Aj vy ste z tých, ktorí si chodia pre zdravie radšej do prírody, než do obchodu? Výborne! V tom prípade si v rámci najbližšej prechádzky nezabudnite vziať košíček a rukavice, vyhľadať strom s plodmi tej najkrajšej modro-fialovej farby (ale pozor, zase nie hocijaký!) a nazbierať si trniek, čo vám hrdlo ráči (alebo recept udáva). Prečo? Pretože sú zdravé, v tej správnej kombinácii ingrediencií aj mimoriadne chutné a predovšetkým nimi ohúrite celú rodinu. A to predsa stojí za to, no nie?
Recepty z trniek sme pre vás zozbierali tak, aby boli čo najmenej náročné na prípravu, no zato s vynikajúcim a jedinečným výsledkom. Poďte sa inšpirovať!
Čaj z listov trnky
Budete potrebovať: 2 ČL trnkových listov, 2 dcl vriacej vody
Listy trniek zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať až 15 minút. Potom čaj sceďte a pite bez dochutenia. Ak vás trápia oslabené obličky alebo ochorenia obličiek, tento čaj si doprajte ako štvortýždňovú kúru, pričom ho pite dvakrát denne.
Zaujme ťa: Trnky a ich účinky na zdravie: Prečo je škoda nechať ich na strome?
Čaj z plodov trnky
Budete potrebovať: 2 PL čerstvých alebo sušených trniek, 3 dcl vody
Trnky vložte do hrnca, zalejte vodou a priveďte k varu, pričom varte približne sedem minút. Čaj sceďte a keď bude mať izbovú teplotu, pridajte za lyžičku medu (inak by vám bol veľmi horký). Tento čaj určite pite počas nádchy, chrípky, pri hnačke alebo v rámci redukčnej diéty a to dvakrát denne, pred jedlom.
Kompót z trniek
Budete potrebovať: 1 kg trniek, 750 g kryštálového cukru, 7 g kyseliny citrónovej, 1 l vody
Do čistých zaváraninových fľašiek uložte zrelé umyté trnky a pripravte si roztok z cukru, kyseliny citrónovej a vody. Následne pozalievajte trnky, fľašky dôkladne uzavrite a sterilizujte pri teplote približne 80 °C, tridsať až štyridsať minút. Na ozvláštnenie chuti môžete do kompótu pridať aj štipku mletej škorice alebo pár klinčekov.
Bude sa ti páčiť: Rada experimentuješ? Tak vyskúšaj tento recept na ryžový šalát!
Lekvár z trniek
Budete potrebovať: 1 kg trniek, 750 g kryštálového cukru, ¼ l vody
Zrelé umyté trnky zalejte vodou a za stáleho miešania priveďte k varu. Keď sú trnky úplne rozvarené, prepasírujte ich cez husté sito alebo čistú gázu. Potom pridajte cukor a spolu varte a miešajte až do zhustnutia. Lekvárom naplňte zaváracie poháre a po uzavretí ich obráťte hore dnom.
Likér z trniek
Budete potrebovať: 2 hrnčeky trniek, 2 hrnčeky medu, 6 klinčekov, 3 badiány, 1 l domácej pálenky alebo vodky, 1 ČL škorice, ½ ČL feniklových semienok, ½ ČL anízových semienok, ½ ČL strúhaného zázvoru
Všetko dokopy zmiešajte, pričom trnky by mali byť nadrobno nasekané, klinčeky, badiány a semienka rozdrvené. Zalejte pálenkou alebo vodkou, premiešajte alebo pretrepte a odložte na teplé miesto, zhruba na dva týždne. Každý deň nádobu alebo fľašu s likérom poriadne pretrepte, kvôli uvoľneniu liečivých látok. Po dvoch týždňoch likér sceďte, prelejte do fľaše a užívajte jedenkrát denne pol deci likéru na zlepšenie trávenia.
Zdroj - úvodná foto: pixabay.com
Neprehliadni: Najjednoduchšie recepty s chrenom: Týmto neodolá žiadna návšteva!