Tajomné jaskyne, zaujímavé technické pamiatky, úchvatné prírodné krásy, nekonečné lúky a lesy, chutné Muránske buchty - toto všetko môžete nájsť na Gemeri. Tento rozprávkový región leží na juhu stredného Slovenska a presahuje až do Maďarska.
Na severe na Gemer zasahuje Národný park Slovenský raj, s ktorým susedí Národný park Muránska planina. V južnej a juhovýchodnej časti Gemera vyhlásili v roku 2002 Národný park Slovenský kras. Jeho viaceré priepasti a jaskyne sú zaradené do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.
Napriek tomu, že bane a hute sú už dávno opustené, stále je tu však čo objavovať. Aj keď už nie v baniach, ale pod zemou v čarovných jaskynných chodbách. Za starými múrmi gotických kostolíkov či majestátnych hradov nájdete ticho a pokoj. Na šírych planinách v sprievode huculských koní môžete spoznávať krásu rozľahlej Muránskej planiny.
Ak ste na Gemeri ešte neboli, nastal ten správny čas, aby ste to napravili.
Pozri aj: Tip na výlet na Slovensku: Demänovská ľadová jaskyňa
Brdárka
Brdárka predstavuje horskú idylickú dedinku v náručí malebných vŕškov a voňavých ovocných sadov. Nachádza sa v okrese Rožňava a len málokto vie, že skrýva slovenský a možno aj európsky unikát. Leží v tzv. slnečnej pasci, vďaka čomu tu aj napriek pomerne vysokej nadmorskej výške, rastie viac ako 4000 čerešňových stromov, 2000 hrušiek, jabloní i vlašských orechov.
Občianske združenie Alter Nativa v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre mapuje, identifikuje množstvo odrôd a snaží sa štepiť a uchovávať ich pre budúce generácie. Postupne sa k projektu týchto nadšencov pridružili aktivity v oblasti chovu zvierat, pestovania plodín bez chémie a prírodného staviteľstva.
Ľudia z celého Slovenska, ale i zo zahraničia prichádzajú do Brdárky, aby sa inšpirovali, vzdelávali alebo pomohli pri zachovávaní dedičstva tejto obce. Ročne sa tu organizujú rôzne vzdelávacie aktivity vo forme kurzov permakultúry, prírodného staviteľstva a včelárstva, seminárov či remeselných dielní. Združenie okrem ochrany prírodného dedičstva vyvíja aktivity na záchranu pôvodných domov v obci.
Pri návšteve Brdárky a prechádzke v nádherných sadoch si spravte krátku túru do Vdovčíkovho sedla - vyhliadkového miesta na skalnatom brale, z ktorého sa naskytá krásny pohľad na Brdárku, Hankovú, Plešiveckú planinu a celú dolinu až do Maďarska. Dostanete sa naň po žltej turistickej značke.
Mauzóleum Andrássyovcov
Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí je unikátna secesná pamiatka, postavená v rokoch 1903 – 1904, ktorá je dielom mníchovského architekta Richarda Berndla. Rodinnú kryptu dal postaviť posledný mužský potomok vetvy rodu Andrássyovcov - Dionýz pre svoju manželku Francisku a neskôr aj pre seba.
Od svojho dokončenia je stavba považovaná za vzácnu pamiatku architektúry 20. storočia. Je to unikátne dielo inšpirované ranokresťanským a byzantským umením, ktoré bolo postavené za rekordný čas – 18 mesiacov nepretržitej práce.
Nádherné mauzóleum je vystavané z rôznofarebného mramoru privezeného z rôznych kútov sveta. Je umiestnené v strede dláždeného nádvoria, obkolesené monumentálnym kamenným múrom a sedem hektárovým parkom s rôznymi cennými sochárskymi prácami. Vnútro krypty je bohato zdobené. Umiestnené sú tu dva vzácne sarkofágy z bieleho carrarského mramoru a telesné pozostatky Františky a Dionýza Andrášiho. Medzi oknami na sklenených mozaikách zlatistej farby sa nachádza dvanásť anjelov so symbolmi kresťanstva.
Mauzóleum je vysunutou expozíciou Slovenského národného múzea - Múzea Betliar, ktoré sídli v kaštieli Betliar.
Čertova dolina
Kúzelná Čertova dolina nachádzajúca sa v Národnom parku Muránska planina, neďaleko sedla Zbojská bola vyhlásená pre hodnotné krasové formy a zachovalé lesné spoločenstvá za prírodnú rezerváciu. Nádherná tiesňava sa vďaka svojim prírodným krásam nazývaná aj malý Slovenský raj.
