To, že sa nám páči kuchyňa krajiny, v ktorej sme sa narodili, ešte neznamená, že by sme mali zavrhovať jedlá ďalekých krajín. Samozrejme, domáce je domáce, no prečo si neskrášliť život i lahodnými pokrmami z ktoréhokoľvek kúta sveta? Veď by to bola škoda, neobjaviť množstvo zaujímavých chutí. Každá krajina má, čo sa jej typickej kuchyne týka, čo ponúknuť. Obrovské množstvo fanúšikov má po celom svete napríklad francúzska kuchyňa, ale aj kuchyne z okolia Stredomoria či ďalekého východu.
Ak paríte k milovníkom talianskej kuchyne, dnes si prídete na svoje. Pizza a cestoviny si podmanili priam celý svet, obrovskú fanúšikovskú základňu má rizoto, bruscchetta, tiramisu, panna cotta, šalát caprese a mnoho ďalších slaných aj sladkých dobrôt. Ak ste však ešte neskúšali taliansku focacciu, je čas to napraviť.
Focaccia je taliansky chlieb, respektíve pečená chlebová placka. Tento chlebový výrobok má cesto podobné pizzi. Pre focacciu je však typický skôr štvorcový alebo obdĺžnikový tvar, aj keď sa neraz pripravuje, podobne ako pizza, aj v tvare kruhu. Tento chlieb sa bežne dochucuje najmä olivovým olejom, soľou a bylinkami a možno ho podávať samostatne, ako bežný chlieb či ako prílohu k jedlu. V rôznych kútoch Talianska existujú viaceré spôsoby prípravy tejto chlebovej placky. Ak chcete focacciu vyskúšať, neváhajte si ju upiecť podľa receptu nižšie!
Budeme potrebovať:
- 630 g chlebovej múky
- 2 ČL soli
- 400 ml vlažnej vody
- 30 g čerstvého droždia (alebo 10 g sušeného droždia)
- 2 ČL kryštálového cukru
- 60 ml extra panenského olivového oleja (do cesta)
- 60 ml extra panenského olivového oleja (na cesto pred pečením)
- 2 PL vody (na cesto pred pečením)
- posekaný rozmarín
- morskú soľ (hrubá)
Postup prípravy:
- Pripravíme si veľkú misku a zmiešame v nej múku so soľou.
- V menšej miske zmiešame droždie s cukrom a vytvoríme akúsi pastu. Potom k zmesi primiešame cca 160 ml vlažnej vody a pridáme do múky.
- Prilejeme olej a zvyšok vody (240 ml). Začneme najskôr miešať drevenou varechou, potom cesto jemne miesime na zľahka pomúčenej doske (aspoň 5 až 10 minút).
- Keď je cesto hebké a bez hrbolčekov, preložíme ho do misky potretej olejom a zakryjeme ho potravinárskou fóliou. Necháme hodinu odpočívať na teplom mieste.
- Pripravíme si dosku, ktorú zľahka potrieme olejom a premiestnime na ňu cesto. Prstami ho vytvarujeme do tvaru obdĺžnika a trikrát preložíme (pravú stranu prehneme dovnútra, následne aj ľavú, čím vzniknú tri vrstvy). Cesto otočíme, opäť natiahneme a znova z jednej aj druhej strany preložíme smerom dovnútra. Poskladané cesto necháme odpočívať ďalších 30 minút v miske potretej olejom.
- Kým cesto odpočíva, plech s rozmermi približne 30x40 cm potrieme olivovým olejom. Následne naň premiestnime hotové cesto a roztiahneme ho na celý plech. Prikryjeme a necháme odpočívať 30 minút.
- Rúru predhrejeme na 220 °C. V menšej miske si zmiešame vodu s olivovým olejom.
- V ceste spravíme prstami priehlbiny a nalejme do nich zmes oleja a vody, následne posypeme rozmarínom a morskou soľou.
- Dáme piecť do rúry na asi 25 až 30 minút. Upečená focaccia má mať zlatohnedý povrch.
- Hotovú focacciu môžeme ešte zľahka potrieť olivovým olejom, necháme trochu vychladnúť a môžeme podávať. Dobrú chuť!
TIP: Neváhajte a domácu focacciu ozvláštnite o ďalšie ingrediencie. Pred pečením ju môžete posypať napríklad sušenými paradajkami, na kolieska nakrájanými cherry rajčinami, čiernymi alebo zelenými olivami, syrom či karamelizovanou cibuľkou. Pokojne neváhajte experimentovať aj s rôznymi koreninami. Dobrou voľbou je i tymian.