie, kloktadlo, obklad či tinktúra pomôžu pri nasledujúcich ťažkostiach a problémoch:
- problémy v ústnej dutine (zápal, citlivé ďasná či zápach z úst),
- menštruačné bolesti, problémy pri prechode,
- chrípka, horúčka, nádcha,
- uštipnutie hmyzom,
- problémy s pokožkou hlavy (svrbenie) a vypadávaním vlasov,
- rany, poranenia, popáleniny,
- hnačka, bolesti, plynatosť,
- problém s pamäťou, koncentráciou, duševným vyčerpaním a stresom,
- nadmerné potenie,
- zlá imunita,
- problémy s močovým ústrojenstvom,
- citlivá pleť, akné.
Bude sa ti páčiť: Recept na púpavový med: Takto si ho pripravíš rýchlo a jednoducho!
Shutterstock®Domáci sirup zo šalvie od čitateľky:
- 600 ml vody
- 500 g cukru
- 2 väčšie hrste šalvie
- jeden citrón / kyselina citrónová
Príprava šalviového sirupu: 600 ml vody a 500 g cukru dajte spolu variť. Keď sa cukor rozpustí a voda začne pomaly vrieť, pridáte 2 väčšie hrste umytej a posekanej šalvie. Chvíľu ju povaríte a odstavíte. Zhruba o hodinu pridáte jeden umytý a pokrájaný citrón. Najlepšie je, ak si zmes pripravíte večer a do rána ju necháte lúhovať.
Ráno sirup ochutnajte a pridajte prípadne ešte kyselinu citrónovú, ak máte radšej kyslejšie sirupy. Sirup opäť zohrejte, preceďte ešte vrelý do fľaše, zavrite ju, zabaľte do deky a nechajte pomaly chladnúť. Z uvedeného množstva by vám mala vyjsť jedna litrová fľaša. Domáci šalviový sirup skladujeme v suchu a chlade.
Tipy na ďalšie recepty zo šalvie:
1. Šalviová tinktúra
- Ingrediencie: 100 g čerstvých listov šalvie, 500 ml 40-60 % alkoholu (vodka alebo lieh).
- Postup: Listy šalvie nasekajte a vložte do sklenenej nádoby. Zalejte alkoholom, nádobu uzatvorte a nechajte lúhovať 2-3 týždne na tmavom mieste. Každý deň jemne pretrepte. Potom tinktúru preceďte a skladujte v tmavej fľaši.
2. Šalviový čaj
- Ingrediencie: 1 lyžička sušených listov šalvie, 250 ml horúcej vody.
- Postup: Zalejte šalviu horúcou vodou a nechajte lúhovať 5-10 minút. Potom čaj preceďte a dochuťte podľa chuti (napr. medom alebo citrónom).
3. Šalviové bonbóny
- Ingrediencie: 200 g cukru, 100 ml vody, 1 lyžica nasekanej čerstvej šalvie.
- Postup: Rozpustite cukor vo vode a pridajte šalviu. Zmes varte na miernom ohni, kým nezhustne (asi 10-15 minút). Hotovú zmes nalejte do formičiek na bonbóny a nechajte stuhnúť.
Článok aktualizovaný 11.9.2024
Aktualizovaný článok: 11.09.2024