I tu môžete obdivovať mohutné skalné bralá, vodopády vytvorené pretekajúcim potokom, priepasti, krasový reliéf či zaujimavé lesné porasty. Najužšie miesto tiesňavy sa nazýva Surovcov stisk a s najbližším okolím je považované za najkrajšiu časť rezervácie. Tento názov dostalo miesto podľa legendárneho tisovského zbojníka Jakuba Surovca, ktorý dolinou podľa legendy unikal pred žandármi. Roklinou preteká rovnomenný potok a jeho skalnatým korytom vedie náučný chodník, ktorý je tiež pomenovaný po tomto zbojníkovi.
Jaskyňa Domica
Unikátna Domica je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras. Vašu pozornosť upúta najmä vzácnymi archeologickými nálezmi, bohatým výskytom jaskynných útvarov ako sú stalagmity, stalaktity a stalagnáty, kaskádovými jazierkami, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov. V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Unikátna výzdoba siení jaskyne Domica uchvátila aj filmárov. Aj preto tu v roku 1982 natáčali známu rozprávku Soľ nad zlato.
Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 780 metrov s prevýšením tri až sedem metrov. Prehliadka trvá približne 45 minút. V závislosti od počasia a na ňom závislej výške hladiny podzemnej riečky Styx, môžete príležitostne absolvovať aj dlhší okruh s plavbou s celkovou dĺžkou 930 m. Domica je jedinou slovenskou jaskyňou, ktorá bežnému návštevníkovi ponúka možnosť podzemnej plavby.
Vodná nádrž Teplý vrch
Vodná nádrž Teplý vrch leží v Rimavskej kotline na rieke Blh medzi obcami Teplý vrch, Budikovany a Drienčany. Stredisko patrí medzi najvyhľadávanejšie rekreačné lokality a nádrž má dlhodobo najvyššie priemerné letné teploty vody na Slovensku. Slúži najmä na kúpanie, jachting, vodný šport a na svoje si tu prídu i rybári.
Na letnú rekreáciu sa využíva hlavne východné pobrežie tejto nádrže, kde sa nachádza kemping, reštauračné zariadenia a požičovňa športových potrieb. Na juhozápade sa zase rozprestiera chránený areál hikóriového porastu (severoamerické dreviny vysoké asi 40-50 metrov), cez ktorý vedie trasa Náučného chodníka Driečanský kras.
V letnej sezóne sa tu organizujú rôzne podujatia a hudobné koncerty.
Príjemne sa osviežiť môžete i v najväčšej vodnej nádrži na území Slovenského raja s názvom Palcmanská Maša, ktorá zároveň predstavuje i najchladnejšiu vodnú nádrž na Slovensku. Obdivovať krásy podzemného sveta môžete i v Ochtinskej aragonitovej a Gombaseckej jaskyni.
Sedem kilometrov od baníckeho mestečka Rožňava sa nachádza malebná dedina Betliar, ktorá sa pýši prepychvým kaštieľom s pôvodným zariadením a zbierkami. Jeho návštevu by ste si nemali nechať ujsť ani vy.
Pútavým miestom na Gemeri je aj Hvezdáreň Rožňava. Medzi ďalšie zaujímavosti patria Slnečné hodiny v obci Drienčany, ktorá bola pôsobiskom najväčšieho zberateľa slovenských ľudových rozprávok, Pavla Dobšinského. Môžete tu dokonca vidieť i drevené sochy hrdinov z rozprávok.
Agroturistické zariadenie Konský dvor v obci Brzotín poteší nielen deti. Návštevníkom ponúka jazdu na koni, vozenie na koči aj vychádzky do prírody, grilovačky a opekačky. Absolvujte i zážitkovú jazdy parnou zubačkou Tisovec.
Ďalšie miesta, ktoré by ste mali zahrnúť do svojho itinerára sú Brzotínske skaly, veľkolepý Koprášsky tunel a viadukt, Zejmarská roklina, Plešivecká Planina či Rožňava, ktorá sa pýši najväčším štvorcovým námestím na Slovensku.
Neprehliadni: Dovolenka na Liptove: Ktoré zaujímavé miesta by ste nemali vynechať?
Zdroj foto: úvodná koláž- Instagram.com/regiongemer, Instagram.com/kastiel_betliar